Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nedir ve Özellikleri?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin’e Giriş

Bitcoin, çevrimiçi işlemler yoluyla bir şeyler satın almak için kullanılan gelişmiş bir para birimi şeklidir. Bitcoin somut değildir, tamamen kontrol edilir ve elektronik olarak yapılır. Maliyeti sürekli değiştiği için Bitcoin’e ne zaman katkıda bulunulacağı konusunda dikkatli olunması gerekir. Bitcoin çeşitli para birimleri, hizmetler ve ürünler alışverişi yapmak için kullanılır. İşlemler kişinin bilgisayarlı cüzdanı üzerinden yapılır, bu yüzden işlemler hızla işlenir. Müşterinin kimliği açıklanmadığı için bu tür işlemler her zaman geri döndürülemez olmuştur. Bu faktör, Bitcoin üzerinden işlemlere karar verirken bunu biraz zorlaştırıyor.

Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin daha hızlı: Bitcoin taksitleri diğer modlardan daha hızlı organize etme yeteneğine sahiptir. Genellikle biri dünyanın bir tarafından diğerine nakit transfer ettiğinde, bir bankanın işlemi tamamlaması birkaç gün sürer, ancak Bitcoin durumunda tamamlanması sadece birkaç dakika sürer. Bu, insanların çeşitli çevrimiçi işlemler için Bitcoin kullanmasının nedenlerinden biridir.

Bitcoin’i kurmak kolaydır: Bitcoin işlemleri her müşterinin sahip olduğu bir adres üzerinden yapılır. Bu adres, bir bankanın kayıt ayarlarken üstlendiği işlemlerin hiçbirine geçmeden kolayca ayarlanabilir. Adres oluşturma herhangi bir değişiklik, kredi kontrolü veya herhangi bir sorgulama olmadan yapılabilir. Ancak, katkıda bulunmayı düşünmek isteyen her müşteri her zaman Bitcoin’in mevcut maliyetini kontrol etmelidir.

Bitcoin anonimdir: Müşterilerinin işlemleri hakkında tam bir kayıt tutan bankaların aksine, Bitcoin bunu yapmaz. Müşterilerin mali kayıtlarını, iletişim bilgilerini veya diğer ilgili bilgileri izlemez. Bitcoin’deki cüzdanın çalışması için genellikle önemli bir veri gerekmez. Bu özellik iki bakış açısını yükseltir: birincisi, insanlar verilerini üçüncü bir taraftan uzak tutmanın iyi bir yolu olduğunu düşünürler ve ikincisi, insanlar tehlikeli aktiviteyi artırabileceğini düşünürler.

Bitcoin reddedilemez: Birisi birine Bitcoin gönderdiğinde, alıcı onu iade etme ihtiyacı hissetmediği sürece Bitcoin’i geri almanın genellikle bir yolu yoktur. Bu özellik, işlemin tamamlanmasını sağlar, yani yararlanıcı nakit parayı hiç almadıklarını iddia edemez.

Bitcoin merkezi değildir: Bitcoin’in önemli özelliklerinden biri, belirli bir yönetim uzmanının kontrolü altında olmamasıdır. Değişim kontrolü ve madencilik ile ilgili her işletme, birey ve makine sistemin bir parçası olacak şekilde yönetilir. Sistemin bir kısmı batsa bile nakit transferleri devam eder.

Bitcoin şeffaftır: İşlem yapmak için sadece bir adres kullanılsa da, her Bitcoin borsası Blockchain’e kaydedilir. Böylece, herhangi bir noktada birinin adresi kullanılmışsa, Blockchain kayıtları aracılığıyla cüzdanda ne kadar para olduğunu söyleyebilirler. Cüzdanlarının güvenliğini artırmanın yolları vardır.