Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin’ler zamanla çok iyi bilinen ve popüler bir para birimi haline geldi. Yine de, Bitcoin tam olarak nedir? Aşağıdaki makale, hiçbir yerden çıkan ve bir orman yangını gibi yayılan bu para biriminin girip çıkanlarının üzerinden geçecektir. Onu normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin dijital bir para birimidir, basılmaz ve asla da olmayacaktır. Elektronik olarak tutulurlar ve kimsenin de kontrolü yok. İnsanlar ve işletmeler tarafından üretilerek kripto para birimi olarak bilinen ilk para formunu oluştururlar. Gerçek dünyada normal para birimleri görülürken, Bitcoin tüm dünyada milyarlarca bilgisayardan geçiyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bitcoin’den Hindistan’daki Bitcoin’e kadar küresel bir para birimi haline geldi. Ancak, diğer para birimlerinden sahip olduğu en büyük ayrım, merkeziyetsiz olmasıdır. Bu, belirli bir şirketin veya bankanın sahibi olmadığı anlamına gelir.

Onu kim yarattı?

Bir yazılım geliştiricisi olan Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i önerdi ve yarattı. Bunu, piyasada merkezi otoriteden arındırılmış yeni bir para birimine sahip olmak için bir şans olarak gördü.

Kim basıyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, basit cevap hiç kimse. Bitcoin basılı bir para birimi değil, dijital bir para birimidir. Bitcoin’leri kullanarak çevrimiçi işlem bile yapabilirsiniz. Yani sınırsız Bitcoin’i çalkalayamıyorsunuz? Kesinlikle hayır, Bitcoin aynı anda dünyaya 21 milyondan fazla Bitcoin ‘mayın” çıkarmak için tasarlanmıştır. Gerçi daha küçük miktarlarda ayrılabilirler. Bir Bitcoin’in yüz milyonda birine yaratıcısından sonra “Satoshi” denir.

Bitcoin neye dayanır?

Çoğunlukla ve geleneksel kullanım için Bitcoin altın ve gümüşe dayanır. Ancak, gerçek şu ki Bitcoin aslında saf matematiğe dayanıyor. Açık kaynak olduğu için saklayacak bir şeyi de yok. Böylece herkes iddia ettiği gibi olup olmadığını araştırabilir.

Bitcoin’in özellikleri nelerdir?

1. Daha önce de belirtildiği gibi, merkezi değildir. Belirli bir şirkete veya bankaya ait değildir. Bitcoin madenciliği yapan her yazılım bir ağ oluşturuyor ve birlikte çalışıyorlar. Teoriye göre, bir ağ kesilirse, para hala akıyor.

2. Kurulumu kolaydır. Büyük bankaların aksine saniyeler içinde bir Bitcoin hesabı oluşturabilirsiniz.

3. Anonimdir, en azından Bitcoin adreslerinizin herhangi bir kişisel bilgiyle bağlantılı olmadığı kısımdır.

4. Tamamen şeffaftır, Bitcoin kullanan tüm işlemler blockchain olarak bilinen büyük bir grafikte gösterilir, ancak kimse hiçbir isim bağlı olmadığı için siz olduğunuzu bilmez.

5. İşlem ücretleri eksiktir ve bir bankanın ücretlerine kıyasla, Bitcoin’in aldığı nadir ve küçük ücretler hiçbir şeye yakın değildir. Çok hızlı, çok hızlı. Para gönderdiğiniz herhangi bir yere, genellikle işlemden dakikalar sonra ulaşır.g. Reddedilemez, yani Bitcoin’lerinizi gönderdikten sonra sonsuza dek yok olurlar.

Bitcoin dünyayı ve parayı nasıl gördüğümüzi büyük ölçüde değiştirdi. Birçok insan Bitcoin’lerle geçinmenin mümkün olup olmadığını merak ediyor. Hatta bazıları bunu yapmaya çalıştı. Yine de, Bitcoin artık ekonomimizin bir parçası, benzersiz bir para birimi ve yakın zamanda ortadan gitmeyecek.