Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin: Olmak Için Hipnotize Edilmiş Ne?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulduğunda Bitcoin’e 27 dolar harcasaydınız yatırımınız şimdi 37.000.000 doların üzerinde olacaktı.

Tüm zamanların en büyük yatırım aracı olarak kabul edilen Bitcoin, 2017 yılı boyunca 777 dolardan 17.000 dolara kadar meteorik bir yükseliş yaşadı.

Fırsatçı yatırımcılardan milyonerler yaratan ve finans kurumlarını ağzı açık bırakan Bitcoin, bu yıl her kilometre taşında eleştirmenlerine cevap verdi ve bazıları bunun sadece bir başlangıç olduğuna inanıyor.

Yatırımcıların büyük bir düzenlenmiş ABD borsası aracılığıyla Bitcoin piyasasına girmelerini sağlayacak olan Bitcoin vadeli işlemlerinin 10 Aralık’ta piyasaya sürülmesi, daha yeni başladığımızı ima ediyor.

Bitcoin’i bu kadar değerli kılan şey, var olan sınırlı bir miktar olmasıdır. Sadece en fazla 21 milyon Bitcoin olacak ve normal itibari para birimlerinin aksine, istediğiniz zaman daha fazlasını yazdıramazsınız. Bunun nedeni, Bitcoin’in bir çalışma kanıtı protokolü üzerinde çalışmasıdır: oluşturmak için, Bitcoin blok zincirindeki karmaşık algoritmaları çözmek için bilgisayar işlem gücünü kullanarak mayınlamanız gerekir. Bu başarıldıktan sonra, yaptığınız “iş” için ödeme olarak Bitcoin ile ödüllendirilirsiniz. Ne yazık ki madencilik için alacağınız ödül, Bitcoin’in başlangıcından bu yana neredeyse her yıl büyük ölçüde azaldı, bu da çoğu insan için Bitcoin almanın tek uygun yolunun bir borsada satın almak olduğu anlamına geliyor. Mevcut fiyat seviyelerinde bu almaya değer bir risk mi?

Birçoğu Bitcoin’in sadece bir balon olduğuna inanıyor. Varlığın aşırı değerli olduğunu düşünen kripto para uzmanı ve uzun vadeli yatırımcı Duke Randal ile konuştum, “Bunu Dutch Tulip Mania ve 90’ların sonundaki dot com balonu gibi tarih üzerindeki birçok arz ve talep balonuyla karşılaştırırdım. Fiyatlar tamamen spekülasyona dayalıdır ve Bitcoin’in işlevselliğine gerçek bir para birimi olarak baktığınızda neredeyse utanç vericidir.” Bilmeyenler için nokta com balonu, 1997-2001 yılları arasında birçok internet şirketinin kurulduğu ve daha sonra balon 2000’lerin başında çökmeye başladığında% 80-90 oranında düşen spekülasyonlara dayanan aşırı iyimser değerlemeler verildiği bir dönemdi. eBay ve Amazon gibi bazı şirketler iyileşti ve şimdi bu değerlemelerin çok üzerinde oturuyor, ancak diğerleri için hattın sonuydu.

Bitcoin başlangıçta finansal sistemlerimizden güç almak ve insanları kendi paralarını kontrol altına almak, aracıyı kesmek ve eşler arası işlemlere olanak sağlamak için yaratıldı. Ancak, şu anda piyasadaki en yavaş kripto para birimlerinden biri, işlem hızı beşinci en büyük kripto para biriminden ve ödeme çözümleri için en yakın rakibi Litecoin’den dört kat daha yavaş. İzi sürülemeyen gizlilik parası Monero, işlemleri daha da hızlı hale getirir ve bitcoin’in bunu yapabileceği ortalama iki dakikalık bir blok süresine sahiptir ve bu anonimlik olmadan olur. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ethereum, Bitcoin başına 16.726 dolara kıyasla Ether başına sadece 676 dolar değere sahip olmasına rağmen Bitcoin’den daha yüksek bir işlem hacmine sahip.

Peki Bitcoin’in değeri neden bu kadar yüksek? Duke Randal’a da aynı soruyu sordum. “Her şey aynı arz ve talep ekonomisine geri dönüyor, nispeten çok fazla Bitcoin yok ve fiyattaki son dalgalanması medyanın dikkatini çekti, bu, birçok kişinin Bitcoin’in kitle piyasası tarafından kabul edildiğinin ilk işareti olarak gördüğü Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesiyle birleştiğinde, birçok insanın finansal kazanç için bandwagon’a atlamasına neden oldu. Herhangi bir varlık gibi, satın almak için satmaktan daha yüksek bir talep olduğunda, fiyat artar. Bu kötü, çünkü bu yeni yatırımcılar blockchain’i ve bu para birimlerinin temel ilkelerini anlamadan piyasaya giriyorlar, yani yanma olasılıkları yüksektir”.

Başka bir neden, Bitcoin’in son derece değişken olmasıdır, bir dakikadan daha kısa bir sürede binlerce dolar yukarı veya aşağı sallandığı bilinmektedir, bu da alışkın değilseniz veya beklemezseniz, daha az deneyimli yatırımcıların panikle satış yapmasına neden olur ve bu da bir zarara neden olur. Bu, Bitcoin’in bir ödeme şekli olarak benimsenmek için mücadele etmesinin bir başka nedenidir. Bitcoin fiyatı, satıcıların Müşterilerden Bitcoin’i kabul ettikleri ve yerel para paraları için borsalara sattıkları zaman arasında önemli ölçüde hareket edebilir. Bu dengesiz hareket tüm karlılıklarını yok edebilir. Bu istikrarsızlık yakın zamanda ortadan kaldırabilecek mi? Olası değil: Bitcoin nispeten yeni bir varlık sınıfıdır ve farkındalık artsa da, dünya nüfusunun sadece çok küçük bir kısmı Bitcoin’e sahip. Daha yaygın olarak dağıtılana ve likiditesi önemli ölçüde iyileşene kadar volatilite devam edecektir.

Yani Bitcoin gerçek bir para birimi olarak oldukça işe yaramazsa, uygulamaları nelerdir? Birçok kişi Bitcoin’in uygulanabilir bir ödeme şekli olmaktan bir değer deposu olmaya geçtiğine inanıyor. Bitcoin “dijital altın” gibidir ve sadece ölçülecek ve takas edilecek diğer kripto para birimleri ve blockchain projeleri için bir ölçüt olarak kullanılacaktır. Son zamanlarda Zimbabve gibi yüksek enflasyona sahip ülkelerde insanların, merkezi bankacılık sisteminin pervasızlığı altında değerinin düştüğünü görmek yerine sahip oldukları servete tutunmak için Bitcoin satın aldıklarına dair hikayeler var.

Bitcoin’e katılmak için çok mu geç? Bu kripto para birimlerinin dünya için ne yapacağına inanıyorsanız, o zaman dahil olmak için asla geç değildir, ancak Bitcoin’in maliyetinin bu kadar yüksek olması, zaten yelken açmış bazıları için bir teknedir. Litecoin’e bir göz atsanız daha iyi olabilir, yıl için% 6908 veya ethereum yıl için inanılmaz bir% 7521 arttı. Bu daha yeni ve daha hızlı para birimleri, Bitcoin’in ilk olarak 2009’daki başlangıcında yapmak istediği şeyi başarmayı ve hükümet tarafından işletilen itibari para birimlerinin yerini alma umudunu koruyor.

Bundan 10, 15 hatta 20 yıl sonra bu para birimlerinin fiyatının ne olacağını kim bilebilir? Yine de kesin olan bir şey var ki, vahşi bir yolculuk olacağı için kendimizi bağlasak iyi olur.