Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Politika Enstitüsü, CBDC’lerin ve ABD’nin Neden Bir Eşleşmediğini Açıklıyor

Yazan Eylül 28th, 2022Yorum Yazılmamış

En son Bitcoin Politikası tarafından rapor Enstitü en düşük asılı meyve için gider. ABD’li politikacıları “CBDC’lerin Amerika ile otoriterlik arasındaki ayrımı aşındıracağına” ikna etmeye çalışıyor ki bu doğru. Bunu başarmak için Bitcoin Politika Enstitüsü kitaptaki en ucuz numaraya başvuruyor: ABD ile Çin’i karşılaştırmak. Hareket o kadar çılgın ki işe yarayabilir.

Tartışma burada bitmiyor, The Bitcoin Policy Institute’un ana önerisi, “Bireysel kullanıcılar için yerel dijital para birimlerinin değeri, bitcoin ve özel olarak verilen sabit paraların bir kombinasyonu ile tam olarak gerçekleştirilebilir” şeklindedir. Bu ifade, bitcoin püristlerine pek uymaz. Teknik inceleme, okuyucuyu bu “bitcoin ve özel olarak verilen sabit paraların kombinasyonunun” iyi bir fikir olduğuna ikna edebiliyor mu?

Yargılamadan önce, örgütün gerekçesini okuyalım.

Bitcoin Politika Enstitüsü Çin Kartını Oynuyor

CBDC’ler gözetim teknolojisidir. Programlanabilir para, potansiyel sorunlarla birlikte gelir ve ihraççıya çok fazla güç verir. Bu fikri iletmek için Bitcoin Politika Enstitüsü, günümüz Çin’inin bir resmini çiziyor:

“Belki de Çin devlet gücünün en çarpıcı örneği, gözetim rejiminin hızlı gelişimi olmuştur. 2013 yılında cumhurbaşkanlığına yükselen Başkan Xi Jinping yönetiminde Çin, gözetim teknolojisi için dünyanın lider pazarı haline geldi.”

Ardından, teknik inceleme, Çin CBDC projesi hakkında bilinenleri açıklar. Batıda üzerinde çalıştıkları şeye benzer mi yoksa tamamen farklı mı?

“Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, 2014’ten beri bir CBDC (dijital yuan veya e-CNY) araştırıyor ve geliştiriyor. Çin merkez bankasının doğrudan sorumluluğu. Bu ağ, yerel dijital varlığıyla yapılan tüm işlemleri kaydeder.”

Sürpriz! Neyle hemen hemen aynı Avustralya Merkez Bankası test ediyor CBDC pilot projesinde. Ayrıca, raporlarının “küresel olarak merkez bankaları aktif olarak CBDC’nin potansiyel rolünü, faydalarını, risklerini ve diğer etkilerini araştırıyor” dediğini doğruluyor.

Bundan sonra, Bitcoin Politika Enstitüsü ana akım medyayı ve konuyla ilgili “bazı Amerikalı milletvekilleri” anlatısını anlatıyor. Bu durum hakkında yaygın olarak kabul edilen bir görüş:

“Küresel rekabet gücü” merceğinden ABD hükümetinin gücünün hızlanmasına bakmak, bazıları için cazip gelebilir. Örneğin, Çin tarafından bir CBDC’nin piyasaya sürülmesi, bazı Amerikalı milletvekillerinin ABD’nin teknolojik olarak “geride kaldığı” konusunda endişe duymasına neden oldu.

Hepiniz için çok geç. Bitcoin Politika Enstitüsü’nün tuzağına zaten düştünüz.

28.09.2022 BTCUSD fiyat tablosu - TradingView

BTC price chart for 09/28/2022 on Bitstamp | Source: BTC/USD on TradingView.com

CBDC’ler, Finansal Gizliliğin Sonu

Bu temel olarak üst düzey CBDC tartışmalarında verilir, ancak resmi onay almak daha inandırıcıdır. Bu eyleme zemin hazırlamak için Bitcoin Politika Enstitüsü, “Federal Rezerv’in bir ABD CBDC’sinin tamamen kimlik doğrulaması yapılması gerektiğini belirttiği” bir “Ocak 2022 beyaz kağıdından” alıntı yapıyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki finans kurumları, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele etmek için tasarlanmış sağlam kurallara tabidir. Bir CBDC’nin bu kurallara uyacak şekilde tasarlanması gerekir. Pratikte bu, tıpkı bankaların ve diğer finansal kuruluşların müşterilerinin kimliklerini doğrulaması gibi, bir CBDC aracısının da CBDC’ye erişen bir kişinin kimliğini doğrulaması gerekeceği anlamına gelir.”

İşin aslı şu ki, “CBDC’ler hükümetlere dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi tarafından gerçekleştirilen o para birimindeki her işleme doğrudan erişim sağlıyor.” Orijinal versiyonda reklamı yapılmamış veya hatta dikkate alınmamış olsa bile.

“CBDC’nin piyasaya sürülmesini isteyenler, bunun tüm finansal işlemler için merkezi bir gözetim sistemi kurmadan yapılabileceğine inanmakta saflar. Oldukça basit, böyle bir gözetim V1 sistem tasarımına dahil edilmemiş olsa bile, daha sonraki bir aşamada eklemek önemsiz olacaktır. Gözetleme için bir kapı bir kez açıldığında, kapatmak neredeyse imkansızdır.”

Basitçe söylemek gerekirse, CBDC’ler “ekonomik yaşam üzerindeki bu devlet kontrolünün bir uzantısını temsil eder.”

Stabilcoin Açısı

Bir bitcoincinin bakış açısına göre, dünyanın “bitcoin ve özel olarak çıkarılan stabilcoinlerin bir kombinasyonuna” ihtiyacı olduğu fikri neredeyse saygısızlıktır. Bitcoin Politika Enstitüsü’nün bununla ilgili davasını okuyalım:

“Hem bitcoin hem de özel sabit paralar, hem yurt içinde hem de sınırlar arasında anında, düşük maliyetli dijital işlem yapılmasını sağlayacak. Dijital dolar ve stablecoin’ler, onlarla işlem yapmayı kolaylaştıran platformlar tarafından AML/KYC uyumluluğuna tabi olmaya devam edecek. Zaten bizimle olan bu para birimi ekosisteminde CBDC’lerin oluşturulması oldukça basit bir şekilde gereksizdir.”

Bu, bitcoinciyi ikna etmeyebilir, ancak ABD’li politikacılar için net bir resim çiziyor. Ve bunlar belgenin hedef kitlesidir.

Bitcoin Politika Enstitüsü Daha Yakın

Teknik incelemeyi kapatmak için Bitcoin Politika Enstitüsü buraya gitmekten korkmuyor:

“21. yüzyılda dünya Çin’in yolundan giderken, Amerika Birleşik Devletleri farklı bir şeyi temsil etmeli: özgürlüğü temsil etmelidir. Bu nedenle ABD, merkez bankası dijital para birimlerini reddetmeli.”

Peynircilik bir yana, Bitcoin Politika Enstitüsü bu konuda %100 haklı. CBDC’ler toplum için bir tehdittir. Gizlilik bir insan hakkıdır ve mali mahremiyet zaten olduğu gibi sınırlıdır.

Featured Image by Lucas Sankey on Unsplash | Charts by TradingView

bankacılık İçeriden, "Gizlilik lütfen" işaret