Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Satın Almalı mısınız?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto Para piyasasında dünyanın şu anki en öndeki oyuncusu olan Bitcoin, son 6 ayda bazı ciddi manşetlere ve bazı ciddi dalgalanmalara imza atmaktadır. Hemen hemen herkes bunları duymuştur ve hemen hemen herkesin bir fikri vardır. Bazıları herhangi bir değere sahip bir para biriminin yoktan var olabileceği fikrini kavrayamazken, bazıları Hükümet kontrolü olmayan bir şeyin kendi başına değerli bir varlık olarak takas edilebileceği fikrini sever.

“Bitcoin Satın Almalı mıyım?” çitine oturduğunuz yerde muhtemelen bir soruya kadar kaynar: Bitcoin’den Para Alabilir miyim?

Bitcoin’den Para Kazanabiliyor musunuz?

Sadece son 6 ayda, fiyatın Şubat ayında madeni para başına 20 dolardan, Nisan ayında 260 dolara kadar, Mart ayında 60 dolara geri döndüğünü ve Mayıs ayında 130 dolara kadar geri döndüğünü gördük. Fiyat şu anda Bitcoin başına 100 dolar civarına yerleşti, ancak bundan sonra ne olacağı herkesin tahmini.

Bitcoin’in geleceği nihayetinde iki ana değişkene dayanır: geniş bir kitle tarafından bir para birimi olarak benimsenmesi ve yasaklayıcı Hükümet müdahalesinin olmaması.

Bitcoin topluluğu hızla büyüyor, Kripto para birimine olan ilgi çevrimiçi olarak önemli ölçüde yayıldı ve yeni hizmetler Bitcoin ödemelerini giderek daha fazla kabul ediyor. Blog devi WordPress, Bitcoin ödemelerini kabul ediyor ve Afrika merkezli mobil uygulama sağlayıcısı Kipochi, gelişmekte olan ülkelerde cep telefonlarında Bitcoin ödemelerine izin verecek bir Bitcoin cüzdanı geliştirdi.

İnsanların para biriminden milyonlar kazandıklarını gördük. Belgesel izleme deneyimini kaydederken, aylarca sadece Bitcoin’de yaşamayı deneyen insan sayısının arttığını görüyoruz.

Boston’da paket servis, Londra’da kahve ve hatta Bitcoin kullanarak Craigslist’te birkaç araba satın alabilirsiniz. Bitcoin aramaları 2013 yılında, Nisan ayındaki zam ve ardından Bitcoin fiyatındaki düşüşle birlikte arttı. Geçen hafta bir Bitcoin şirketinin ilk büyük satın alımı, çevrimiçi bir kumar sitesi olan SatoshiDice için açıklanmayan bir alıcı tarafından 126.315 BTC ‘ye (yaklaşık 11.47 milyon DOLAR) yapıldı.

Farkındalık ve alımdaki bu hızlı büyüme, para birimine olan güven güçlü kalmaya devam ederse devam edecek gibi görünüyor. Bu da ikinci bağımlılığa yol açar. Hükümet düzenlemesi.

Özellikle Hükümet kontrolünden bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da, Bitcoin kaçınılmaz olarak Hükümetlerden bir şekilde etkilenecektir. Bu iki nedenden dolayı böyle olmalı.

İlk olarak, yüksek düzeyde benimseme elde etmek için Bitcoin’in çok sayıda insan tarafından erişilebilir olması gerekecek ve bu da gizli işlemler alemlerinin ötesine bireyler ve işletmeler için normal günlük işlemlere yayılmak anlamına geliyor. İkincisi, bu Bitcoin işlemleri, insanların vergilendirilebilir servetinin takip edilebilir bir parçası haline gelebilir, diğer herhangi bir zenginlikle birlikte ilan edilebilir ve düzenlenebilir.

Avrupa Birliği, Bitcoin’in bir Fiat para birimi veya para olarak sınıflandırılmadığını ve bu nedenle kendi başına düzenlenmeyeceğini zaten beyan etti. ABD’de, 50 devlet sistemi ve ilgili bürokratik organların sayısı, bugüne kadar uzlaşma sağlanamamışken, kaçınılmaz olarak kararları daha da zorlaştırdı. Bitcoin bu şekilde para olarak kabul edilmiyor, ancak para gibi davrandığı düşünülüyor.

ABD’de gelişen bir Bitcoin piyasasının şimdilik daha belirsiz bir geleceği var ve ABD’deki herhangi bir kesin yasanın Bitcoin’in geleceği üzerinde çok olumlu veya çok olumsuz bir etkisi olabilir.

Peki, Bitcoin Satın Almalı mısınız?

Cevap çoğunlukla ne kadar riskten kaçındabileceğinize bağlıdır. Bitcoin kesinlikle sorunsuz bir yatırım olmayacak, ancak bu para biriminin potansiyeli çok büyük.