Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin ve Kriptonun Ülkeyi Yönettiği Arjantin’den Dört Hikaye

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Günümüz Arjantin’inde enflasyon şakaya gelmez ve fiyatlar her gün değişir. Bu, bitcoin ve kripto kabulü için verimli bir zemin olduğu anlamına gelir. “Merkez bankası, değişken dijital para birimlerine yatırım yapma riski konusunda defalarca uyardı ve bazı uygulayıcılar bunu dikkatli bir şekilde alıyor.” Reuters diyor. Mavi ayda bir ana akım medya, bitcoin ve kripto hakkında nispeten olumlu bir ışıkta rapor verdi ve Arjantin bu nadir makalelerden birine ilham verdi.

Reuters’e göre, “Arjantin’deki kripto penetrasyonu %12, Meksika ve Brezilya’nın iki katıydı.” Bunun nedeni, peso’nun “bu yıl dolar karşısında %14 değer kaybetmesi” ve “yıllık enflasyonun Nisan’da %58’e çıkması ve bu yıl %70’e kadar çıkabilmesi” olabilir. Sadece bu değil, Arjantin “dövizi aylık 200 dolar ile sınırlayan sermaye kontrolleri” altında. Dolayısıyla, bitcoin ve stablecoin’lere sığınmak için büyük bir teşvik var.

Arjantin’den: Kafe Sahibi

Puerto Madero’nun Buenos Aires limanında yakın zamanda Crypstation kafe açıldı. Ekranlar “gerçek zamanlı kripto para fiyat tekliflerini” gösterir ve bitcoin ve kriptoyu kabul ederler. Reuters, Crypstation’ın kurucularından biri olan Mauro Liberman’dan alıntı yapıyor:

“Yerel ortam, insanları kripto para birimlerinde sermayelerini korumaya zorluyor ve bu nedenle büyümenin hızlandığını görüyoruz. Latin Amerika genelinde büyüme potansiyeli muazzamdır. Bu durdurulamayacak bir çığ.”

Arjantin’den: BT Uzmanı

Görüşülen bir başka kişi de, “200 dolarlık kotasını pesoyu dolara çevirmek için kullandıktan sonra her ay ekstra tasarruflarını stablecoin ve bitcoine yatıran” “Buenos Aires eyaletinde bir BT uzmanı” olan Victor Levrero. Reuters’e artık bankalarla uğraşmadığını söyledi:

“Temelde, daha az kaybettiğim için. %60-70 arası Arjantin enflasyonu ve %30-35 arası sabit vadelerle, bu işe yaramıyor.”

20.09.2022 BTCUSD fiyat tablosu - TradingView

BTC price chart for 09/20/2022 on Bitstamp | Source: BTC/USD on TradingView.com

Arjantin’den: Serbest Çalışan Bilgisayar Teknisyeni

Bilgisayarlarda olmasına rağmen, Marcelo Vila sadece “bitcoin ve Ether’e küçük bir miktar yatırım yaptı”. Tüm yeni gelenlerin yapması gerektiği gibi dikkatli ilerliyor:

“Fikir, kriptoya yatırılan fonların oranını artırmaktır. Ancak kripto para piyasasını tanıyana kadar ona çok fazla para koyamam.”

Arjantin’den: Ev Madenci

Dördüncü konu, fakir bir mahalleden gelen ve “işinden geri dönüştürülmüş bilgisayar parçaları ile bir araya getirdiği ev yapımı bir kripto para birimi madeni kullanarak yoksulluktan kurtulmak isteyen” Sebastian Carsorio. Etkileyici.

Madenciliğin nasıl gittiğini gösteren ekranlara sahip olduğu evinde Reuters’e verdiği demeçte, “Her şeyi onardım ve bir bilgisayarda bir araya getirdim” dedi. Ethereum ve ardından bitcoin ile başladı – bu da biraz arazi satın almasına ve okula geri dönmesine izin verdi.

Carsorio, peso için sokakta olduğundan daha iyi bir döviz kuru elde ettiğini açıklayarak, “Madencilik yapmaya devam edeceğim çünkü bu iyi bir tasarruf yolu” dedi. “Para dar olduğunda, madencilik beni birçok kez kurtardı.”

Kaç Arjantinli buna benzer bir şey söyleyebilir? Bitcoin ve kripto, insanların onlara ihtiyacı olduğu için ülkede tutuluyor. bu hükümetin FMI ile imzaladığı anlaşma Arjantin’deki bitcoin endüstrisini caydırmak için özellikle talep edilenler ancak bu kadarını yapabilir. İnsanların enflasyondan korunmaya ihtiyacı var ve kripto para birimleri bunu sağlıyor, bu kadar basit.

Bitfarms, kriptonun benimsenmesini yansıtan son haberlerde, kısa süre önce kendi motorlarında motoru çalıştırdı. Arjantin’de yepyeni bitcoin çiftliği. Kendi açılarından, hükümetin Mendoza’nın şarap üreten bölgesi açıklandı kripto para birimlerinde vergi ödemelerini kabul edeceklerini söyledi.

Featured Image by Pexels from Pixabay | Charts by TradingView

Birleştirme Sonrası, Ethereum madencilik teçhizatı