Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Vs Goldcoin

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin… Parasal Nirvana mı?

Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyorsanız, internette biraz araştırma yapın ve bol miktarda… ancak kısa hikaye, Bitcoin’in bir merkez bankası veya konu bankası dahil olmadan bir değişim aracı olarak yaratıldığıdır. Ayrıca, Bitcoin işlemlerinin gizli olması gerekir, bu anonimdir. En ilginç olanı, Bitcoin’lerin gerçek bir dünya varlığı yoktur; bir tür sanal gerçeklik olarak sadece bilgisayar yazılımında bulunurlar.

Genel fikir, Bitcoin’lerin ‘mayınlı’ olduğudur… ilginç terim burada… giderek zorlaşan bir matematiksel formülü çözerek – daha fazla Bitcoin ‘mayınlandıkça’ daha zor; yine ilginç – bir bilgisayarda. Oluşturulduktan sonra, yeni Bitcoin elektronik bir ‘cüzdana’ konur. Daha sonra Bitcoins için gerçek mal veya Fiat para birimi ticareti yapmak mümkündür… ve tam tersi. Ayrıca, Bitcoin’lerin merkezi bir ihraççısı olmadığı için, hepsi son derece dağıtılmış, böylece otorite tarafından ‘yönetilmeye’ karşı dirençlidir.

Bitcoin’in doğal olarak savunucuları, Bitcoin’in büyümesinden yararlananlar, ‘kesinlikle Bitcoin’in para olduğu’ konusunda oldukça yüksek sesle ısrar ediyor… ve sadece bu değil, aynı zamanda ‘şimdiye kadarki en iyi para, geleceğin parası’ vb… Fiat’ın savunucuları kağıt paranın para olduğunu yüksek sesle haykırıyor… ve hepimiz Fiat kağıdının hiçbir şekilde para olmadığını biliyoruz, çünkü gerçek paranın en önemli özelliklerinden yoksundur. O zaman soru, Bitcoin’in para olarak nitelendirilir mi… Geleceğin parası ya da gelmiş geçmiş en iyi para olmasını boş ver.

Öğrenmek için parayı tanımlayan özelliklere bakalım ve Bitcoin’in yeterli olup olmadığına bakalım. Paranın üç temel özelliği;

1) para istikrarlı bir değer deposudur; en temel öznitelik, değer kararlılığı olmadan numeraire veya değer ölçü birimi işlevi başarısız olduğu gibi.

2) para rakamdır, hesap birimidir.

3) para bir değişim aracıdır… ancak diğer şeyler de bu işlevi yerine getirebilir, yani doğrudan takas, takas edilen malların ‘ağ’ olması. Ayrıca geçici olarak değer tutan ‘ticari mallar’ (çits); ve son olarak karşılıklı kredi alışverişi; yani fatura veya IOU alışverişi ile yerine getirilen sözlerin değerini net hale getirmek.

Fiat ile karşılaştırıldığında, Bitcoin bir değişim aracı olarak çok kötü bir şey yapmaz. Fiat sadece ihraççısının coğrafi etki alanında kabul edilir. Dolar Avrupa’da iyi değil vb. Bitcoin uluslararası kabul edilir. Öte yandan, şu anda çok az perakendeci Bitcoin’de ödeme kabul ediyor. Kabul geometrik olarak büyümediği sürece Fiat kazanır… ülkeler arasındaki değişim pahasına olmasına rağmen.

İlk koşul çok daha zordur; para istikrarlı bir değer deposu olmalıdır… Şimdi Bitcoin’ler sadece birkaç yıl içinde 3.00 $ ‘değerinden yaklaşık 1.000 $ ‘a geçti. Bu, ‘istikrarlı bir değer deposu’ olmaktan yaklaşık uzaktır; Alabildiğin kadar! Gerçekten de, bu tür kazançlar spekülatif bir patlamanın mükemmel bir örneğidir… Hollanda lale soğanları, küçük madencilik şirketleri veya Nortel stokları gibi.

Tabii ki, Fiat burada da başarısız; örneğin, ‘ana’ Fiat olan ABD Doları, birkaç on yıl içinde% 95’in üzerinde değer kaybetti… ne fiat ne de Bitcoin en önemli para ölçüsünde hak kazanmaz; değer depolama ve zaman boyunca değeri koruma kapasitesi. Gerçek para, yani Altın, sadece yüzyıllar boyunca değil, aynı zamanda eonlar için de değer tutma yeteneğini göstermiştir. Ne Fiat ne de Bitcoin bu önemli kapasiteye sahip değil… her ikisi de para olarak başarısız.

Son olarak, ikinci niteliğe geldik; sayı olmanın. Şimdi bu gerçekten ilginç ve hem Bitcoin’in hem de Fiat’ın neden para olarak başarısız olduğunu ‘numeraire’ sorusuna yakından bakarak görebiliyoruz. Sayı, paranın sadece değeri depolamak için değil, aynı zamanda bir anlamda ölçmek veya değeri karşılaştırmak için kullanılmasını ifade eder. Avusturya ekonomisinde, değeri gerçekten ölçmek imkansız olarak kabul edilir; Sonuçta, değer sadece insan bilincinde bulunur… ve bilinçteki herhangi bir şey gerçekten nasıl ölçülebilir? Bununla birlikte, Mengerya piyasa eylemi ilkesiyle, yani teklif ve teklif arasındaki etkileşim sayesinde, piyasa fiyatları kurulabilir… sadece bir an için… ve bu piyasa fiyatı, en pazarlanabilir iyi olan rakam, yani para açısından ifade edilir.

Peki Fiat’ın değerini nasıl tespit edeceğiz… ? ‘Satın alma gücü’ kavramı üzerinden… yani, Fiat’ın değeri neyle takas edilebileceğine göre belirlenir… sözde bir ‘mal sepeti’. Ancak fiat’ın kendine ait bir değeri olmadığını açıkça ima ediyor, aksine takas edilebileceği mal ve hizmetlerin değerinden gelen değer akışı. Nedensellik, ‘satın alınan’ mallardan Fiat numarasına akar. Sonuçta, bir Dolarlık banknot ile yüz Dolarlık banknot arasında ne fark var, üzerine basılan sayı hariç… ve satın almasayının ng gücü?

Altın ise neyle ticaret yaptığıyla ölçülmez; aksine, benzersiz olarak, başka bir fiziksel standartla ölçülür; ağırlığına veya kütlesine göre. Bir gram Altın bir gram altın, bir ons Altın ise bir ons Altın… yüzeye hangi sayı kazınırsa kazınsın, ‘yüz değeri’ veya başka bir şekilde. Nedensellik Fiat’ınkinin tam tersidir; Altın ağırlıkla ölçülür, içsel bir kalite… satın alma gücü ile değil. Bir gram doların değeri hakkında bir fikrin var mı? Öyle bir şey yok. Fiat sadece kısa ömürlü bir miktarla ‘ölçülür’… üzerine basılan sayı, ‘yüz değeri’.

Bitcoin rakam olmaktan çok daha uzaktır; sadece bir sayı değil, Fiat kadar… ama değeri Fiat ile ölçülür! Bitcoin uluslararası bir değişim aracı olarak kabul edilmiş olsa bile ve Doları kabul edilen ‘rakam’ olarak değiştirmeyi başarsa bile, Asla Altın gibi içsel bir ölçüye sahip olamaz. Altın, gerçek, değişmeyen bir fiziksel miktarla ölçülmekte benzersizdir. Altın binlerce yıldır değer depolamada benzersizdir. İnsanlığın ulaşabileceği başka hiçbir şey bu eşsiz nitelik kombinasyonuna sahip değildir.

Sonuç olarak, Bitcoin Fiat’a göre bazı avantajlara sahip olsa da, anonimlik ve merkeziyetsizlik, para olma iddiasında başarısız olur. Avantajları da şüphelidir; amaç, Bitcoin’lerin ‘madenciliğini’ 26.000.000 adetle sınırlamaktır; yani, ‘madencilik’ algoritmasının çözülmesi gittikçe zorlaşıyor, daha sonra 26 milyon Bitcoin çıkarıldıktan sonra imkansız hale geliyor. Ne yazık ki, bu duyuru Bitcoin’in ölüm knell’i olabilir; zaten, bazı merkez bankaları Bitcoin’lerin ‘rezerve edilebilir’ bir para birimi haline gelebileceğini açıkladılar.

Bitcoin için büyük bir adım gibi görünüyor, değil mi? Sonuçta, ‘büyük bankalar’ Bitcoin’in gerçek değerini kabul ediyor gibi görünüyor, değil mi? Bunun anlamı, bankaların Fiat’ı Bitcoin ile takas edebileceklerini kabul etmeleridir… ve planlanan 26 milyon Bitcoin’i satın almak 26 Milyar İtibari Dolara mal olacak. Yirmi altı milyar Dolar, Fiat yazıcılarda küçük bir değişiklik bile değil; sadece ABD Fed tarafından yaklaşık bir haftalık baskıdır. Ve, Bitcoin’ler Fed’in ‘cüzdanını’ satın alıp kilitledikten sonra… hangi yararlı amaca hizmet edebilirlerdi?

Dolaşımda Bitcoin kalmazdı; Mükemmel bir köşe. Dolaşımda Bitcoin yoksa, nasıl bir değişim aracı olarak kullanılabilirler? Ve Bitcoin’i ihraç edenler böyle bir kadere karşı savunmak için ne yapabilir? Algoritmayı değiştirin ve 26 milyonun… 52 milyon mu? 104 milyona mı? Fiat baskı geçit törenine katılmak mı? Ancak daha sonra, paranın miktar teorisine göre, Fiat’ın sözde ‘aşırı baskı’ yoluyla değer kaybetmesi gibi, Bitcoin de değer kaybetmeye başlayacaktı…

Önemli konuya geldik; Zaten en iyi paraya sahipken neden ‘yeni bir para’ arayalım, Gold? Altına el koyma korkusu mu? Müdahaleci bir hükümetten anonimlik eksikliği mi? Acımasız vergilendirme mi? İtibari para yasal ihale yasaları mı? Yukarıdakilerin hepsi. Cevap yeni bir para biçiminde değil, yeni bir sosyal yapıda, Fiat’sız, Hükümet casussuz, insansız hava araçları ve swat ekipleri olmadan… IRS, sınır muhafızları, TSA haydutları olmadan… açık ve çok. Zorbalık değil özgürlük dünyası. Bu tamamlandığında, Altın dürüst para olarak eski ve hayati rolüne devam edecek… Ve bir dakika bile önce değil.