Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin’i Bu Kadar Değişken Yapan Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Yatırımcılar her zaman ‘Bitcoin’in volatilitesi konusunda endişelidir. Bu özel dijital para biriminin değerini son derece dengesiz kılan şeyin ne olduğunu bilmek önemlidir. Diğer birçok şey gibi, ‘Bitcoin’in değeri de talep ve arz kurallarına bağlıdır. ‘Bitcoin’ talebi artarsa, fiyat da artacaktır. Aksine, ‘Bitcoin’e olan talebin azalması talebin azalmasına neden olacaktır. Basit bir deyişle, fiyatın ticaret piyasasının ne kadar ödemeyi kabul ettiğine göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Çok sayıda insan ‘Bitcoin’ satın almak isterse, fiyat yükselecektir. Daha fazla insan ‘Bitcoin’ satmak isterse, fiyat düşer.

Daha köklü emtia ve para birimleri ile karşılaştırıldığında ‘Bitcoin’in değerinin değişken olabileceğini bilmekte fayda var. Bu gerçek, nispeten küçük piyasa büyüklüğüne güvenilebilir, bu da daha az miktarda paranın ‘Bitcoin’ fiyatını daha belirgin bir şekilde değiştirebileceği anlamına gelir. Bu tutarsızlık, para birimi geliştikçe ve piyasa büyüklüğü büyüdükçe doğal olarak zaman geçtikçe azalacaktır.

2016’nın sonlarında alay edildikten sonra, ‘Bitcoin’ mevcut yılın ilk haftasında yeni bir rekor yüksek seviyeye dokundu. ‘Bitcoin’in uçucu olmasına neden olan birkaç faktör olabilir. Bunlardan bazıları burada tartışılır.

Kötü Basın Faktörü

‘Bitcoin’ kullanıcıları çoğunlukla hükümet yetkililerinin açıklamaları ve ‘Bitcoin’in muhtemelen düzenlenebileceğine dair jeopolitik olaylar da dahil olmak üzere farklı haber olaylarından korkuyorlar. Bu, ‘Bitcoin’ benimseme oranının olumsuz veya kötü basın raporları nedeniyle sorunlu olduğu anlamına gelir. Farklı kötü haberler yatırımcılarda korku yarattı ve bu dijital para birimine yatırım yapmalarını yasaklamıştır. Kötü başlık haberlerine bir örnek, Ekim 2013’te piyasanın FBI tarafından durdurulmasıyla sona eren İpek Yolu üzerinden uyuşturucu işlemlerinin işlenmesinde ‘Bitcoin’in seçkin kullanımıdır. Bu tür hikayeler insanlar arasında panik yaratan ve ‘Bitcoin’ değerinin büyük ölçüde düşmesine neden oldu. Öte yandan, ticaret endüstrisindeki gaziler bu tür olumsuz olayları ‘Bitcoin’ endüstrisinin olgunladığının bir kanıtı olarak gördüler. Böylece ‘Bitcoin’ kötü basının etkisi ortadan kalktıktan kısa bir süre sonra artan değerini kazanmaya başladı.

Algılanan Değerin Dalgalanmaları

‘Bitcoin’ değerinin değişken hale gelmesinin bir diğer büyük nedeni de ‘Bitcoin’in algılanan değerinin dalgalanmasıdır. Bu dijital para biriminin altına benzer özelliklere sahip olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu, çekirdek teknolojinin üreticilerinin üretimini statik bir miktar olan 21 milyon BTC ile sınırlamak için bir tasarım kararı ile yönetilir. Bu faktör nedeniyle, yatırımcılar ‘Bitcoin’e daha az veya daha fazla varlık ayırabilirler.

Güvenlik İhlalleri Hakkında Haberler

Çeşitli haber ajansları ve dijital medya, olumsuz veya olumlu bir kamusal kavramın inşasında önemli bir rol oynatır. Avantajlı bir şekilde reklamı yapılan bir şey görürseniz, olumsuz taraflara çok dikkat etmeden bunun için gitmeniz muhtemeldir. ‘Bitcoin’ güvenlik ihlalleri hakkında haberler geldi ve yatırımcıların zor kazandıkları paraları ‘Bitcoin’ ticarete yatırmadan önce iki kez düşünmelerini sağladı. Belirli bir ‘Bitcoin’ yatırım platformunu seçme konusunda çok hassas hale gelir. ‘Bitcoin’ topluluğu, güvenlik düzeltmeleri şeklinde büyük bir açık kaynak tepkisi oluşturmak amacıyla güvenlik hassasiyetlerini ortaya çıkardığında ‘Bitcoin’ değişken hale gelebilir. Bu tür güvenlik endişeleri Linux gibi çeşitli açık kaynaklı yazılımları doğurur. Bu nedenle, ‘Bitcoin’ geliştiricilerinin güçlü çözümler üretmek için güvenlik açıklarını genel halka göstermeleri önerilir.

‘Heartbleed’ hatası tarafından saldırıya uğrayan ve 1 Nisan 2014’te Neel Mehta (Google’ın güvenlik ekibinin bir üyesi) tarafından bildirilen en son ‘OpenSSL’ zayıflıklarının ‘Bitcoin’in değeri üzerinde bazı azalan etkileri olduğu görülüyor. Bazı raporlara göre, ‘Bitcoin’ değeri takip eden ayda ABD Dolarına kıyasla% 10’a kadar düştü.

Büyük ‘Bitcoin’ Oranları sahipleri için küçük seçenek değeri

‘Bitcoin’in volatilitesi aynı zamanda ‘Bitcoin’ sahiplerinin bu dijital para biriminin büyük oranlarına sahip olmasına bağlıdır. ‘Bitcoin’ yatırımcıları için (mevcut holdingleri 10 milyon doların üzerinde) piyasayı ciddi bir şekilde hareket ettirmeden itibari bir pozisyona nasıl genişleyecekleri belli değil. Yani ‘Bitcoin’, büyük ‘Bitcoin’ sahiplerine opsiyon değeri vermek için önemli olacak toplu piyasa benimseme oranlarına dokunmadı.

Gox Dağı’nın Etkileri

‘Mt Gox’taki son yüksek profilli hasarlar, ‘Bitcoin’ volatilitesinin bir başka büyük nedenidir. Tüm bu kayıplar ve ağır kayıplarla ilgili ortaya çıkan haberler istikrarsızlık üzerinde ikili bir etki yarattı. Bunun Bitcoi’nin genel şamandırasını azalttığını bilmiyor olabilirsiniz.neredeyse% 5 oranında. Bu aynı zamanda artan kıtlık nedeniyle kalan ‘Bitcoin’ değeri üzerinde potansiyel bir yükseliş yarattı. Bununla birlikte, bu asansörün yerini alan, ardından gelen haber serisinin olumsuz sonucuydu. Özellikle, diğer birçok ‘Bitcoin’ ağ geçidi, Mt Gox’taki büyük başarısızlığı ‘Bitcoin’in uzun vadeli beklentileri için iyimser bir şey olarak gördü.