Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin’in Kısa Tarihi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin dünyanın önde gelen kripto para birimidir. Tüm işlemleri kaydeden blok zinciri adı verilen merkezi olmayan konsensüs tabanlı bir kamu defterine dayanan eşler arası bir para birimi ve işlem sistemidir.

Şimdi bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından öngörüldü, ancak sadece bir adamın çalışması değil, kriptografi ve blockchain üzerine onlarca yıllık araştırmaların bir ürünüydü. Kriptografların ve serbest ticaret savunucularının, blockchain’e dayalı sınır tanımayan, merkezi olmayan bir para birimine sahip olmak ütopik hayaliydi. Hayalleri artık bitcoin ve dünyadaki diğer altcoinlerin artan popülaritesi ile bir gerçek.

Şimdi kripto para birimi ilk olarak 2009 yılında konsensüs tabanlı blockchain üzerinden dağıtıldı ve aynı yıl ilk kez işlem edildi. Temmuz 2010’da bitcoin fiyatı sadece 8 sentti ve madencilerin ve düğümlerin sayısı şu anda on binlere kıyasla oldukça azdı.

Bir yıl içinde, yeni alternatif para birimi 1 dolara yükselmişti ve gelecek için ilginç bir beklenti haline geliyordu. Madencilik nispeten kolaydı ve insanlar esnaf yaparak ve hatta bazı durumlarda onunla ödeme yaparak iyi para kazanıyorlardı.

Altı ay içinde, para birimi tekrar ikiye katlanarak 2 dolara ulaştı. Bitcoin fiyatı belirli bir fiyat noktasında sabit olmasa da, bir süredir bu çılgın büyüme modelini gösteriyor. Temmuz 2011’de bir noktada, madeni para çıldırdı ve rekor düzeyde 31 $ fiyat noktasına ulaşıldı, ancak piyasa kısa süre sonra yerde elde edilen kazançlara kıyasla aşırı değerli olduğunu fark etti ve tekrar 2 dolara düzeltti.

Aralık 2012’de sağlıklı bir artışla 13 dolara yükseldi, ancak yakında fiyat patlayacaktı. Nisan 2013’e kadar dört ay içinde, fiyat 266 dolara yükselmişti. Daha sonra kendini 100 dolara kadar düzeltti, ancak fiyattaki bu astronomik artış ilk kez yıldız oldu ve insanlar Bitcoin ile gerçek bir gerçek dünya senaryosu hakkında tartışmaya başladı.

O sıralarda yeni para birimini tanımıştım. Şüphelerim vardı ama bu konuda daha fazla şey okudukça, para birimini manipüle edecek veya kendisini dayatacak kimsesi olmadığı için gelecek olduğu daha da anlaşıldı. Her şeyin tam bir fikir birliği ile yapılması gerekiyordu ve onu bu kadar güçlü ve özgür kılan da buydu.

Yani 2013 para birimi için atılım yılı oldu. Büyük şirketler bitcoin’in kabulünün halka açık bir şekilde tercih edilmesine başladı ve blockchain Bilgisayar Bilimleri programları için popüler bir konu haline geldi. Daha sonra birçok kişi Bitcoin’in amacına hizmet ettiğini ve şimdi yerleşeceğini düşündü.

Ancak, para birimi dünya çapında bitcoin ATM’lerinin kurulması ve diğer rakiplerin piyasanın farklı açılarında kaslarını esnetmeye başlamasıyla daha da popüler hale geldi. Ethereum ilk programlanabilir blockchain’i geliştirdi ve Litecoin ve Ripple bitcoin’e daha ucuz ve daha hızlı alternatifler olarak başladı.

1000 dolarlık büyülü rakam ilk olarak Ocak 2017’de ihlal edildi ve o zamandan beri Eylül ayına kadar dört kat arttı. Sadece yedi yıl önce sadece 8 sent değerinde olan bir madeni para için gerçekten olağanüstü bir başarı.

Bitcoin, 1 Ağustos 2017’de sert bir fork’tan bile kurtuldu ve o zamandan beri yaklaşık% 70 arttı, çatal bitcoin nakiti bile bazı başarılar yayınlamayı başardı. Bunların hepsi, arkasındaki coin ve yıldız blockchain teknolojisinin cazibesinden kaynaklanmaktadır.

Antlaşma ekonomistleri bunun bir balon olduğunu ve tüm kripto dünyasının çökeceğini savunsa da, öyle değil. Böyle bir balon yoktur, çünkü aslında itibari para birimlerinin ve para işlem şirketlerinin hisselerini yediği gözlemlenebilir bir gerçektir.

Gelecek bitcoin için son derece parlak ve hem kısa hem de uzun vadeli yatırım yapmak için asla geç değil.