Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin’in Riskleri

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gereken Bitcoin Riskleri
Risk bir-Bitcoin’in volatilitesi
Herkes bitcoin’in ne kadar değişken olduğunu biliyor ve buna yatırım yapanlar bu kripto para biriminin değerinin oldukça çarpıcı bir şekilde dalgalanacağını görecekler. Bitcoin’in yükselişleri ve düşüşleriyle başa çıkamadıkça, bitcoin’e yatırım yapmak size göre değildir. Sermayenizin kaybı uykunuzu kaçıracaksa kazanılacak çok az şey vardır. Kripto para piyasasını oynamak için isteğe bağlı harcama paranızı kullanmanın önemini yeterince vurgulayamam.
İsteğe bağlı harcama nedir?
Seyahat, dışarıda yemek, eğlence, hobiler ve spor için harcanan paradır.
Emekliliğiniz için ayrılan kira parasını veya parayı asla yarışlarda bir gün gibi eğlenceye harcamazsınız, bu yüzden bu parayı kripto para piyasasını oynamak için de kullanmamalısınız.
Risk iki-Hacking
Çevrimiçi bir bitcoin ticaret platformu olan “Cryptopia ” adlı bir şirket, Bitcoin’e yatırılan fonları elinde tutuyordu. Hacklendi ve cryptopia ile yatırım yapan bitcoin’e sahip olanlar paralarını kaybetti. Bazı kişiler tarafından kaybedilen büyük miktarda para ile ilgili üzücü hikayeler vardı.
Kaybetmeyi göze alamayacağınız fonlarla asla kripto para oynamamanız veya bu yatırımcıların çoğunun yaptığı gibi bir sepete çok fazla yumurta yerleştirmemeniz gerektiği tekrarlanmalıdır.
Eklemem gereken bir diğer şey, kriptopia yatırımcıları tarafından kaybedilen gerçek para miktarının, bitcoin’in yükselen fiyatı nedeniyle büyük ölçüde şişirilmesi muhtemeldir. Eğer birisi bitcoin’e 1.000 dolar yatırdıysa ve bu birkaç yıl içinde sadece çok şey kaybetmeleri için 10.000 dolara yükseldiyse. Bu kişinin aslında kaybettikleri sadece 1k olduğunda 10 bin kaybettiği kayıtlara geçecektir.
Risk üç-Kayıp şifreler
Avustralyalı bir adam şifresini bile hatırlayamadığı için bitcoin cüzdanından kilitlendi. Bitcoin’ine sahip olduğu web sitesi, on başarısız giriş denemesi yapmışsa onu kalıcı olarak cüzdanından kilitleyecektir. Sekiz tane yaptı. Bitcoin cüzdanında 300 binden fazla var.
Buradaki ders, şifrenizi yazmak ve güvenli bir yerde kilitli tutmaktır.
Diğer tavsiye, portföyünüzü çeşitlendirmektir, böylece bir şey korkunç bir şekilde yanlış giderse bir vuruşta çok fazla şey kaybetmezsiniz.
Risk dört-Devlet kontrolleri
Hükümetler kripto ticaretini yasaklama yeteneğine sahiptir; Çin de bunu yaptı. Çin’deki birçok ajans, “yasadışı” olarak tanımladıkları kripto para faaliyetlerini yasaklamak için güçlerini birleştirdi. Bu, diğer ülkelerin de buna uyacağı söylense de, hükümetlerin bunu yapma gücüne sahip olduğu bir noktayı göstermektedir.
Risk beş-Vergilendirme
Hayatta iki şey kesindir, ölüm ve vergiler. Bir noktada vergi memuru bitcoin pastanızdan bir parça isteyeceğinden emin olabilirsiniz. İster Sermaye Kazancı Vergisi şeklinde olsun, ister bitcoin’in artan değeri şeklinde olsun. Bitcoin’inizin Sermaye Kazançları üzerinde vergilendiriliyorsanız, herhangi bir sermaye kaybından vergi talep etmenin mümkün olabileceği unutulmamalıdır. İyi bir muhasebeci size burada tavsiyede bulunabilir.
Hangi sermaye kazancı biçimine yatırım yapıyor olursanız olun, sermaye kazancı fırsatı olduğunda sermaye kaybı olasılığının da olduğu her zaman unutulmamalıdır. Kripto para birimine yatırım yapmak risklidir, bu nedenle bitcoin’e yatırdığınız paranın kaybetmeyi göze alabileceğiniz para olması gerektiği yeterince vurgulanamaz.