Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin’leri Ne İçin Kullanabilirim?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Pratik olarak, dolar veya diğer para birimleriyle satın alınabilecek hemen hemen her ürün veya hizmet bitcoin ile de satın alınabilir. Öte yandan, bitcoinlerin yüksek volatilitesi, bu kripto para birimini kullanmak isteyebilecek bazı insanlar için büyük bir risktir, ancak fiyat farklılıklarından korkarlar. Yine de, bitcoinlerin özellikleri onları internet ödemeleri için mükemmel hale getirir:

1. Hızlı işlemler

Bir bitcoin işlemi 10-15 dakika içinde işlenir. Banka havalesi durumunda, paranın bir hesaptan diğerine geçmesi saatler hatta günler sürebilir. Bazıları PayPal veya diğer ewallet’ların daha hızlı olduğunu söyleyebilir. Bu doğrudur, ancak ewallets’ın veremeyeceği başka yönler de vardır: gizlilik ve daha küçük komisyonlar.

2. Gizlilik

İnternet üzerinden bir ortağa bitcoin gönderdiğinizde, işlem bir blok zincirine kaydedilir. İşlemlerin listesi herkese açıktır ve özel web sitelerinde doğrulanabilir. Yalnızca kimlik numarası, toplam ve saat kaydedilir. Birinin bitcoinlerin nereden geldiğini ve nereye gittiğini öğrenmesinin bir yolu yoktur. Bu, birçok insanı çeken bitcoinlerin özelliğidir. Bunlardan bazıları bununla ilgileniyor, çünkü bunlarla yasadışı mal satın alabiliyorlar, ancak bitcoin kullanıcılarının çoğu yasal öğeler ve hizmetler satın almak isteyen, ancak kimliklerini açıklamak istemeyen insanlar. Porno ve kumar web siteleri ahlaksız olabilir, ancak yasa dışı değildir, bu nedenle bu hizmetlere abone olmak isteyen insanlar, itibarlarının etkilenmeyeceğini bilerek bu para birimini kabul eden web sitelerinde bitcoin cinsinden güvenle ödeme yapabilirler.

3. Daha küçük komisyonlar

Ortalama komisyon bir işlem için 0.002 BTC’dir. PayPal veya bankacılık komisyonlarına kıyasla önemli ölçüde daha küçüktür. Ayrıca, ödemek zorunda bile değilsiniz. Bir komisyon ödeyerek, işleminizi daha hızlı işlemek için bir havuzun (veya en azından bir kısmının) hesaplama gücünü “rezerve edersiniz”. Komisyona ödeme yapmama ihtimaliniz bile var. Bu durumda, işleminizin işlenmesi için iki veya üç gün beklemeniz gerekebilir. Aceleniz yoksa, bu sıfır maliyetle para işlemleri yapmak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Tabii ki, bitcoinleri kullanmanın dezavantajları da vardır, onları kaybetme olasılığı gibi. Birisi bitcoinlerinizi çalarsa veya cüzdan dosyalarını silerseniz, bunları kurtarmak imkansızdır. Bitcoin düzenlenmediği sürece, ayrık parçalar arasında arbitraj için merkezi bir organizma yoktur. Başka bir deyişle, kaybederseniz veya bitcoinleriniz tarafından soyulursanız şikayet edemezsiniz, çünkü şikayet etmek için kimse yoktur.