Skip to main content
Kripto Haberleri

Blockchain Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Blockchain, pratik olarak küresel iş piyasasında bir devrime neden olan, irrefutably becerikli bir icattır. Evrimi, sadece işletmeler için değil, yararlanıcıları için de daha büyük bir iyiliği beraberinde getirdi. Ama dünyaya vahiy olduğu için, operasyonel faaliyetlerine dair bir vizyon hala belirsiz. Herkesin aklındaki ana soru çubuğu – Blockchain nedir?

Başlangıç olarak, Blockchain teknolojisi dijital bilgilerin kopyalanma riski olmadan geçişine izin veren bir platform olarak hizmet vermektedir. Bir bakıma, yeni bir tür internet alanının güçlü bir omurgasının temelini attı. Başlangıçta Bitcoin ile başa çıkmak için tasarlanmıştır – algoritmalarının işlevleri, karma işlevleri ve dijital imza özelliği hakkında meslekten olmayanları açıklamaya çalışırken, bugün teknoloji meraklıları bu tertemiz buluşun dünyada tamamen yeni bir iş yapma sürecinin başlangıcına giden yolu açabilecek başka potansiyel kullanımları buluyorlar.

Blockchain, her bakımdan tanımlamak gerekirse, herhangi bir merkezi yönetimin müdahalesi olmadan elektronik nakit yönetimi için bir tür algoritma ve veri dağıtım yapısıdır, tüm finansal işlemlerin yanı sıra değer taşıyan her şeyi kaydetmeye programlanmıştır.

Blockchain’in Çalışması

Blockchain, başlangıçta Bitcoin kripto para birimini desteklemek için tasarlanmış Distributed Ledger teknolojisi olarak anlaşılabilir. Ancak ağır eleştiri ve reddedilme sonrası, teknoloji daha üretken şeylerde kullanılmak üzere revize edildi.

Net bir resim vermek için, çok sayıda bilgi işlem sisteminde tonlarca artırılmış bir elektronik tablo hayal edin. Ve sonra bu ağların zaman zaman bu elektronik tabloyu güncellemek için tasarlandığını düşünün. Blockchain tam olarak budur.

Bir blok zincirinde depolanan bilgiler, verileri zaman zaman uzlaşılan paylaşılan bir sayfadır. Birçok bariz faydadan bahseden pratik bir yoldur. Blockchain verileri tek bir yerde mevcut değildir. Bu, orada depolanan her şeyin genel görünüm ve doğrulama için açık olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının bozabileceği herhangi bir merkezi bilgi depolama platformu yoktur. Pratik olarak bir milyondan fazla bilgi işlem sistemine yan yana erişilir ve verilerine internet bağlantısı olan herhangi bir kişi tarafından danışılabilir.

Blockchain’in Dayanıklılığı ve Özgünlüğü

Blockchain teknolojisi internet alanını en aza indiren bir şeydir. Doğada şık ve sağlamdır. World Wide Web aracılığıyla genel halka veri sunmaya benzer şekilde, otantik bilgi blokları tüm ağlarda aynı şekilde görünen blok zinciri platformunda saklanır.

Dikkat edilmesi gereken hayati öneme sahip blockchain tek bir kişi, varlık veya kimlik tarafından kontrol edilemez ve tek bir başarısızlık noktası yoktur. İnternetin son 30 yıldan bu yana dayanıklı bir alan olduğunu kanıtladığı gibi, blockchain de gelişmeye devam ettikçe iş işlemleri için otantik, güvenilir bir küresel aşama olarak hizmet edecektir.

Şeffaflık ve Bozulmaz Doğa

Sektörün emektarları blockchain’in bir bilinç durumunda yaşadığını iddia ediyor. Arada bir kendini kontrol ediyor. Bu, ağının blokta belirli aralıklarla gerçekleşen blok olarak bilinen her işlemi uzlaştırdığı kendi kendini denetleme teknolojisine benzer.

Bu, blockchain’in iki ana özelliğini doğurur – son derece şeffaftır ve aynı zamanda bozulamaz. Bu sunucuda gerçekleşen her işlem ağa gömülüdür, bu nedenle her şeyi halka her zaman çok görünür hale getirir. Ayrıca, blockchain’deki bilgileri düzenlemek veya atlamak için büyük miktarda çaba ve güçlü bir bilgi işlem gücü ister. Bunun ortasında, sahtekarlıklar kolayca tespit edilebilir. Bu yüzden, bozulmaz olarak da adlandırdığı bir şey.

Blockchain Kullanıcıları

Bu tertemiz teknolojiden kimin yararlanabileceği veya kullanabileceği konusunda tanımlanmış bir kural veya düzenleme yoktur. Şu anda, potansiyel kullanıcıları sadece bankalar, ticari devler ve küresel ekonomiler olsa da, teknoloji genel halkın günlük işlemleri için de açıktır. Blockchain’in karşı karşıya olduğu tek dezavantaj küresel kabuldür.