Skip to main content
Kripto Haberleri

Blok Zincir Teknolojisi Gıdada Bir Sonraki Büyük Şey Olabilir

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Editoryal takvimimizi planlarken, kapsamımızın zamanında olması için sektörümüzdeki büyük etkinliklerin zaman çizelgelerine başvurmaya çalışırız.

Bu nedenle, Mayıs 2018 sayısının planlanması ve FSMA’nın Gıda Sıhhi Taşımacılığı (STF) kuralının bir ay önce küçük ve md boyutlu işletmeler için yürürlüğe gireceğini gördükten sonra, STF’nin büyük olasılıkla sektördeki bireylerin daha fazla bilgi almak isteyeceği bir şey olacağı anlaşılıyordu.

Bir yıl önce planlamadığım şey, bu alandaki uzmanların blockchain teknolojisi hakkında ne kadar konuşmak isteyecekleriydi. Görünüşe göre son birkaç ay içinde haftada en az bir kez içinde blockchain kelimesi olan bir e-posta aldım. Nesnelerin İnterneti ifadesi kadar her yerde olmasa da, kesinlikle yeni buzzword.

Henüz blockchain teknolojisini tanımlamak için pithy bir yöntemim yok, IoT-I için yaptığım gibi, tost makinenizin bir Facebook sayfasına sahip olması ve durum güncellemelerini buzdolabınıza göndermesi olarak tanımlardım. Şu anda yapabileceğim en iyi şey, dijital, dağıtılmış bir defter olarak tanımlayan diğer tanımlardan alıntı yapmaktır.

STF makalesi için insanlarla görüşmeye başladığımda ve blockchain gelmeye devam ettiğinde, sadece kripto para ödeme sistemini körükleme teknolojisini kullanan Bitcoin açısından aşinaydım. Tüm bunları daha iyi ele almak için, bitcoin sahibi olan tanıdığım tek kişiye gittim- ofisimizin BT destek yöneticisi. Trend hakkında yaklaşık bir saat süren bir konuşma yaptık ve gıda güvenliği açısından blockchain’den bahsettiğimde, gözüne bir kıvılcım geldi ve “Evet, bunun nasıl yararlı olacağını kesinlikle görebiliyorum” dedi.

Bu, tüm tedarik zincirinde gıda güvenliğini sağlamak için uygulanan blockchain teknolojisi hakkında bir dizi uzmanla röportaj yaparken karşılaştığım coşkuyla aynı. Uzmanlar bunu, yetiştiriciden perakendeciye tedarik zinciri boyunca kullanılan ve tüm bilgileri tüm taraflarca görünür hale getiren gerçek bir uçtan uca iletişim ve doğrulama gıda güvenliği aracının kapasitesini ortaya çıkarmak olarak öngörüyor.

Blockchain, önümüzdeki birkaç yıl içinde izlenecek dönüştürücü teknolojilerden sadece biri. Bunlardan bazıları yapay zeka ve karma (sanal ve artırılmış) gerçekliklerdir, her ikisi de özellikle tesis operasyonları bağlamında yararlıdır.

“Evet, bu kavramlar o kadar da yeni değil” diye düşünüyorsanız, sizi duyuyorum, ancak oyunu değiştirebilecek şey, teknolojilerin gelişmişliği ve modern üretim tesisinde nasıl uygulanacağı ve kullanılacağıdır.

Ayrıca, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, bu-5G’nin yakında gelmesi ve bu da insanları, araçları ve ekipmanları birbirine bağlamada çok fazla fırsat açabilir.