Skip to main content
Kripto Haberleri

BNB Chain, kullanıcıları korumak için topluluk tarafından işletilen yeni bir güvenlik mekanizması başlattı

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Binance’in yerel blok zinciri olan BNB Chain, kullanıcıları dolandırıcılıklara, kötü niyetli aktörlere ve olası istismarlara karşı korumaya yardımcı olmak için topluluk odaklı yeni bir güvenlik girişimi olan AvengerDAO’yu başlattı.

Güvenlik merkezli merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO), önde gelen güvenlik firmaları ve Certik, TrustWallet, PancakeSwap ve Opera gibi popüler kripto projeleriyle birlikte geliştirildi.

AvengerDAO güvenlik girişimi, temel olarak Meter adlı pasif bir API sistemi, Watch adlı abonelik tabanlı bir uyarı sistemi ve Vault adlı programlanabilir bir fon yönetim sistemi olmak üzere üç ana bileşenden oluşur.

BNB Zincirindeki bir kullanıcı herhangi bir uygulama veya karşı tarafla etkileşime girdiğinde, AvengerDAO ek bir güvenlik katmanı ekler. Meter API sistemi, akıllı sözleşmeler, etki alanları ve adresler üzerindeki güvenlik derecelendirmelerini getirir ve bir güvenlik açığı durumunda kullanıcıları uyarır. İzleme sistemi, kullanıcıları devam eden istismarlar hakkında gerçek zamanlı olarak uyarırken, Vault, fonların yalnızca belirli önceden belirlenmiş koşullar yerine getirildiğinde serbest bırakıldığı bir emanet görevi görür.

BNB Chain yatırım direktörü Gwendolyn Regina, Cointelegraph ile yaptığı özel görüşmede topluluğun güvenlik kararlarından nasıl sorumlu olacağını açıkladı. Topluluğun, ne tür ortak güvenlik açıklarının bulunduğunu görmek için mevcut güvenlik denetim hizmeti sağlayıcıları üzerinde bir anket yapacağını söyledi. O ekledi:

“DAO’ya üye olarak ek profesyonel güvenlik denetim firmaları katıldığında, toplu olarak güvenlik ortamı hakkında daha derin bir anlayışa sahip olacağımızı ve onu geliştirmek için çalışacağımızı düşünüyoruz.”

Merkezi olmayan güvenlik uygulaması (DApp) Hashdit de dahil olmak üzere AvengerDAO üyelerinden bazıları zaten piyasaya sürülmüş PancakeSwap ile, kullanıcılarının Eylül başında etkileşimde bulundukları akıllı sözleşmelerin güvenlik derecelendirmelerini almalarını sağlayacak bir entegrasyon.

BNB Chain, kullanıcı güvenliğine özel önem verdi ve son birkaç ay içinde çeşitli girişimler başlattı. AvengerDAO lansmanından önce, BNB Chain, Red Alarm adlı yeni bir özellikle donatılmış Dappbay’ı piyasaya sürdü. Bu özellik, proje risk seviyelerini gerçek zamanlı olarak değerlendirir ve kullanıcıları potansiyel olarak riskli DApp’ler konusunda uyarır.

İlişkili: Beyaz şapka korsanları, Nomad köprüsüne 32,6 milyon dolar değerinde jeton iade etti

Lansmanından sonraki bir ay içinde, DappBay’in Kırmızı Alarm özelliği, kullanıcılar için önemli bir risk oluşturan 50’den fazla zincir üzerinde proje belirledi. Güvenlik özelliği, yalnızca Temmuz ayında 3.300 sözleşmeyi analiz etti.

Red Alarm, yalnızca finansal risk içeren hassas akıllı sözleşmeleri ve projeleri işaretlemeyi amaçlarken, AvengerDAO, gerçek zamanlı güvenlik açıklarını ve açıkları tespit etmeye odaklanan çok boyutlu bir güvenlik girişimi olmayı hedefliyor.