Skip to main content
Kripto Haberleri

Boğa Piyasası Erken mi, Ayı Piyasası Tuzağı mı?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Sanal para birimi yatırımcıları için daha önemli soru, bu döviz fiyatı artış turunun boğa piyasasının yeniden başlatılması mı yoksa ayı piyasası tuzağı mı olduğudur.

Dün akşam Bitcoin sadece bir saat içinde yükselen bir fiyat yaşadı. Fiyat, yaklaşık 6.800 AMERIKAN dolarının şiddetinden maksimum 8.100 ABD dolarına yükseldi. Gün içinde yaklaşık % 20 arttı. Bitcoin’in liderliğinde, diğer sanal para birimleri de güçlü bir toparlanma sağladı ve tek para birimi kazançları% 50’yi bile aştı. Sanal döviz piyasasının toplu ısınmasıyla karşı karşıya kalan birçok yatırımcı, “boğa piyasası geri döndü” diye bağırdı.

CoinMarketCap web sitesinin verilerine göre, Bitcoin’in piyasa değeri bir gün içinde yaklaşık 20 milyar ABD doları arttı ve tüm sanal para piyasası da genel pazar büyümesi yaşadı. “Arayış” etkisi yoktu. Bitcoin’in 9 milyar ABD dolarını aşan günlük işlem hacmine göre, dün borsaya hisse senedi fonları yerine milyarlarca artımlı fon girmesi gerekiyor.

Aslında, Bitcoin’in patlağı zamanında, bir dijital para birimi ticaret platformu olan Bitfinex de bir dizi büyük satın alma kaydetti. Bitcoin alımının artmasıyla birlikte birçok şort pozisyonlarını kapatmak zorunda kaldı ve piyasanın yükseliş eğilimini daha da genişletti. Bu fenomen için Cypher Capital’in veri direktörü Nick Kirk de onayını verdi. Aynı zamanda, bu keskin toparlanmanın erken düzenleyici baskıların serbest bırakılmasına yanıt olma olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor.

Dünyanın en büyük dijital para hedge fonlarından biri olan Pantera Capital Management, Bitcoin’in dibe vurduğunu söyledi. 6.500 AMERIKAN doları Bitcoin’in ayı piyasası için en düşük nokta. Bitcoin bu yılın büyük bölümünde bu fiyatın üzerinde olacak ve hatta geçen yıl 20.000 ABD doları ile rekor üstüne çıkabilir.

Fundstrat’ın kurucusu Tom Lee de Bitcoin’e olan güvenini dile getirdi. Mevcut Bitcoin P/B oranının ve diğer göstergelerin 2014 ayı piyasasının sonuyla neredeyse aynı olduğuna inanıyor ve önemli bir teknik düzeltme oluşturdu. Buna dayanarak, Bitcoin’in değerinin bu yıl üç kattan fazla artabileceğini ve bu yılın sonunda 25.000 ABD dolarına yükselebileceğini belirtti.

Geçmiş veriler Bitcoin’in takvim yılının ikinci çeyreğinde gerçekten yükseldiğini gösteriyor. 2011’in ikinci çeyreğinde Bitcoin 1964%, 2012’de %36,25… 2016 yılında %61,98, 2017 yılında ise %131.

Tabii ki, Bitcoin OTC hacmi de piyasa toparlanma belirtileri gösteriyor. Mart ayından bu yana Kanada, Avrupa, Vietnam, Meksika ve Vietnam’daki Bitcoin işlem hacimleri yükseldi ve rekor seviyelere ulaştı.

Hedge fon devi Soros ve üst düzey finans grubu Rockefeller ailesi gibi büyük finans kuruluşlarının art arda kabul edilmesiyle sanal para piyasasının finansal büyüklüğü daha da genişleyecek.

Bununla birlikte, Bitcoin’in şu anda güçlü bir yükselişe sahip olmasına rağmen, hala bir düşüş trendi kanalında olduğunu ve henüz etkili bir şekilde kırılmadığını belirtmek gerekir. Sanal para piyasasının gerçekten tersine dönüp dönmediği görülecektir. Yatırımcılar her zaman uyanık olmalı ve pozisyon yönetimine dikkat etmelidir.

Daha da önemlisi, ABD de dahil olmak üzere dünyanın büyük Bitcoin piyasaları düzenleyici çerçeveler oluşturmaya çalıştı. Düzenleme belirsizliği kaçınılmaz olarak sanal para piyasasının kısa vadeli gelişimi üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Uzun vadede, düzenli, sağlıklı bir pazar daha da ileri gidebilir.