Skip to main content
Kripto Haberleri

BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, DOGE, MATIC, DOT, LTC, AVAX

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış

Bitcoin’in (BTC) 2023’teki rallisi, enflasyon düşmeye başladığında ABD Merkez Bankası’nın oran artış hızını yavaşlatacağı beklentileriyle desteklendi. Hatta bazıları yıl sonuna kadar faiz indirimi bekliyor. Bu varsayım, Ocak ayına ilişkin ABD istihdam verilerinin beklentileri aşması ve işsizliğin Mayıs 1969’dan bu yana en düşük seviyesine ulaşmasıyla 3 Şubat’ta sarsıldı.

Piyasalar düşüş olarak algılanan haberlere olumsuz tepki vermiyorsa, bu, duyarlılığın olumluya döndüğünün bir işaretidir. Tüccarlar daha sonra odaklarını bir sonraki önemli ekonomik veri açıklamasına kaydırabilirler. Ticaret firması QCP Capital, son piyasa güncellemesinde 14 Şubat’taki Tüketici Fiyat Endeksi baskısının piyasaları hareket ettirebileceğini söyledi. Verilere yönelik risklerin olumlu yönde olduğuna inanıyorlar.

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: Coin360

Mevcut kripto ayı piyasası, kurumsal yatırımcıları kenara itmiş görünüyor. JPMorgan tarafından yürütülen yeni bir ankete göre, kurumsal tüccarların %72’si 2023’te “kripto/dijital para ticareti” yapmayı planlamadıklarını söyledi. Ankete katılanların yalnızca %14’ü bu yıl ticaret yapma eğilimi gösterdi.

Bitcoin ve altcoinler yakın vadede kar rezervasyonuna tanık olacak mı? Öğrenmek için ilk 10 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin, 1 Şubat’ta 22.800 dolarlık destekten sıçradı ve bu, boğaların bu seviyeye düşüşleri satın aldığını gösteriyor. Boğalar, fiyatı 2 Şubat’ta 24.000 doların üzerine çıkardı, ancak daha yüksek seviyeleri sürdüremediler.

BTC/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Yükselen hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki göreli güç (RSI), en az dirençli yolun yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden veya 22.800 dolardan yükselirse, BTC/USDT çifti 25.000 dolara yükselebilir. Bu seviyenin zorlu bir bariyer görevi görmesi muhtemeldir.

Zayıflığın ilk işareti, bir kırılma olacak ve 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (22.279$) altında kapanacak. Bu, birkaç kısa vadeli tüccarın durmasını tetikleyebilir ve parite daha sonra 21.480 dolara düşebilir.

ETH/USDT

Alıcılar, 2 Şubat’ta Ether’i (ETH) 1.680 $’lık genel direncin üzerine çıkardılar ancak kırılmayı sürdüremediler. Fiyat, gün içindeki tüm kazanımlarından vazgeçti ve 1.680 doların altında kapattı.

ETH/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Yükselen 20 günlük EMA (1.571 $) ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Yine 1.680 $’lık genel engeli aşmaya çalışabilirler ve 2.000 $’a giden yolculuğa başlayabilirler. 1.800 dolar seviyesi bir miktar direnç sağlayabilir ancak aşılması muhtemeldir.

Ayılar üstünlük kazanmak istiyorsa, agresif bir şekilde satış yapmak ve fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekmek zorunda kalacaklar. Bunu başarabilirlerse, ETH/USDT çifti 1.500 dolara düşebilir ve bu destek kırılırsa, geri çekilme sonunda 1.352 dolara ulaşabilir.

BNB/USDT

BNB’nin (BNB) 20 günlük EMA (306$) ile 318$’lık genel direnç arasındaki dar aralıklı ticareti, 2 Şubat’ta yükselişe geçti.

BNB/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Ayılar 2 Şubat’ta ralliyi satsa da, alıcıların fiyatın 318$’lık kırılma seviyesinin altına düşmesine izin vermemesi olumlu bir işaret. Bu, boğaların 318 dolar seviyesini desteğe çevirmeye çalıştığını gösteriyor. Başarabilirlerse, BNB/USDT paritesi, arada büyük bir engel olmadığı için 360 dolara fırlayabilir.

Ayılar yukarı hareketi durdurmak isterse, fiyatı 20 günlük EMA’nın altına çekmek zorunda kalacaklar. Parite daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya (276 $) düşebilir.

XRP/USDT

XRP (XRP), 2 Şubat’ta 0,42 dolar direncinden bir kez daha aşağı indi ve ayıların bu seviyeyi korumaya çalıştığını gösterdi.

XRP/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Fiyat, 20 günlük EMA (0,40 ABD Doları) ile 0,42 ABD Doları arasında sıkışıyor. Bu, bir kopuşun köşede olabileceğini gösteriyor. Pozitif bölgede kademeli olarak yükselen 20 günlük EMA ve RSI, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Bu, 0,42 doların üzerinde bir kırılma olasılığını artırıyor. Bu olursa, XRP/USDT çifti 0,51 dolara yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat düşerse ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, düşüş 50 günlük SMA’ya (0,37 $) kadar uzayabilir.

ADA/USDT

Ayıların Cardano’yu (ADA) 20 günlük EMA’nın (0,37 $) altına indirme girişimleri 1 Şubat’ta başarısız oldu. Şamdandaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi boğalar seviyeyi şiddetle savundu.

ADA/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

RSI’daki negatif sapma, zayıflayan momentuma işaret ediyor, ancak yükselen 20 günlük EMA, alıcıların avantajlı olduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden yükselirse, boğalar tekrar ADA/USDT paritesini 0,44 $’lık genel dirence doğru fırlatmaya çalışacak.

Aksine, fiyat düşerse ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, tüccarların kar elde edebileceğinin sinyalini verecektir. Bu, 50 günlük SMA’ya (0,31 $) potansiyel bir düşüş için kapıları açabilir.

DOGE/USDT

Dogecoin’in (DOGE) 1 Şubat şamdanındaki uzun kuyruk, boğaların agresif bir şekilde 20 günlük EMA’ya (0,08 $) düşüşü satın aldığını gösteriyor. Ancak, alıcılar bu güce dayanamadı ve 0,10 dolardaki engeli aşamadı.

DOGE/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

DOGE/USDT çifti, 20 günlük EMA ile 0,10 dolar arasında sıkışmış durumda. Pozitif bölgede kademeli olarak yükselen 20 günlük EMA ve RSI, alıcıların hafif bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Fiyat bir kez daha 20 günlük EMA’dan geri dönerse, boğalar direnci 0,10 dolardan aşmaya çalışacak. Bunu başarabilirlerse, parite 0,11 dolara yükselebilir.

Öte yandan, fiyat 20 günlük EMA’nın altına düşerse, parite 50 günlük SMA’ya (0,08 $) düşebilir. Bu, boğaların savunması için önemli bir seviye çünkü kırılırsa parite 0,07 doları yeniden test edebilir.

MATİK/USDT

Polygon (MATIC) 1 Şubat’ta 1,05$’lık kırılma seviyesinden yükseldi ve 2 Şubat’ta 1,25$’ın üzerine çıktı. Günün mum çubuğundaki uzun fitil, kısa vadeli tüccarların daha yüksek seviyelerde kar elde etmiş olabileceğini gösteriyor.

MATIC/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Olumlu bir işaret, boğaların ayılara zemin bırakmaması ve fiyatı 1,30 $’lık hedef hedefine doğru itmeye çalışmasıdır. Bu seviye yine güçlü bir bariyer görevi görebilir, ancak alıcılar zorlanırsa MATIC/USDT paritesi 1,70$’a ulaşabilir.

Alternatif olarak, fiyat mevcut seviyeden keskin bir şekilde düşerse, MATIC/USDT çifti 1,05 dolara düşebilir. Bu, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir seviye çünkü bir sıçrama pariteyi birkaç günlüğüne 1,05 ila 1,30 dolar aralığında tutabilir.

İlgili: Bitcoin’in büyük ayı: ABD kurumları Asyalı perakende tüccarlara galip geldi mi?

LTC/USDT

Litecoin (LTC) kuzeye doğru yürüyüşüne devam etti ve 1 Şubat’ta psikolojik seviye olan 100 doların üzerine fırladı. Bu artış, kısa vadeli tüccarları kar kaydetmeye teşvik etmiş olabilir.

LTC/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

LTC/USDT paritesi küçük bir düzeltmeye girebilir ancak boğaların 20 günlük EMA’ya (90$) düşüşü satın alması muhtemel. Fiyat mevcut seviyeden yükselirse veya 20 günlük EMA’dan geri dönerse, boğalar yukarı hareketi 107 dolara çıkarmaya çalışacak.

Fiyat düşerse ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, bu olumlu görüş yakın vadede geçersiz olabilir. Böyle bir hareket, boğaların çıkışa doğru koşabileceğini gösterecektir. Parite daha sonra 81 dolara ve daha sonra 75 dolara düşebilir.

DOT/USDT

Polkadot (DOT), 1 Şubat’ta 20 günlük EMA’dan (6,21 $) sıçradı ve 2 Şubat’ta 6,84 $’lık genel direncin üzerine çıktı. Boğalar, 2 Şubat’taki uzun fitilden görüldüğü gibi daha yüksek seviyeleri koruyamadı. şamdan.

DOT/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Olumlu bir işaret, boğaların fiyatın direnç çizgisinin altına düşmesine izin vermemesidir. Bu, tüccarların bu seviyeyi desteğe çevirmeye çalıştıklarını gösterir. Alıcılar, kontrolü ele geçirmek için fiyatı 7 doların üzerinde tutmak zorunda kalacak. DOT/USDT çifti daha sonra satıcılardan güçlü bir dirençle karşılaşabileceği 8 dolara yükselebilir.

Ayılar kontrolü yeniden ele geçirmek istiyorsa, fiyatı hızla 20 günlük EMA’nın altına düşürmek zorunda kalacaklar. Parite daha sonra bir düzeltme aşamasına girebilir ve 5,50 dolara düşebilir.

AVAX/USDT

Avalanche (AVAX) 2 Şubat’ta genel direncin üzerine çıkarak 22 $’a yükseldi, ancak günün mum çubuğundaki uzun fitil, ayıların rallilerde satış yaptığını gösteriyor.

AVAX/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Yükselen hareketli ortalamalar, boğaların kontrolde olduğunu gösteriyor ancak RSI’daki negatif sapma, momentumun zayıflıyor olabileceğini gösteriyor. Alıcılar mevcut seviyeden çok fazla vazgeçmezse, 22 doların üzerinde bir kırılma olasılığı artar. AVAX/USDT çifti daha sonra 30 dolara yükselme girişiminde bulunabilir.

Aksine, fiyat 20,50 doların altına düşerse, parite direnç çizgisine ulaşabilir. Ayılar, avantajı kendi lehlerine çevirmek için çifti bu desteğin altına düşürmek zorunda kalacaklar.