Skip to main content
Kripto Haberleri

BTC fiyatı, Bitcoin kaldıraç sıkışmasının ortasında bu yönde hareket edebilir

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin fiyatının son 3 günde %10’luk bir kayıp olan 47.136 dolara kadar düşmesiyle, bir Yeni Yıl rallisi beklentisi azalıyor gibi görünüyor. 50.000 dolarlık desteğin altına bir düşüş, bir satış emrini tetikledi ve ardından 48.000 dolarlık desteğin altına bir düşüş daha geldi. Daha da kötüsü, Bitcoin şu anda yazı yazılırken 46.892 dolardan işlem görüyor.

BTC fiyatı, Bitcoin ortasında bu yönde hareket edebilir

Kaynak: Tradingview

124.700 opsiyon Cuma günü sona ermeden önce, 47.000 doların altına düşen son düşüş, önde gelen varlığı her iki yönde de hareket ettirebilir.

Opsiyon piyasası ısınıyor

Bitcoin ve ETH opsiyonlarının toplam işlem hacmi 2021’de +%443 artarak 27 Aralık’ta 387 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl BTC ve ETH opsiyonlarının toplam işlem hacmi 71 milyar doların üzerindeydi.

Bitcoin

BTC opsiyon işlem hacmi | Kaynak: Coinglass

Daha geçen hafta, açık pozisyon, büyük ölçüde Binance’deki tüccarlar nedeniyle yaklaşık 2,5 milyar dolar arttı. Vadeli işlemler açık faizi hala tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzak olsa da, hızla artan kaldıraç, mevcut fiyatlara yakın zarar durdurma ve tasfiye kümelerine işaret edebilir.

Glassnode verileri, kaldıraçtaki böyle bir artışın, kısa vadede olası bir kısa veya uzun süreli sıkışma olasılığını artırdığını göstermektedir.

Bitcoin 2

Bitcoin Vadeli İşlemleri Açık Faiz | Kaynak: Cam düğüm

İşlem hacmi genellikle yıl sonuna doğru azalmaktadır. 7 günlük ortalamada, vadeli işlem piyasasının hacmi yılın başından bu yana %16 düştü. Merkezi bir borsada daha düşük hacimler ve artan açık faiz, önümüzdeki haftalarda en az bir yerel kaldıraç sıkıştırmasını destekleyecek bir kombinasyon.

ATH’deki BTC kaldıracı ile, fiyat düşerse fazlalığı ortadan kaldırmak için bir düzeltme seçeneği vardır.

Bitcoin 3

Tüm borsaların tahmini kaldıraç oranı | Kaynak: KryptoQuant

HODLers hala “hareketsiz”

Tarihsel olarak, piyasa Temmuz ayında 29.000 dolarlık arzın %32’sini kaybederken, BTC arzının %26’sı şu anda kırmızıda. Bununla birlikte, bazı uzun vadeli sahipler 5 yıldan fazla bir süredir BTC’ye dokunmadı ve teklif edilen 21 milyon BTC’nin %23’ünden fazlası bu dönemde hala taşınmadı.

Fiyat son birkaç hafta içinde yaklaşık 20.000 $ (veya ATH’den bu yana -%24,4) düşmüş olsa da, uzun vadeli sahipler BTC pozisyonlarını yalnızca biraz azalttı. Yatırımcılar tarafından tutulan teklif, fiyatlardaki keskin düşüşe kıyasla küçük bir değişiklikle sadece 13.4 milyondan 13,3 milyona düştü.

1640876723 818 BTC fiyatı, Bitcoin ortasında bu yönde hareket edebilir

Eksiksiz uzun vadeli sahipler yelpazesi | Kaynak: Glassnode

Analist Rekt Capital, Bitcoin’in fiyat düşüşünü gören 21 haftalık EMA’ya dönüşünü vurguladı. Tarihsel olarak, BTC, kırmızı bir yeniden test sırasında turuncu bölgede düşüş eğilimi gösterdi, bu nedenle 21 haftalık EMA bir dahaki sefere destek olarak ayarlanmazsa, muhtemelen 44.000 dolara gerilemesi muhtemel.

40.000 $ ile 42.000 $ arasındaki aralığı yeniden test ederse, orta vadede yerel bir düşük seviyeye ulaşabilir, ancak şimdi yıl sonu seçeneklerinin süresi doluyor ve kaldıraç olasılığı var, fiyatlar yakın gelecekte daha düşük seviyelere düşebilir .

Haberleri takip etmek ve bu makaleye yorum yapmak için Bitcoin Magazine Telegram’a katılın: https://t.me/coincunews

Minh Anh

AMBCrypto’ya göre

Youtube Kanalını Takip Edin | Telgraf kanalına abone olun | Facebook sayfasını takip edin