Skip to main content
Kripto Haberleri

BTC, potansiyel bir kısa süreli sıkışma ile çok önemli bir anda

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış

Bitcoin yana doğru hareket etmeye devam ediyor ve perakende yatırımcıları yoruyor. Piyasanın düşük hacim ve oynaklık yapısı dikkate alındığında önümüzdeki günlerde önemli bir adım bekleniyor. Son birkaç günde hem ayılar hem de boğalar oyunu kazanmak için mücadele etti.

Fiyat şu anda 43.000-44,000 USD (turuncu) kritik bölgenin hemen üzerinde işlem görüyor ve bu bölgenin altına bir düşüş veya kırılma orta vadeli eğilimin yönünü belirleyecek. Fiyatın destek alanından yoğun bir şekilde çıkması durumunda, 75.000 dolara ulaşmak çok da uzak değil. Ancak, ayılar daha fazla güç gösterirse, fiyat son 12 aydır korunan 32.000 dolardan (yeşil) bir sonraki büyük destek alanına dönecek.

Bu nedenle, 30.000 dolara düşüşte daha düşük bir dip oluşumu, orta ve uzun vadede bir ayı piyasasını teyit edecektir.

bitcoin-sessiz-dinh

BTC / USDT günlük grafik | Kaynak: TradingView

Zincir üstü analiz

Aşağıdaki grafik, tahmini kaldıraç oranını ve fiyatını göstermektedir. Yükselerek geçen yıldan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Aynı zamanda, vadeli işlem piyasasındaki ruh hali neredeyse nötr (ortalama finansman oranı sıfıra yakın).

Bu, volatilitenin yakın olduğunu gösterir. Bunun nedeni yüksek kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesi olabilir.

bitcoin-sessiz-dinh

Kaynak: TradingView

Son sallanma sırasında Binance ve Bitfinex’in Açık İlgi Alanına (OI) göz atın. Bitfinex’in açık pozisyonunun Binance’inkinden daha değişken olduğunu görebiliriz. Geçmişte balinalar ve büyük oyuncular pozisyonlarını açmak için Bitfinex’i kullanıyordu. Bu nedenle, Binance’in açık pozisyonundaki önemli artış göz önüne alındığında, açık pozisyondaki artışın esas olarak Binance’de işlem yapan perakendeciler tarafından yönlendirildiği sonucuna varabiliriz.

Binance’in fonlama oranı düşük olduğundan, çoğu vadeli işlem pozisyonu kısadır, bu nedenle kısa sürede sıkışma olasılığı daha yüksektir.

bitcoin-sessiz-dinh

Kaynak: TradingView

BTC fiyatını buradan görebilirsiniz.

Haberleri takip etmek ve bu makale hakkında yorum yapmak için Bitcoin Magazine Telegram’a katılın: https://t.me/coincunews

Sorumluluk Reddi: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımcılar bir karar vermeden önce dikkatlice araştırmalıdır. Yatırım kararlarınızdan biz sorumlu değiliz.

SN_Nur

Cryptopotato’ya göre

Youtube Kanalını Takip Edin | Telegram kanalına abone olun | Facebook sayfasını takip edin