Skip to main content
Kripto Haberleri

Bukele hükümeti ‘Bitcoin tahvillerini’ başlatmak için bir yasa tasarısı çıkardı

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto piyasası gerilemesinin ortasında, El Salvador nihayet iddialı “Bitcoin tahvilleri” projesinin gerçekleştirilmesi için kararlı bir adım attı. Ekonomi Bakanı Maria Luisa Hayem Brevé, hükümetin 1 milyar dolar toplama ve bunları bir “Bitcoin şehri” inşasına yatırma planını doğrulayan bir yasa tasarısı sundu.

17 Kasım tarihli 33 sayfalık bir dijital menkul kıymetler yasası, milletvekillerini El Salvador’un kamu ihraçlarında dijital kıçları kullanarak yasal bir çerçeve oluşturmaya çağırıyor. Ayrıca, bu prosedür için tüm gereklilikleri ve ihraççıların ve varlık sağlayıcıların yükümlülüklerini dikkate almalıdırlar.

“Volkan tahvilleri” veya “Bitcoin tahvilleri”, Nayib Bukele hükümeti tarafından 2021’de tanıtıldı. İlk plan, bu tahvillerin yaklaşık 1 milyar dolarını ihraç etmeyi ve toplanan fonları üssünde bir “Bitcoin şehri” inşasına tahsis etmeyi önerdi. Colchagua volkanından. Güya, yanardağın hidrotermal enerjisi şehri mükemmel bir kripto madenciliği tesisi yapacaktı. Toplanan fonların yarısı yine de doğrudan Bitcoin’e yatırılacaktır.

İlişkili: Nayib Bukele, El Salvador için Bitcoin reçetesini açıkladı: günde 1 BTC

Son 12 ay boyunca, proje defalarca ertelendi – bir noktada, lansman aşaması Mart ayının başına planlandı, ardından “güvenlik nedenleriyle” bir kez daha ertelenmek üzere Eylül ayına ertelendi.

Bazı kaynaklara göre, tasarı Noel’den önce milletvekilleri tarafından onaylanabilir. Tahvil projesinde El Salvador hükümeti ile iş birliği yapan kripto para borsası Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino, o dönem için iyimser görünüyor:

https://twitter.com/paoloardoino/status/1595246771097288705

El Salvador, 7 Eylül 2021’de BTC’yi yasal ihale haline getirdikten sonra yaklaşık 103,9 milyon dolara 2.301’den fazla BTC biriktirdi. Boğa piyasası sırasında, yatırımdan elde edilen kâr, okul ve hastane inşa etmek için bile kullanıldı. Ancak ülke ekonomisi mücadele etmeye devam ederken, vatandaşların %77,1’i Salvador hükümetinin “kamu parasını Bitcoin’e harcamayı” durdurmasını tercih ediyor.