Skip to main content
Kripto Haberleri

Busan, Yerel Bir Kripto Borsası İçin Planları Yeniden Değerlendirecek

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

FTX çöküşü muhtemelen tarihteki en kötü kripto para erimesi olabilir. Sadece bir hafta içinde, bulaşma kripto endüstrisine ve ev sahibi topluluklara yayıldı. Bazılarından bahsetmek oldukça üzücü kripto odaklı firmalar kriz nedeniyle toplanabilir. Kripto analistleri, dijital varlık alanının darbeden kurtulmasının uzun zaman alacağına inanıyor.

Yaklaşık dört yıl önce bir blockchain girişimi başlatan Güney Kore’nin en büyük ikinci şehri olan Busan, FTX bulaşmasından etkilenmiş gibi görünüyor. Şehir, adını kripto para birimi teknolojisinin sıcak kucaklaması sayesinde Güney Kore’nin blockchain şehri olarak kazandı.

Busan: Kripto ve Blockchain Yeniliklerinin Destekçisi

Ağustos ayında, şehir yönetimi artık iflas etmiş dijital varlık borsası FTX ile bir ortaklık başlattı. Ortaklık, blockchain gelişimini desteklemek için yerel bir dijital varlık değişimi oluşturmaya çalıştı. Sonuç olarak Busan, bir Asya dijital varlık merkezi olmayı planlıyor.

Ancak yerel bir rapor, Busan’ın kripto borsasının çöküşü nedeniyle şimdi FTX ile ortaklığını yeniden değerlendirdiğini ortaya koydu. Busan hükümeti ve finans otoriteleri, FTX krizinin ortasında bir kamu-özel dijital değiş tokuş fikrinden rahatsız.

Busan, FTX Krizlerinin Ardından Yerel Bir Kripto Borsası Planlarını Yeniden Değerlendirecek

Bir şehir yetkilisi, Busan’ın mevcut koşullar göz önüne alındığında bir dijital varlık borsası kurmaya devam etmesinin mantıksız olduğunu belirtti.

Şehir, son birkaç aydır yerel bir dijital varlık borsası kurmak için aktif olarak çalışıyor. Binance dahil olmak üzere kripto borsalarıyla birden fazla ortaklığa girdi. Hareket, Busan Belediye Başkanı Park Hyung-Joon’un şehrin turizm bağımlılığını azaltma ve yeni teknolojilerin büyümesini teşvik etme sözünden kaynaklandı.

Busan ayrıca kripto borsası Huobi Global ile ortaklık kurdu. Dijital varlık borsasının 2019’dan beri Güney Kore’de bir ofisi bulunuyor. Blockchain merkezi olma yolunda ilerleyen Busan, Crypto.com ile bir ortaklık daha kurdu.

Ayrıca, blok zinciri işletmelerini teşvik edecek, blok zinciri düzenlemesinden bağımsız bir ortam sağlamak için Binance ile bir muhtıra imzaladı.

Şehir Yetkilisi, Busan Blockchain’i Kullanmaya Devam Edecek

Güney Kore şehri, 2019’da resmi olarak blockchain teknolojileri için düzenlemeden bağımsız bir bölge haline geldi. Sonuç olarak, finans, turizm, lojistik ve kamu güvenliği gibi çeşitli sektörlerde blockchain uygulamalarını benimsedi. Busan, 2019’un sonlarında bir telekom devi olan KT ile ortaklaşa blok zinciri tabanlı bir dijital para biriminin geliştirilmesine bile başladı.

Busan, blockchain girişimini daha da ileriye götürmek için çok sayıda projede yer aldı. Bunlardan biri de yerel bir dijital cüzdan geliştiricisi olan Hyundai Pay ile yapılan iş birliği. Ayrıca blockchain özellikli bir sanal enerji santrali geliştirdi.

Busan, FTX Krizlerinin Ardından Yerel Bir Kripto Borsası Planlarını Yeniden Değerlendirecek
Grafikte Kripto Para Piyasası Kazançları | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Şehir, yerel bir dijital varlık değişimi oluşturma planlarından vazgeçiyor olsa da, blockchain girişimlerinden geri adım atmadı. Yerel bir yetkili, Busan’ı blok zinciri düzenlemesinden bağımsız bölge olarak tanımlayarak bir finans merkezi haline getirmenin çeşitli yollarını keşfedeceklerini söyledi.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com