Skip to main content
Kripto Haberleri

CFTC başkanı, kripto düzenlemesi konusunda harekete geçmek için yeni Kongre’ye bakıyor

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu veya CFTC başkanı Rostin Behnam, ajansın menkul kıymet olmayan tokenleri düzenleme çabalarını sürdüreceğini söyledi.

3 Şubat’ta düzenlenen bir Amerikan Barolar Birliği etkinliği için yayınlanan açıklamalarda Behnam, Kongre’nin CFTC’ye kripto para birimleri düzenlemesini ele alma yetkisi verme gerekçesinin bir parçası olarak “iflaslara, başarısızlıklara ve kaçaklara” işaret etti. CFTC başkanına göre, komisyon herhangi bir düzenleme boşluğunu gidermek için “iyi bir konumdaydı”, ancak ABD’li milletvekillerinin mevzuat konusundaki tetiği çekmesini erteledi.

Behnam, “Müşterileri korumak ve yerel ve küresel finans piyasalarında tahmin edilebileceği gibi herhangi bir sınır içine alınamayan başarısızlıkları önlemek için düzenleme gereklidir” dedi. “2023’te veya 2033’te biri veya birkaçı olursa olsun, harekete geçmeliyiz. Yeni bir Kongre var ve talep edildiği gibi mevzuat taslağı için teknik yardım sağlamaya ve katılmaya devam edeceğim.”

CFTC başkanına göre, komisyon için bütçe artışları, FTX, Ooki DAO ve diğerlerini içeren bir liste olan bugüne kadar kriptoyla ilgili 69 eylem getiren uygulama ekibinin büyümesine de yardımcı olacaktır. Behnam, ekibin hileli veya yasa dışı dijital varlık projelerine karşı “emsal teşkil eden güçlü bir yıl daha” için çalıştığını söyledi.

İlgili: CFTC, Ooki DAO davasıyla ilgili ‘uygulama yoluyla bariz düzenleme’ yapmakla suçlandı

118. Kongre’nin siyasi yapısı selefinden biraz farklı olsa da CFTC’ye Behnam yönetiminde ek yetki verilip verilmeyeceği belli değil. Milletvekillerinin yeniden gözden geçirebilecekleri mevzuat parçalarından biri, CFTC ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto düzenlemesindeki rollerini ele almayı amaçlayan ve ilk olarak Haziran 2022’de tanıtılan bir yasa tasarısı olan Lummis-Gillibrand Sorumlu Mali İnovasyon Yasasıdır.