Skip to main content
Kripto Haberleri

Charlie Munger Bitcoin’i Anlamıyor: Michael Saylor

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


MicroStrategy’den Michael Saylor, CNBC ile yaptığı bir röportajda, Warren Buffett’ın sağ kolu Bitcoin’i anlamak için zaman ayırmadı dedi.

Michael Saylor’ın son röportajında ​​Batılı elitlere, özellikle de Charlie Munger’a yönelik bir patlama var.

Munger kısa süre önce Wall Street Journal için “Amerika Kripto Parayı Neden Yasaklamalı” başlıklı bir makale kaleme aldı. İçinde, kripto para birimlerini çarptı ve şunları açıkladı:

“Böyle sefil bir aşırılık, düzenlemede bir boşluk olduğu için devam etti. Bir kripto para birimi bir para birimi, bir emtia veya menkul kıymet değildir. Bunun yerine, kumar sözleşmelerinin geleneksel olarak yalnızca gevşeklik içinde rekabet eden devletler tarafından düzenlendiği bir ülkede girilen, kasa için yaklaşık %100 avantaj sağlayan bir kumar sözleşmesidir. Açıktır ki, ABD şimdi bunun olmasını engelleyen yeni bir federal yasa çıkarmalıdır.”

Bu, Munger’in daha önce “fare zehiri karesi” ve “dolandırıcılık ve yanılsamanın kötü bir kombinasyonu” olarak adlandırdığı, bitcoin ve kripto para birimlerine karşı açıkça olumsuz davrandığı ilk sefer değil.

Cuma günü röportaj CNBC’den Morgan Brennan ile birlikte Saylor, Munger’in son makalesine ve Batılı seçkinlerin Bitcoin hakkındaki görüşlerine değindi. Saylor, “Güney Amerika, Afrika veya Asya’da bir iş lideri olsaydı ve sorunu incelemek için 100 saat harcasaydı, bitcoin konusunda benden daha fazla yükselirdi” dedi. “Batılı seçkinlerin ders çalışmak için zamanları olmadı… ama dünyanın geri kalanında yaşayan ve bunun hakkında biraz zaman harcayan ve bitcoin konusunda hevesli olmayan biriyle hiç tanışmadım.”

Saylor’ın Munger’e yönelik eleştirisi, MicroStrategy’nin Lightning kurumsal yazılımı geliştirme planlarıyla ilgili daha ayrıntılı açıklamaların yanı sıra geldi ve ilk kez ayrıntılı olarak şu açıklamayı yaptı: “Microstrategy aslında MicroStrategy Lightning’i, kendi kurumsal Lightning ürünümüzü geliştiriyor. CMO’ların, yüzbinlerce veya milyonlarca müşterisine, tüm çalışanlarına ve tüm potansiyel müşterilerine, bir web sitesinden ışık hızında, sık uçan yolcu programı gibi Lightning ödülleri veya bitcoin ödülleri sunmasına izin vereceğiz — ve bu konuda çok hevesliyiz.”

MicroStrategy başkanı, Munger gibi eski milyarderlerin görüşlerinden bağımsız olarak, bitcoin’in büyümesi konusunda açıkça hala yükseliş gösteriyor. Buna ek olarak, yorumları, Bitcoin’in küresel doğasına ve henüz Batı gibi finansal olarak bağlı olmayanlara olanak sağlama yeteneğine olan ilgisini vurguluyor.

Saylor, Bitcoin’e verdiği destekte ısrarcı ve dünyadaki diğer bölgelerin dijital varlığın potansiyelinin daha fazla farkında olduğuna inanıyor. Lightning kurumsal yazılımı geliştirme taahhüdüyle Saylor, bitcoin’in benimsenmesine ve dünyayı yeni bir şekilde birbirine bağlamaya olan bağlılığını açıkça ortaya koyuyor.