Skip to main content
Kripto Haberleri

Çin Kripto Çöküş | Tetikledi Kriptoda Bu Hafta – Eyl 27, 2021

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum YazılmamışÇin kripto piyasasını batırır, Twitter Bitcoin ödemelerini başlatır ve çevrimiçi buluşma kripto zulanız için tehlikeli olabilir. Bu hikayeler ve daha fazlası bu hafta kriptoda.

Kripto piyasası bu hafta Çin’den gelen haberlere tepki olarak birden fazla darbe aldı. İlki, Çin’in en büyük ikinci emlak geliştiricisi olan Evergrande’nin iflasın eşiğinde olduğu ve kripto para birimi fiyatlarının yüzde 10’un üzerinde düşüşe neden olduğu haberinin ardından geldi. Daha sonra piyasa toparlanmaya başlarken, Çin’in tüm dijital para birimi işlemlerine yasak uygulayacağı ve ülke 2017’de bitcoin’i zaten yasaklamış olmasına rağmen piyasayı tekrar batıracağına dair başka haberler de geldi.

Twitter, platformlarındaki içerik üreticilerini desteklemek için daha büyük bir planın parçası olarak bu hafta Lightning cüzdanlarına destek de dahil olmak üzere Bitcoin tabanlı ödeme özelliklerini kullanıma sundu. Dünya çapındaki Twitter kullanıcıları, yakın gelecekte takip edecekLeri Android cihazlar desteğiyle iOS cihazlarını kullanarak Bitcoin ipuçlarını kullanabilir.

Önde gelen çevrimiçi ödeme işlemcisi PayPal, kripto satın alma, satma ve tutma dahil olmak üzere birden fazla yeni finansal hizmete izin veren yeni bir uygulama duyurdu. Yeni uygulama ayrıca hediye kartlarını yönetme, QR kodlarıyla ödeme yapma ve aynı uygulama içinden krediye erişme özelliğinin yanı sıra bir ‘PayPal Tasarrufu’ hesabı tanıtacak.

DeFi dünyasında bu hafta iki büyük hack olayı yaşandı. Zincirler arası merkezi olmayan bir finans protokolü olan pNetwork, bir saldırıya uğradı ve 12 milyon dolardan fazla pBTC kaybetti. Merkezi olmayan platform Vee Finance de bir siber saldırının ardından 30 milyon dolardan fazla bitcoin ve eter kaybı bildirdi. Bu paralar tek bir cüzdan adresi kullanılarak çalındı.

ABD Hazine Bakanlığı, geçmişte fidye yazılımı saldırılarının bir parçası olduğu iddia edilen işletmelere ve ticaret platformlarına yaptırım uygulama planlarını açıkladı. Yaptırımlar, gelecekte yasadışı işlemleri işlemelerini engelleyeceği umuduyla uygulanacak.

Ethereum’un blockchain rakibi Cardano, Plutus dAppStore adını verdiği ağdaki merkezi olmayan uygulamalar için mağazayı duyurdu. Bu vitrinde geliştiriciler Cardano dApp’lerini yükleyebilecek ve topluluğun bunları keşfetmesini kolaylaştıracak. Cardano’nun blockchain’e akıllı sözleşme işlevselliği getiren uzun zamandır beklenen Alonzo hardfork’u bu ayın başlarında yayına girdi.

Efsanevi rap sanatçısı Snoop Dogg, The Sandbox’ta kendi özel ‘sanal malikanesiyle’ NFT Metaverse’e girdi. Sandbox oyuncuları Snoop’un malikanesinde başkalarıyla etkileşime girebilecek, özel NFT’lere erişebilecek, malikaneye özel olarak sunulan 1000 Snoop Private Party Pass’den biriyle canlı konserlere ve ‘paha biçilmez deneyimlere’ katılabilecekler.

FBI, kripto dolandırıcılarının potansiyel kurbanlar için çevrimiçi tanışma sitelerini düzenli olarak taradığını açıkladı. Şimdiye kadar, ajans, potansiyel bir ortak olduğuna inandıkları biriyle konuştuktan sonra belirsiz kripto para projelerine yatırım yapmak için dolandırıldıklarını iddia eden bireylerden çalınan 133 milyon dolardan fazla fonla yaklaşık 2.000 şikayet aldı.

Kripto’da bu hafta da böyle oldu, haftaya görüşürüz.