Skip to main content
Kripto Haberleri

Çin merkez bankası dijital yuan cüzdanının pilot versiyonunu yayınladı

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış


Çin’in merkez bankası dijital para birimi oluşturma çabalarını hızlandırırken, ülke dijital yuan cüzdan uygulamasının bir pilot sürümünü cep telefonu uygulama mağazalarında yayınladı.

Çin Halk Bankası (PBOC) dijital para araştırma enstitüsü, Salı günü Şanghay’da Çin Android ve Apple uygulama mağazalarından indirilebilen “e-CNY (Pilot Sürüm)” uygulamasını geliştirdi.

Yerel bir haber kaynağı olan BlockBeats’in tweetine göre, Çin’deki bireysel kullanıcılar artık dijital yuan işlemlerinin yanı sıra kişisel cüzdan açmayı ve yönetmeyi test etmek için uygulamanın eski bir sürümünü indirebilir.

Ancak, bir göre bildiri Reuters’e göre, uygulama deneysel bir araştırma ve geliştirme aşamasında olduğunu ve yalnızca yetkili e-CNY hizmet sağlayıcıları aracılığıyla belirli kişilerin erişimine açık olduğunu iddia ediyor.

2021 sonbaharının sonlarında, PBOC Valisi Yi Gang, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek ve tasarımı iyileştirmek ve mevcut ödeme sistemleriyle birlikte çalışabilirliği artırma dahil kullanım. PBOC, yılsonu toplantısında dijital yuanın daha da geliştirilmesi için baskı yapmaya devam edeceğini duyurdu.

İlişkili: Çin, ABD senatörlerinin dijital yuandan ‘sorun çıkarmayı bırakmasını’ istiyor

Çin, kamu kullanımı için bir CBDC geliştirmede ülkelerin çoğunu geride bırakarak önemli bir liderlik yaptı. hala bir CBDC’nin araştırma aşamasında olan. Çin Halk Bankası, dijital para biriminin operasyon sırasında kullanılabileceğini söyledi. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları. Ancak senatörler, ABD endişesini dile getirdi Bu iddia üzerine Amerikalı sporcuların Çin’de düzenlenen bir etkinlikte para birimini kullanmamaları gerektiğini belirterek.

Öte yandan Federal Rezerv, hala Amerika Birleşik Devletleri için bir CBDC uygulamaya koyup koymamayı düşünüyor. Cointelegraph tarafından Eylül ayında bildirildiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası, dijital dolar yaratmanın faydaları ve sonunda konuyla ilgili bir bildiri sunacak.