Skip to main content
Kripto Haberleri

Çin’in kripto yasağı nedeniyle Tayland’da kripto madenciliğinin arttığı bildirildi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Tayland’daki perakende kripto para madenciliği, ülkenin Eylül ayında yürürlüğe girmesiyle tetiklenen Çinli madencilerin kapitülasyonu nedeniyle bir artış aldı.

Al Jazeera’nin Çarşamba günkü haberine göre, Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin kripto madencilik makinelerinden kurtulmalarından giderek daha fazla yararlanıyor.

Tayland merkezli Bitcoin (BTC) meraklılarından biri madenciye dönüşerek, “Çin kriptoyu yasakladiği anda kendinden geçtik.” dedi.

Adının gizli kalmasını isteyen madenci, yaklaşık 30 bin dolara güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto madencilik birimi kurduğunu iddia etti. “Hepsini üç ayda geri aldım” dedi.

Bir diğer endüstri girişimcisi Pongsakorn Tongtaveenan’ ın Tayland’ da kripto madencilik cihazları için bir bayilik işine başladığı ve yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini küçük yerel yatırımcılara sattığı bildirildi.

Pongsakorn’a göre, Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC’lerin fiyatı, artan yerel talebin ortasında normale dönmeden önce Çinli madenci çıkışı nedeniyle% 30 çöktü.

Pongsakorn, Tayland’da perakende kripto madenciliğinin artan popülaritesinin, salgın sırasında istikrarlı bir gelir arayan insanların yanı sıra yatırımcıların dijital varlıkların geleceği hakkında daha iyimser olmasıyla tetiklendiğini düşünüyor.

“Bitcoin dijital dünyanın altınıdır. Ancak bir madencilik kulesi altın madenciliği stokları gibidir: altın fiyatına göre temettü ödersiniz.” dedi.

Tayland, kripto madenciliği gelişimi Çin’in kripto madencilerinin çıkışından yararlanan tek ülke değil. ABD, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler, Çin’in kripto baskısı nedeniyle büyük bir yeni kripto madenciliği operasyonu akınına uğruyor.

İlgili: Tayland 2022’nin başlarında kripto için ‘kırmızı çizgiler’ tanımlayacak

Tayland’da kripto madenciliğinin artan popülaritesi, artan yerel kripto para birimi benimsemesine paralel olarak geliyor ve birkaç yerel kripto borsasındaki ciro, Kasım 2021’de sadece geçen yıl 538 milyon dolardan 6,6 milyon dolara yükseldi.

Tayland’da kriptoya olan kurumsal talep de önemli ölçüde artmaktadır. Kasım ayı başlarında, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, Tayland’ın en büyük kripto borsası BitKub’un% 51 hissesini satın almak için 537 milyon dolar ödedi.