Skip to main content
Kripto Haberleri

Cisco CCNA (640-553) Güvenlik Sınavı Eğitimi – “Clear Crypto Gdoi” Komutunu Kullanma

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bugünkü yazımda, “clear crypto gdoi” adlı Cisco IOS ayrıcalıklı EXEC modu komutu hakkında sizi bilgilendireceğim. Ağ yöneticileri (sizin gibi), anahtar sunucuya sahip bir Grup Yorumlama Etki Alanı (GDOI) grup üyesinin geçerli oturumunun durumunu temizlemek için bu komutu kullanır.

Aşağıda komutun sözdizimi verilmiştir:

kripto gdoi’yi temizleme [group group-name | ks coop counters | ks policy | replay counter]

grup grup adı – Bu (isteğe bağlı) anahtar kelime ve bağımsız değişken kombinasyonu, grup bir isim.

ks kümesi sayaçları – Bu (isteğe bağlı) anahtar sözcük, kooperatif anahtar sunucusundaki sayaçları temizlemek için kullanılır.

ks ilkesi – Bu (isteğe bağlı) anahtar sözcük, anahtar sunucudaki tüm ilkeleri temizlemek için kullanılır. Unutmayın, bu anahtar sözcüğü kullanırken anahtar sunucuların yeniden seçilmesini etkinleştirmez (tetiklemez).

yeniden yürütme sayacı – Bu (isteğe bağlı) anahtar sözcük, yeniden yürütme karşıtı sayaçları temizlemek için kullanılır.

Not: Bu komutu bir grup üyesinde gerçekleştirirseniz, ilkesi (durumu) silinir (temizlenir); ve anahtar sunucuya yeniden kaydolması gerekecektir.

Ve bu komutu bir anahtar sunucuda gerçekleştirirseniz, “durumu” silinir (temizlenmiş). Ayrıca, sunucular arasında artıklık gerekiyorsa ve bu komut bunlardan birinde gerçekleştirilirse, bu sunucunun yeni bir birincil sunucu seçmek için seçim moduna geri dönmesine neden olur.

Bu arada, komutu kullanmaya karar verirseniz, yönlendiricilerinizin Cisco IOS 12.4(11)T veya daha yüksek bir sürüm çalıştırdığından emin olun.

Umarım bu makale çok bilgilendiriciydi ve açık kripto gdoi komutunun kullanımını hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı oldu. Daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyorsa; Cisco CCNA (640-553) Güvenlik sınavı teknikleri ile ilgili en son bilgileri bulursanız, web sitemi ziyaret etmenizi öneririm.

Başarına,