Skip to main content
Kripto Haberleri

[Coinbase] 2022 için Web3 ve Kriptoekonomi için 10 Tahmin

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Surojit Chatterjee, Ürün Müdürü

2021, BTC fiyatının yıldan yıla neredeyse %70 artması, Defi’nin kilitli değerde 150 milyar dolara ulaşması ve yeni bir kategori olarak ortaya çıkan NFT’lerle kripto için bir çıkış yılı olduğunu kanıtladı. İşte benim 2022’ye kristal küre üzerinden bakış açım ve bunun sektörümüz için sahip olduğu şey:

1. Eth ölçeklenebilirliği artacak, ancak daha yeni L1 zincirleri önemli bir büyüme görecek— Önümüzdeki yüz milyon kullanıcıyı kripto ve Web3’e davet ederken, Eth için ölçeklenebilirlik zorluklarının artması muhtemel. Eth2 ve birçok L2 toplamasının ortaya çıkmasıyla birlikte Eth ölçeklenebilirliğindeki gelişmeler konusunda iyimserim. Solana, Avalanche ve diğer L1 zincirlerinin çekişi, gelecekte çok zincirli bir dünyada yaşayacağımızı gösteriyor. Ayrıca oyun veya sosyal medya gibi belirli kullanım durumlarına odaklanan daha yeni L1 zincirlerinin ortaya çıktığını göreceğiz.

2. L1-L2 köprülerinde önemli kullanılabilirlik iyileştirmeleri olacak— Daha fazla L1 ağı çekiş kazandıkça ve L2’ler büyüdükçe, sektörümüz umutsuzca L1 ve L1-L2 köprülerinin hızında ve kullanılabilirliğinde iyileştirmeler arayacaktır. Önümüzdeki yıl köprülerin kullanılabilirliği konusunda ilginç gelişmeler görmemiz muhtemel.

3. Sıfır bilgi kanıtı teknolojisi, daha fazla çekiş elde edecek— 2021, ZkSync ve Starknet gibi protokollerin çekiş kazanmaya başladığını gördü. Artan kullanımla L1 zincirleri tıkandıkça, ZK-rollup teknolojisi hem yatırımcının hem de kullanıcının dikkatini çekecektir. Gizlilik açısından güvenli uygulamalar ve özünde gizliliğe sahip oyun modelleri dahil olmak üzere yeni gizlilik merkezli kullanım örneklerinin ortaya çıktığını göreceğiz. KYC/AML, gizlilik merkezli ağlarda gerçek bir meydan okuma olabileceğinden, bu aynı zamanda kriptoya daha fazla düzenleyici dikkatini çekebilir.

4. Düzenlenmiş Defi ve zincir üzerinde KYC onayının ortaya çıkması— Birçok Defi protokolü düzenlemeyi benimseyecek ve ayrı KYC kullanıcı havuzları oluşturacaktır. Merkezi olmayan kimlik ve zincir üzerinde KYC doğrulama hizmetleri, kullanıcıların gerçek kimliğini Defi cüzdan uç noktalarına bağlamada kilit rol oynayacak. ENS tipi adreslerin daha fazla kabul gördüğünü göreceğiz ve zincirler arası isim çözümlemesinden yeni sistemler ortaya çıkacak.

5. Defi katılımında kurumlar çok daha büyük bir rol oynayacak— Kurumlar Defi’ye katılmakla giderek daha fazla ilgileniyor. Yeni başlayanlar için, kurumlar geleneksel finansal ürünlere kıyasla ortalamadan daha yüksek faize dayalı getirilerden etkileniyor. Ayrıca, Defi kullanarak finansal hizmetlerin sağlanmasında maliyetlerin düşürülmesi, kurumlar için ilginç fırsatlar sunuyor. Ancak yine de Defi’ye katılmakta tereddüt ediyorlar. Kurumlar, yalnızca KYC sürecini tamamlamış bilinen karşı taraflarla işlem yaptıklarını doğrulamak isterler. Düzenlenmiş Defi ve zincir üstü KYC onayının artması, kurumların Defi’ye güven duymasına yardımcı olacaktır.

6. Defi sigorta ortaya çıkacak— Defi çoğaldıkça, güvenlik hacklerinin de hedefi haline geliyor. Londra merkezli Elliptic firmasına göre, 2021’de Defi istismarlarının kaybettiği toplam değer 10 milyar doları aştı. Kullanıcıları hack’lerden korumak için, 2022’de kullanıcıların fonlarını güvenlik ihlallerine karşı garanti eden geçerli sigorta protokolleri ortaya çıkacak.

7. NFT Tabanlı Topluluklar, Web 2.0 sosyal ağlarına maddi rekabet sağlayacak– NFT’ler nasıl algılandıkları konusunda genişlemeye devam edecek. İçerik oluşturucu jetonlarının veya hayran jetonlarının birinci sınıf bir koltuktan daha fazlasını aldığını göreceğiz. NFT’ler, kullanıcıların dijital kimliğinin ve meta veriye geçiş pasaportunun bir sonraki evrimi olacak. Kullanıcılar, sahip oldukları NFT türlerine göre küçük ve çeşitli topluluklarda bir araya gelecekler. Kullanıcı tarafından oluşturulan metaverse’ler sosyal ağların geleceği olacak ve bugünün sosyal ağlarının reklam odaklı merkezileştirilmiş versiyonlarını tehdit etmeye başlayacak.

8. Markalar metaverse ve NFT’lere aktif olarak katılmaya başlayacak— Birçok marka, NFT’lerin marka pazarlaması ve marka sadakati oluşturmak için harika araçlar olduğunun farkına varıyor. Coca-Cola, Campbell’s, Dolce & Gabbana ve Charmin 2021’de NFT koleksiyonlarını piyasaya sürdü. Adidas kısa süre önce Bored Ape Yacht Club ile yeni bir metaverse projesi başlattı. NFT’leri kullanan daha ilginç marka pazarlama girişimleri görmemiz muhtemel. NFT’ler ve metaverse, markalar için yeni Instagram olacak. Ve tıpkı Instagram’da olduğu gibi, birçok marka şöyle başlayabilir: NFT yerel. Ayrıca çok daha fazla ünlünün kendi kişisel markalarını geliştirmek için çoğunluğa atladığını ve NFT’leri kullandığını göreceğiz.

9. Web2 şirketleri uyanacak ve Web3’e girmeye çalışacaklar— Bunu, Facebook’un kendisini bir Web3 şirketi olarak yeniden biçimlendirmeye çalışmasıyla zaten görüyoruz. 2022’de diğer büyük Web2 şirketlerinin parmaklarını Web3’e ve meta veriye daldırdığını görebiliriz. Bununla birlikte, birçoğunun meta verinin merkezi ve kapalı ağ sürümlerini oluşturması muhtemeldir.

10. DAO 2.0 Zamanı— DAO’ların daha olgun ve ana akım hale geldiğini göreceğiz. DAO’lara daha fazla kişi katılacak ve bu da – asla resmi bir teklif mektubu almamak, sabit maaşlar yerine veya bunlarla birlikte jetonları kabul etmek ve aynı anda birden fazla DAO projesinde çalışmak. DAO’lar ayrıca M&A’nın nasıl yapılacağını, bordro ve faydaların nasıl yürütüleceğini ve daha büyük ve daha büyük kuruluşlardaki faaliyetleri koordine etme konusunda yeni zorluklarla karşılaşacak. DAO’ların verimlilikle çalışmasına yardımcı olacak çok sayıda aracın ortaya çıktığını göreceğiz. Birçok DAO, geleneksel Web2 şirketleriyle nasıl etkileşim kuracağını da çözecektir. Düzenleyicilerin DAO’lara daha fazla ilgi gösterdiğini ve DAO’ların nasıl çalıştığı konusunda kendilerini eğitmeye çalıştıklarını görmemiz muhtemeldir.

İnanılmaz bir 2021 için müşterilerimize ve ekosisteme teşekkürler. Web3’ün temellerini atacağımız başka bir yılı sabırsızlıkla bekliyoruz. Wagmi.


10 Predictions for Web3 and the Cryptoeconomy for 2022, ilk olarak, insanların bu hikayeyi vurgulayarak ve yanıtlayarak sohbete devam ettiği The Coinbase Blog on Medium’da yayınlandı.

>> Coinbase’de Görüntüle

Telegram’da bize katılın

Bizi Twitter’da takip edin

Bizi Facebook’ta takip edin