Skip to main content
Kripto Haberleri

Coinbase: Piyasanın Daha Fazlasını Yakalamak İçin Bir Bitcoin Startup’ı Yayılıyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin fiyatı 2017 yılında fırladı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, faizdeki artıştan yararlanmak için doğru zamanda doğru yerdeydi. Yine de Coinbase, kripto kazançlarını hafife almakla ilgilenmiyor. Çok daha büyük bir kripto para piyasasında önde kalmak için, şirket ana planlarına geri para sürüyor. 2017 yılına kadar şirketin geliri 1 milyar dolar olarak bildirildi ve 20 milyon müşteri arasında 150 milyar doların üzerinde varlık işlem edildi.

San Francisco merkezli coinbase, ABD’nin lider kripto para alım satım platformu olarak biliniyor ve devam eden başarısıyla, önceki iki yıl listeye çıkamamasının ardından 2018’de CNBC Disruptor listesinde 10 numaraya indi.

Başarıya giden yolda Coinbase, New York Menkul Kıymetler Borsası, Twitter, Facebook ve LinkedIn’den önemli yöneticilerin kaçak avlanmasının hiçbir taşını bırakmadı. Mevcut yılda, tam zamanlı mühendislik ekibinin büyüklüğü neredeyse iki katına çıktı.

Earn.com bu Nisan ayında Coinbase tarafından 100 milyon dolara satın alındı. Bu platform, kullanıcıların kitlesel pazar e-postalarını yanıtlarken ve mikro görevleri tamamlarken dijital para birimi gönderip almalarını sağlar. Şu anda şirket, eski bir Andreessen Horowitz risk kapitalisti olan Earns’in kurucusunu ve CEO’sunu ilk baş teknoloji sorumlusu olarak getirmeyi planlıyor.

Mevcut değerlemeye göre Coinbase, Earn.Com satın almak için yola çıktığında kendisine yaklaşık 8 milyar dolar değer kazandı. Bu değer, 2017 yazında girişim sermayesi finansmanının son turunda tahmin edilen 1,6 milyar dolarlık değerlemeden çok daha yüksektir.

Coinbase, Union Square Ventures, Andreessen Horowitz ve new york menkul kıymetler borsası da dahil olmak üzere en iyi VC’lerden 225 milyon dolardan fazla finansmana sahip olmasına rağmen değerlemesi hakkında yorum yapmayı reddediyor.

Kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için New York Borsası kendi kripto para borsasını kurmayı planlıyor. NYSE’nin rakibi olan Nasdaq da benzer bir hamle yapmayı düşünüyor.

• Rekabet Geliyor

Rakip kuruluşlar Coinbase’in işinden bir ısırık almaya çalışırken, Coinbase şirketin etrafında bir hendek oluşturmak için diğer risk sermayesi fırsatlarını arıyor.

Nomura anlık analisti Dan Dolev, Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından yönetilen Square şirketinin Coinbase’in döviz işini yiyebileceğini çünkü Ocak ayında Square Cash uygulamasında kripto para ticareti yapmaya başladığını söyledi.

Dolev’in tahminlerine göre Coinbase’in ortalama işlem ücretleri 2017’de kabaca yüzde 1.8’di. Bu kadar yüksek ücretler kullanıcıları diğer daha ucuz borsalara yönlendirebilir.

Coinbase, borsa işini riske atarken kurumsal yatırımcılar için tek elden bir mağaza olmak istiyor. O beyaz eldiven yatırımcı sınıfını cezbetmek için şirket yeni ürünlerden oluşan bir filo açıkladı. Bu yatırımcı sınıfı, özellikle değişken kripto para piyasasına dalmak için temkinli davrandı.

Coinbase Prime, The Coinbase Institutional Coverage Group, Coinbase Custody ve Coinbase Markets şirket tarafından piyasaya sürülen ürünlerdir.

Coinbase, dijital para birimine yatırılabilecek milyarlarca dolarlık kurumsal para olduğunu düşünüyor. Halihazırda 9 milyar dolarlık müşteri varlığının vesayetine sahip.

Kurumsal yatırımcılar, Coinbase’in diğer bazı küresel kripto para borsaları gibi hiç hack çekmediğini bilmelerine rağmen güvenlik konusunda endişeliler. Coinbase başkanı ve COO, coinbase velayetini geçen Kasım ayında başlatmanın iticiliğinin kripto varlıklarını korumak için güvenilir bir emanetçinin olmaması olduğunu söyledi.

• Şu Anda Wall Street, Bashing Bit’ten Kripto Para Destekçisine Kayıyor

Autonomous Next Wall Street’in son verilerine göre kripto para birimine olan ilgi artıyor gibi görünüyor. Şu anda 287 kripto hedge fonu bulunurken, 2016 yılında sadece 20 kripto para hedge fonu vardı. Goldman Sachs bir kripto para alım satım masası bile açtı.

Coinbase, kripto para birimi ve blockchain alanında çalışan erken aşama startup’lar için bir kuluçka fonu olan Coinbase Ventures’ı da tanıttı. Coinbase Ventures daha fazla yatırım için şimdiden 15 milyar dolar biriktirdi. İlk yatırımı, bir faiz oranı kazanırken kripto para birimi ödünç almasına veya ödünç vermesine izin veren Compound adlı bir başlangıçta duyuruldu.

2018’in başında şirket, satıcıların ödeme için büyük kripto para birimlerini kabul etmelerini sağlayan Coinbase Commerce’i başlattı. Bir diğer bitcoin startup’ı ise geçtiğimiz günlerde 40 milyon dolar girişim parası toplayan BitPlay oldu. Geçen yıl BitPlay, 1 milyar dolardan fazla bitcoin ödemesi işledi.

Blockchain teknolojisinin savunucuları, gelecekte kripto para biriminin merkez bankacılığı yetkililerine olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğine inanıyor. Bu süreçte maliyetleri düşürecek ve merkezi olmayan bir finansal çözüm yaratacaktır.

• Düzenleyici Güvenlik Yoğun Olmaya Devam Ediyor

Erişimi dört kripto para birimiyle sınırlı tutmak için Coinbase çok fazla eleştiri aldı. Ancak, ABD düzenleyicileri teknolojinin belirli kullanımlarını nasıl denetleyeceklerini düşündüklerinde dikkatli bir şekilde adım atmalıdırlar.

Coinbase gibi kripto para borsaları için endişe konusu, kripto para birimlerinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yargı yetkisine tabi olacak menkul kıymetler olup olmadığıdır. Coinbase’in yeni koinler eklemekte yavaş olduğu kabul ediliyor çünkü SEC Mart ayında tüm kripto para borsalarına güvenlik yasaları uygulayacağını açıkladı.

Wall Street Journal’ın haberine göre Coinbase, sec yetkilileriyle bir araya gelerek kendisini lisanslı bir aracı kurum ve elektronik ticaret mekanı olarak kaydetti. Bu senaryoda Coinbase’in daha fazla coin’i desteklemesi ve ayrıca güvenlik düzenlemelerine uyması kolaylaşacaktı.