Skip to main content
Kripto Haberleri

[Coinbase] Web3 Kimliğinin İhtiyaçları

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

TL; DR: Dünya için açık bir finansal sistem oluşturmak için web3’ün herkes tarafından kullanılabilir olmasını sağlamalıyız. Bu, web2 ve web3’ün en iyilerini birleştirerek sezgisel, bağışlayıcı ve güvenilir bir kimlik deneyimi oluşturmak anlamına gelir. İlk adımımız, herkesin bir web3 (ENS) kullanıcı adını ücretsiz olarak talep etmesini kolaylaştırmaktır, ancak yapılacak daha çok iş var.

Alex Reeve, Grup Ürün Müdürü, Kimlik
Kripto kullandıysanız, muhtemelen jeton veya NFT göndermekten 0x2133a64a3bE8B64827B26B08e166d0b478bd09D3 gibi korkutucu 42 karakterli adreslere kadar gelen endişeyi yaşamışsınızdır. Bunu kolaylaştırmak için, kullanıcıların Coinbase Cüzdan’ın tarayıcı uzantısını kullanarak “name.cb.id” kullanıcı adlarını talep etmelerine izin vermek için Ethereum Name Service (ENS) ile çalıştık.
Dünya için açık bir finansal sistem oluşturmak için her kesimden insanın web3’ü kullanabilmesini sağlamamız gerekiyor. İnsan tarafından okunabilen bir kullanıcı adı standardının benimsenmesini teşvik etmek, web3’ü herkes için kullanıcı dostu hale getirmenin önemli bir parçasıdır. Bu özellik sayesinde artık herkes kripto göndermek ve almak (42 karakterli adresler kullanmak yerine), başkalarıyla etkileşim kurmak ve web3 kimliğinin temeli olarak kullanmak için ücretsiz bir “name.cb.id” web3 kullanıcı adı talep edebilir.
Bu önemli bir dönüm noktası olsa da, kullanıcı adınız çevrimiçi kimliğinizin yalnızca bir parçasıdır. Web3’ün milyarlarca insan tarafından kullanılabilmesi için doldurulması gereken kimlikle ilgili başka boşluklar da var. Web3 erken vaatlere sahip olsa da, genellikle sezgisel değildir ve güveni ve meşruiyeti iletmek ve değerlendirmek için uygulanabilir yollardan yoksundur. Bu boşlukları doldurmak için web2’nin rahatlığını web3’ün gizliliği, güvenliği ve kontrolü ile birleştirmemiz gerekiyor.

kimlik nedir? Neden fark eder?

Bir hesap oluşturduğunuzda veya bir üründe oturum açtığınızda, erişim elde etmek için kimliğinizi kullanırsınız. Kimlik, ürünlerin ve platformların insanları nasıl temsil ettiği, erişimi ve yetkilendirmeyi nasıl yönettiği ve güveni nasıl değerlendirdiğidir. Kimliğin üç temel parçası vardır:
1. Temsil: kullanıcı olarak nasıl temsil edildiğiniz (örneğin kullanıcı adınız ve profiliniz).
2. Erişim: ürüne erişmek için söz konusu kimliğin sahibi olduğunuzu kanıtlama (örn. oturum açma).
3. Yetkilendirme: Kim olduğunuza bağlı olarak neye erişmenize izin verildiğini belirlemek.
Bugün web3 ile temsil edilen nick.eth veya nick.cb.id gibi bir cüzdan adresi veya kullanıcı adı ile. Sen erişim web3, cüzdanınızı yapılandırmak veya cüzdanınıza erişimi kurtarmak için tohum cümlenizi kullanarak. Belirli belirteçler veya NFT’ler yetki vermek özel topluluklara, ürün indirimlerine ve daha fazlasına erişmenizi sağlar.

web2 zaten bu sorunu çözmedi mi?

Web2 şirketleri, sezgisel ve kullanışlı kimlik ürünleri geliştirmeye büyük yatırım yaptı. Ancak web2 kimliğindeki çatlaklar kendini göstermeye başlıyor: birden fazla hesabı ve parolayı yönetme ihtiyacı; amansız istenmeyen postaları savuşturmak zorunda kalmak; ve gizlilik, güvenlik ve kontrolün sinsi eksikliği.
Birçoğumuz rahatlık için gizlilik, güvenlik ve kontrol alışverişinde bulunduk. Web2’nin olumsuz yanlarından yalnızca bir veri ihlali, kurumsal erişim veya erişim kaybından etkilendiğimizde haberdar oluyoruz. Ancak günümüz dünyasında bu olaylar kaçınılmaz hale gelmektedir.

Web3’ün gelişmesi için neye ihtiyacı var?

Web2 ve web3 kimliği için temel müşteri ihtiyaçları aynıdır. Fark nasıl tanışıyorlar. Web2 merkezileştirilmiştir ve gizlilik, güvenlik ve kontrol pahasına kolaylık ve esneklik sağlar. Web3 güvenilmez ve merkezi değildir, ancak kullanılabilirlik boşlukları vardır. Web3’ün başarılı olması için her ikisinin de en iyisini (gizlilik, güvenlik veya kontrolden ödün vermeden esneklik ve kullanılabilirlik) birleştirmemiz ve aşağıdakileri içeren bir deneyim yaratmamız gerekiyor:

  • Sezgisel. Her kullanıcının 42 karakterli adresler yerine insan tarafından okunabilen kullanıcı adları aracılığıyla işlem yapması ve başkalarıyla etkileşim kurması kolay olmalıdır.
  • bağışlayıcı. Her kullanıcının güvenliğe ihtiyacı vardır ve tek bir hatanın birinin geçimine mal olabileceği hassas bir kurtarma ifadesini güvenli bir şekilde saklamaya güvenmeden erişimi kurtarmanın bir yoluna ihtiyaçları vardır.
  • Güvenilir. İnsanların, etkileşimde bulundukları kişinin veya uygulamanın güvenilir olup olmadığını anlayabilmeleri gerekir ve uygulamalar ve insanlar, başkalarına güven göstermek için araçlara ihtiyaç duyar.

Gelişen web3 kimliği

Web3, web2’nin birçok kusurunu ele alma fırsatına sahiptir. Kripto ile kimliğinizin anahtarlarını kontrol edersiniz ve güvenliğiniz kendi elinizdedir. Ama gerçekçi olalım: web3 bugün olduğu gibi göz korkutucu. Peki biz web3 topluluğu olarak, web3’ün faydalarını herkesin kullanımına sunmak için neyi inşa etmemiz gerekiyor?
Kullanıcı için bir kimlik.
Anonimden tamamen herkese açık, zengin, özelleştirilebilir genel kimlikler üzerinde oturan taşınabilir, birlikte çalışabilir, insan tarafından okunabilir kullanıcı adlarını tanımlamayı ve yönetmeyi kolaylaştırmamız gerekiyor. Kullanıcılar, farklı bağlamlar için birden fazla kimliği koruyabilmelidir (örneğin, biri iş için, diğeri oyun için).
Herkesin güvende kalmasına ve güvende hissetmesine yardımcı olacak araçlar.
Bugün, web3, kimliklerimizin tek bir başarısızlık noktasına karşı savunmasız olması nedeniyle, güvenliğin temel yasalarından birini ihlal ediyor: kurtarma ifadesi. Güvenliği ihlal edilmiş bir uygulama, cihaz veya sosyal mühendislik saldırısı kimlik hırsızlığına yol açabilir. Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), en iyi web2 örneğidir ve web3’ün her kullanıcıyı koruyabilecek eşdeğer bir çözüme ihtiyacı olacaktır.
Bir şeyler ters gittiğinde kurtarma.
Hepimiz bir noktada bir parolayı unuttuk ve kurtarma ifadelerinin farklı olmasını beklememeliyiz. Bir kurtarma ifadesini kaybetmenin birinin geçim kaynaklarına erişmesine mal olabileceği bir ekosistemi ölçekleyemeyiz – kullanıcıların erişimi yeniden kazanma yollarına ihtiyacı var. Coinbase’in dapp cüzdanına güç veren sosyal kurtarma veya çok partili hesaplama (MPC) teknolojisi gibi ürünler, daha geniş web3 benimsenmesini sağlayabilecek daha bağışlayıcı deneyimler yaratıyor.
Güven ve meşruiyet için işaretler.
Pasaportlar, yalnızca hükümetler onların meşruiyetini kanıtladığı için işe yarar. web3 kimliğinin faydası, aynı zamanda, bir kimliğin meşruiyetini doğrulayan güvenilir taraflara da dayanacaktır. Kullanıcılar, kimlik bilgilerini ve meşruiyetlerini doğrulayan “onayları” toplama, yönetme ve iletme yollarına ihtiyaç duyacaktır. Uygulamalar, bir kullanıcının kimliğinin ve kimlik bilgilerinin meşruiyetini hem yayınlama hem de doğrulama yollarına ihtiyaç duyacaktır.
Web2 ve web3 genelinde birlikte çalışabilirlik.
Zamanla, “web2” ve “web3” kavramları bulanıklaşacak ve daha sonra benimseme eğrisinde olan kullanıcılar ikisi arasında net bir fark görmeyecektir. Tek bir kimlik ve kimlik bilgileri kümesinden hem “web2” hem de “web3″e sorunsuz bir şekilde erişebilmeyi bekleyecekler ve bu deneyimi etkinleştirmemiz gerekiyor. Benzer şekilde, kullanıcılara web3’ün tamamında kullanabilecekleri zincirden bağımsız bir kimlik sağlamamız gerekiyor.

web3 için kimlik oluşturma

Sağlam bir web3 kimlik katmanı oluşturmak, hızla oluşturup yineleyebilen güçlü ekiplerin derinlemesine odaklanmasını gerektirir. Bu genellikle küresel ölçekte (ve merkezi olmayan bir şekilde) ölçeklendirmeden önce yerel olarak inşa etmek ve rafine etmek anlamına gelir. Coinbase ve bizim gibi kuruluşların bu uzun vadeli vizyonu baştan benimsemesi gerekiyor: açık kaynak, açık standartlar ve daha geniş web3 ekosistemiyle yakın işbirliği.
En önemlisi, web3 kimliğinin temel vaadini gözden kaçıramayız. Sezgisel, bağışlayıcı ve güvenilir olurken, kullanıcı için gizlilik, güvenlik ve kontrole öncelik veren bir şekilde inşa etmemiz gerekiyor.
Herkes için ücretsiz bir web3 kimliği (cb.id) sağlamak için ENS ve Verite gibi kuruluşlarla bu yolculuğa başladık ve kimlik tekliflerimizi genişletmeye devam edeceğiz. Bu alanı izleyin: Bu, Coinbase ve genel olarak web3 topluluğu için kimlik ve web3 için heyecan verici yeni bir bölümün yalnızca başlangıcıdır.


What Web3 Identity Needs, ilk olarak, insanların bu hikayeyi vurgulayarak ve yanıtlayarak konuşmaya devam ettiği The Coinbase Blog on Medium’da yayınlandı.

>> Coinbase’de Görüntüle
Telegram’da bize katılın
Bizi Twitter’da takip edin
Bizi Facebook üzerinden takip et