Skip to main content
Kripto Haberleri

Core Scientific, daha fazla nakit olmadan devam etme konusunda ‘önemli şüphe’ içinde

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Bitcoin (BTC) madenci Core Scientific, finansal belirsizlik göz önüne alındığında önümüzdeki 12 ay boyunca operasyonlarına devam edebilecekleri konusunda “önemli şüphe” konusunda uyardı.

22 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu üç aylık raporunda firma, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 434,8 milyon dolarlık net zarar tahakkuk ettiğini belirtti.

İkinci çeyrekteki 862 milyon dolarlık net zararın ardından, 2022 için toplam net zararı 1,71 milyar dolarda bulunuyor.

Şirket, faaliyetlerini Kasım 2023’e kadar sürdürmek için ek likiditeye ihtiyaç duyacağını öne sürdü ve nakit kaynaklarının “2022 veya daha erken bir tarihte tükeneceğini” tahmin ettiğini ekledi.

“Şirketin mali durumuna ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, Şirketin sürekliliğini Kasım 2023’e kadar devam ettirme kabiliyeti hakkında önemli şüpheler bulunmaktadır.

Ayrıca, bu tür likidite kaynaklarının mevcudiyetini azaltan “belirsizlikler ve mevcut piyasa koşullarını” gerekçe göstererek, finansman veya sermaye piyasaları yoluyla fon toplama kabiliyeti hakkında şüpheleri olduğunu söyledi.

Artan enerji maliyetleri, Bitcoin’in düşen fiyatı ve artan hash oranı da likidite sıkışıklığına maruz kalmasının nedenleri olarak gösterildi ve “ne zaman olacağını tahmin etmek çok zor” olduğu için çalışmaya devam etme kabiliyetiyle ilgili “önemli şüpheler” olduğunu da sözlerine ekledi. veya Bitcoin fiyatları toparlanırsa veya enerji maliyetleri düşerse.”

Core Scientific daha önce 26 Ekim’de yaptığı bir dosyalamada, düşük bir Bitcoin fiyatının, artan elektrik maliyetinin ve iflas etmiş kripto borç veren Celsius’un 2,1 milyon dolarlık bir krediyi geri ödemeyi reddetmesinin, nakit kaynaklarının “sonuna kadar tükenmesine” neden olabileceğini belirtmişti. 2022 veya daha erken.

Core Scientific, işletme maliyetlerinin düşürülmesi, sermaye harcamalarının azaltılması veya geciktirilmesi ve barındırma gelirlerinin artırılması dahil olmak üzere, içinde bulunduğu mali stresi hafifletmek için adımlar attı.

Borç aldığı bazı firmalara da ödeme yapmama kararı aldı ve ödememe nedeniyle dava açılabileceği ve bunun sonucunda faiz oranlarında artışlarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İlişkili: Güçlü Bitcoin temellerine rağmen blockchain endüstrisi için çalkantı: Rapor

Core Scientific, mevcut piyasada faaliyet göstermeye devam etmek için mücadele eden tek kripto madenciliği şirketi değil, Argo Blockchain adi hisse senetleri için abonelik yoluyla ek likidite sağlamaya çalışıyor ve bunu başaramazsa faaliyetlerini durdurma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyor.

Avustralyalı madencilik şirketi Iris Energy de mali sıkıntı belirtileri gösteriyor ve 21 Kasım’da SEC’e yaptığı bir başvuruda, birimlerin “yetersiz nakit akışı” üretmesi nedeniyle fişten çekilmiş donanıma sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Varlık yöneticisi Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, Bitcoin madenciliğinin durumu hakkında özellikle düşüşe geçti ve 22 Kasım’da attığı bir tweet’te, Bitcoin fiyatı madencilik maliyetinin altına düştüğünde bu tür bir tepkinin beklenebileceğini belirtti.