Skip to main content
Kripto Haberleri

Crypto TREND – Beşinci Sürüm

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Beklediğimiz gibi, Crypto TREND’i yayınladığımızdan beri okuyuculardan birçok soru aldık. Bu sürümde en yaygın olanı cevaplayacağız.

Kripto para sektöründe oyun değiştirici olabilecek ne tür değişiklikler geliyor?

Kripto para dünyasını etkileyecek en büyük değişikliklerden biri Proof of Stake (PoS) adı verilen alternatif bir blok doğrulama yöntemidir. Bu açıklamayı oldukça yüksek tutmaya çalışacağız, ancak farkın ne olduğu ve neden önemli bir faktör olduğu hakkında kavramsal bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

Dijital para birimlerine sahip temel teknolojiye blok zinciri dendiğini ve mevcut dijital para birimlerinin çoğunun Proof of Work (PoW) adlı bir doğrulama protokolü kullandığını unutmayın.

Geleneksel ödeme yöntemleriyle, işleminizi sonuçlandırmak için Visa, Interact veya banka gibi üçüncü bir tarafa veya çek takas evine güvenmeniz gerekir. Bu güvenilir varlıklar “merkezi” dir, yani her hesabın hareketinin geçmişini ve bakiyesini depolayan kendi özel defterlerini tutarlar. İşlemleri size gösterirler ve bunun doğru olduğunu kabul etmeli veya bir anlaşmazlık başlatmalısınız. Sadece işlemin tarafları bunu görebilir.

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin çoğunda, defterler “merkezi olmayan” demektir, yani ağdaki herkes bir kopya alır, bu nedenle kimse banka gibi üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda değildir, çünkü herkes bilgileri doğrudan doğrulayabilir. Bu doğrulama işlemine “dağıtılmış konsensüs” denir.

PoW, blockchain’e giriş için yeni bir işlemi doğrulamak için “çalışma” yapılmasını gerektirir. Kripto para birimleriyle, bu doğrulama karmaşık algoritmik sorunları çözmesi gereken “madenciler” tarafından yapılır. Algoritmik sorunlar daha karmaşık hale geldikçe, bu “madenciler” herkesin önündeki sorunları çözmek için daha pahalı ve daha güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyarlar. “Madencilik” bilgisayarlar genellikle bu zor bulmacaları çözmede daha usta ve daha hızlı olan ASIC yongaları (Uygulamaya Özgü Entegre Devreler) kullanılarak özelleştirilir.

İşte süreç:

  • İşlemler bir ‘blok’ içinde birlikte paketlenir.
  • Madenciler, “iş kanıtı sorunu” olarak bilinen karma algoritma bulmacasını çözerek her blok içindeki işlemlerin meşru olduğunu doğrular.
  • Bloğun “iş kanıtı sorununu” çözen ilk madenci az miktarda kripto para birimi ile ödüllendirilir.
  • Doğrulandıktan sonra, işlemler tüm ağdaki genel blok zincirinde saklanır.
  • İşlemlerin ve madencilerin sayısı arttıkça, hashing sorunlarını çözmenin zorluğu da artmaktadır.

PoW blockchain ve merkezi olmayan, güvenilmez dijital para birimlerinin yerden kalkmasına yardımcı olsa da, özellikle bu madencilerin “iş kanıtı sorunlarını” mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çözmeye çalışırken tükettiği elektrik miktarıyla bazı gerçek eksiklikleri var. Digiconomist’in Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin madencileri İrlanda da dahil olmak üzere 159 ülkeden daha fazla enerji kullanıyor. Her Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe, giderek daha fazla madenci sorunları çözmeye çalışıyor ve daha da fazla enerji tüketiyor.

Tüm bu güç tüketimi sadece işlemleri doğrulamak için dijital para birimi alanında blokları doğrulamak için alternatif bir yöntem aramak için birçok motive etti ve lider aday “Proof of Stake” (PoS) adlı bir yöntemdir.

PoS hala bir algoritmadır ve amaç çalışma kanıtındakiyle aynıdır, ancak hedefe ulaşma süreci oldukça farklıdır. PoS ile madenci yoktur, ancak bunun yerine “doğrulayıcılarımız” vardır. PoS güvene ve işlemleri doğrulayan tüm kişilerin oyunda bir kaplamaya sahip olduğu bilgisine dayanır.

Bu şekilde, PoW bulmacalarını yanıtlamak için enerji kullanmak yerine, bir PoS doğrulayıcısı, sahiplik hissesini yansıtan işlemlerin bir yüzdesini doğrulamakla sınırlıdır. Örneğin, mevcut Ether’in %3’üne sahip olan bir doğrulayıcı teorik olarak blokların yalnızca %3’ünü doğrulayabilir.

PoW’da, iş kanıtı sorununu çözme şansınız, ne kadar bilgi işlem gücüne sahip olduğunuza bağlıdır. PoS ile, “risk altında” ne kadar kripto para birimine sahip olduğunuza bağlıdır. Sahip olduğunuz bahis ne kadar yüksek olursa, bloğu çözme şansınız da o kadar yüksek olur. Kazanan validatör kripto para kazanmak yerine işlem ücreti alır.

Doğrulayıcılar, fon belirteçlerinin bir kısmını ‘kilitleyerek’ hisselerini girerler. Ağa karşı kötü amaçlı bir şey yapmaya çalışırlarsa, ‘geçersiz bir blok’ oluşturmak gibi, hisseleri veya depozitoları kaybedilir. Eğer işlerini yaparlarsa ve ağı ihlal etmezlerse, ancak bloğu doğrulama hakkını kazanmazlarsa, their kazık veya depozito geri.

PoW ve PoS arasındaki temel farkı anlıyorsanız, bilmeniz gereken tek şey budur. Yalnızca madenci veya doğrulayıcı olmayı planlayanların bu iki doğrulama yönteminin tüm ins ve çıkışlarını anlaması gerekir. Kripto para birimlerine sahip olmak isteyen genel halkın çoğu bunları bir borsa aracılığıyla satın alır ve gerçek madencilik veya blok işlemlerinin doğrulanarak katılmaz.

Kripto sektöründeki çoğu, dijital para birimlerinin uzun vadeli hayatta kalabilmesi için dijital belirteçlerin bir PoS modeline geçmesi gerektiğine inanıyor. Bu yazıyı yazarken Ethereum, Bitcoin’in arkasındaki en büyük ikinci dijital para birimidir ve geliştirme ekibi son birkaç yıldır “Casper” adlı PoS algoritmaları üzerinde çalışmaktadır. Casper’ın 2018’de uygulandığını ve Ethereum’un diğer tüm büyük kripto para birimlerinin önüne geçeceğini görmemiz bekleniyor.

Bu sektörde daha önce de gördüğümüz gibi Casper’ın başarılı bir şekilde uygulanması gibi büyük olaylar Ethereum’un fiyatlarını çok daha yükseğe gönderebilir. Crypto TREND’in gelecekteki sorunlarında sizi bilgilendireceğiz.

Bizi izlemeye devam edin!