Skip to main content
Kripto Haberleri

Crypto TREND – İkinci Sürüm

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

CRYPTO TREND’in ilk sürümünde Crypto Currency’i (CC) tanıttık ve bu yeni pazar alanı hakkında birkaç soruyu yanıtladık. Bu pazarda her gün çok fazla HABER var. İşte bize bu pazar alanının ne kadar yeni ve heyecan verici olduğuna dair bir bakış sağlayan bazı önemli noktalar:

Dünyanın en büyük vadeli işlem borsası Bitcoin için vadeli işlem sözleşmesi oluşturacak

Chicago Mercantile Borsası (CME) başkanı Terry Duffy, “Sanırım Aralık ayının ikinci haftasında bir ara bizim [bitcoin futures] listeleme için sözleşme. Bugün bitcoin’i kısa edemezsiniz, bu yüzden gidebileceği tek bir yol vardır. Ya alırsın ya da başkasına satarsın. Bu yüzden iki taraflı bir pazar yaratıyorsunuz, bence her zaman çok daha verimli.”

CME, bitcoin vadeli işlemlerini yıl sonuna kadar düzenleyici inceleme bekleyen bir şekilde piyasaya sürmeyi planlıyor. Başarılı olursa, bu yatırımcılara Bitcoin’de “uzun” veya “kısa” gitmek için uygun bir yol sağlayacaktır. Borsada İşlem Gören Fonların bazı satıcıları da bitcoin vadeli işlemlerini takip eden Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulundular.

Bu gelişmeler, insanların CC’nin doğrudan sahip olmadan veya bir CC borsasının hizmetlerini kullanmadan kripto para birimi alanına yatırım yapmalarına izin verme potansiyeline sahiptir. Bitcoin vadelileri, kullanıcıların ve aracıların döviz risklerini hedge etmelerini sağlayarak dijital varlığı daha kullanışlı hale getirebilir. Bu, kripto para biriminin bitcoin ödemelerini kabul etmek isteyen ancak uçucu değerine karşı temkinli olan satıcılar tarafından benimsenmesini artırabilir. Kurumsal yatırımcılar, kara para aklama endişeleriyle boğuşmayan düzenlenmiş vadeli işlemlerde de kullanılır.

CME’nin bu hamlesi, bitcoin’in göz ardı edilemeyecek kadar büyük hale geldiğini de gösteriyor, çünkü borsa yakın geçmişte kripto vadeli işlemlerini ekarte ediyor gibiydi. Bitcoin, yükselen ancak alışılmadık derecede sakin piyasaların ortasında acı çeken aracı kurumlarda ve ticaret şirketlerinde herkesin bahsettiği hemen hemen her şeydir. Bir borsadaki vadeli işlemler kalksaydı, türev piyasalarında ölçek ve likidite önemli olduğundan, CME gibi başka bir borsanın yetişmesi neredeyse imkansız olurdu.

CNBC’ye verdiği röportajda Duffy, “Bunun giderek daha fazla ortadan gitmeyecek bir hikaye haline geldiği gerçeğini göz ardı edemezsiniz,” dedi. Bitcoin’e erişmek isteyen “ana akım şirketler” olduğunu ve müşterilerden “büyük bir pent-up talebi” olduğunu söyledi. Duffy ayrıca kurumsal tüccarları piyasaya getirmenin bitcoin’i daha az değişken hale getirebileceğini düşünüyor.

Japon köyü, belediyenin canlandırılması için sermaye toplamak için kripto para kullanacak

Japon köyü Nishiawakura, belediyenin canlandırılması için sermaye toplamak için bir İlk Coin Offering (ICO) düzenleme fikrini araştırıyor. Bu çok yeni bir yaklaşımdır ve ulusal hükümetten destek isteyebilir veya özel yatırım isteyebilirler. Birkaç ICO’nun ciddi sorunları vardı ve birçok yatırımcı, özellikle ICO’nun başka bir şaka veya aldatmaca olduğu ortaya çıkarsa, herhangi bir yeni tokenın değeri olacağına şüpheyle yaklaşıyor. Bitcoin kesinlikle şaka değildi.

İLK COIN TEKLIFI – ( ICO )

Crypto Trend’in ilk sürümünde ICO’dan bahsetmedik, şimdi belirtelim. Bir şirketin gerçek bir ürün veya hizmete sahip olduğu ve şirketlerinde hisse satın almanızı istediği İlk Halka Arzın (IPO) aksine, zincirinde yeni bir belirteç oluşturmak amacıyla yeni bir Blockchain projesi başlatmak isteyen herkes tarafından bir ICO tutulabilir. ICO’lar düzensizdir ve bazıları tam bir düzmece olmuştur. Ancak meşru bir ICO, yeni bir Blockchain projesini ve ağını finanse etmek için çok fazla para toplayabilir. Bir ICO’nun başlangıçtan önce yüksek bir belirteç fiyatı oluşturması ve kısa bir süre sonra gerçeğe geri dönmesi tipiktir. Çünkü teknolojiyi biliyorsanız ve birkaç dolarınız varsa bir ICO’yu tutmak nispeten kolaydır, birçok tane olmuştur ve bugün yaklaşık 800 jetonumuz var. Tüm bu belirteçlerin bir adı vardır, hepsi kripto para birimidir ve Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi çok iyi bilinen belirteçler dışında, alt-coin olarak adlandırılırlar. Şu anda Crypto Trend, riskler son derece yüksek olduğu için bir ICO’ya katılmanızı önermiyor.

Sayı 1’de de söylediğimiz gibi, bu pazar şu anda “vahşi batı” ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bazı yatırımcılar ve erken benimseyenler bu pazar alanında büyük karlar elde etti; ancak, çok şey kaybeden çok kişi var, ya da hepsi. Hükümetler, hepsini vergilendirmek için her işlem hakkında bilmek istedikleri için düzenlemeleri düşünüyor. Hepsinin büyük bir borcu var ve nakit sıkıntısı var.

Şimdiye kadar, kripto para piyasası birçok devlet ve konvansiyonel banka finansal sorunlarından ve tuzaklarından kaçındı ve Blockchain teknolojisi daha birçok sorunu çözme potansiyeline sahip.

Bitcoin’in harika bir özelliği, yaratıcıların üretilebilen sınırlı sayıda coin seçmesidir – 21 milyon – böylece bu kripto paranın asla şişirilemeyeceği garanti edilir. Hükümetler istedikleri kadar para (itibari para) basabilir ve para birimlerini ölümüne şişirebilirler.

Gelecekteki makaleler belirli tavsiyeleri inceleyecek, ancak hata yapmayın, bu sektöre erken yatırım yapmak sadece en spekülatif sermayeniz için olacak, kaybetmeyi göze alabileceğiniz para.

Crypto TREND, bu pazar alanına yatırım yapmaya hazırsanız ve ne zaman ihtiyacınız olduğunda rehberiniz olacaktır.

Bizi izlemeye devam edin!