Skip to main content
Kripto Haberleri

Crypto’ya Başlarken

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto Para Birimi piyasa alanına yatırım yapmak geleneksel yatırımcı için biraz göz korkutucu olabilir, çünkü doğrudan Kripto Para Birimi’ne (CC) yatırım yapmak yeni araçların kullanılmasını ve bazı yeni kavramların benimsenmesini gerektirir. Bu yüzden ayak parmaklarınızı bu pazarda batırmaya karar verirseniz, ne yapacağınız ve ne bekleyeceğiniz hakkında çok iyi bir fikre sahip olmak isteyeceksiniz.

CC’leri satın almak ve satmak, Bitcoin, Litecoin veya oyundaki diğer 1300’den fazla jetondan herhangi biri olsun, satın almak ve satmak istediğiniz ürünlerle ilgilenen bir Borsa seçmenizi gerektirir. Önceki sürümlerde, size farklı teklifler hakkında bir fikir vermek için birkaç borsada bulunan ürün ve hizmetleri kısaca tanımladık. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok Borsa var ve hepsi kendi yolunda bir şeyler yapıyor. Örneğin, sizin için önemli olan şeyleri arayın:

– Her yöntemin depozito politikaları, yöntemleri ve maliyetleri

– Para çekme politikaları ve maliyetleri

– Para yatırma ve çekme işlemleri için hangi itibari para birimleriyle uğraşıyorlar?

– Kripto paralar, altın, gümüş vb.

– İşlemler için maliyetler

– Bu Exchange nerede? (ABD / İngiltere / Güney Kore / Japonya…)

Borsalar genellikle sizin hakkında çok şey bilmek istedikleri için, Exchange kurulum prosedürünün ayrıntılı ve uzun olması için hazırlıklı olun. Borsalar değerli eşyaların komisyoncuları olduğundan ve söylediğin kişi olduğundan ve başa çıkılması gereken güvenilir bir kişi olduğundan emin olmak istediklerinden yeni bir banka hesabı kurmaya benzer. Borsalar genellikle sadece küçük yatırım miktarlarının başlamasına izin verdiği için zaman içinde “güven” kazanılıyor gibi görünüyor.

Borsanız CC’lerinizi sizin için depoda tutacaktır. Birçoğu “soğuk depolama” sunar, bu da paralarınızın onlarla bir şey yapmak istediğinizi belirtene kadar “çevrimdışı” tutulduğu anlamına gelir. Borsaların hacklendiğini ve birçok paranın çalındığına dair birkaç haber var. Coin’lerinizin Exchange’deki bir banka hesabı gibi bir şeyde olduğunu düşünün, ancak coin’lerinizin yalnızca dijital olduğunu ve tüm blockchain işlemlerinin geri döndürülemez olduğunu unutmayın. Bankanızın aksine, bu Borsaların mevduat sigortası yoktur, bu nedenle bilgisayar korsanlarının her zaman Kripto Coin’lerinize ulaşmak ve onları çalmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştıklarını unutmayın. Borsalar genellikle Şifre korumalı hesaplar sunar ve birçoğu 2 faktörlü yetkilendirme şemaları sunar – hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumak için ciddi olarak göz önünde bulundurulması gereken bir şey.

Bilgisayar korsanlarının Borsalarda ve hesabınızda av yapmayı sevdikleri göz önüne alındığında, her zaman paralarınız için dijital bir cüzdan kullanmanızı öneririz. Exchange hesabınız ile cüzdanınız arasında para taşımak nispeten kolaydır. Satın almak ve satmak istediğiniz tüm paraları işleyen bir cüzdan seçtiğinizden emin olun. Cüzdanınız aynı zamanda paralarınızı ödeme için CC’leri kabul eden satıcılarla “harcamak” için kullandığınız cihazdır. İki tür cüzdan “sıcak” ve “soğuk”. Sıcak cüzdanların kullanımı çok kolaydır, ancak paralarınızı internete açık bırakırlar, ancak Exchange sunucusunda değil, yalnızca bilgisayarınızda bırakırlar. Soğuk cüzdanlar, özel donanım bellek çubukları ve basit basılı kopya çıktıları gibi çevrimdışı depolama ortamlarını kullanır. Soğuk cüzdan kullanmak işlemleri daha karmaşık hale getirir, ancak en güvenlileridir.

Cüzdanınız, başlatmak istediğiniz tüm işlemleri yetkilendirmeye izin veren “özel” anahtarı içerir. Ayrıca, tüm kullanıcıların sizinle bir işlem yaparken hesabınızı tanımlayabilmesi için ağda paylaşılan bir “ortak” anahtarınız vardır. Bilgisayar korsanları özel anahtarınızı aldıklarında, paralarınızı istedikleri yere taşıyabilirler ve bu geri döndürülemez.

Tüm zorluklara ve vahşi volatiliteye rağmen, temel blockchain teknolojisinin bir oyun değiştirici olduğundan ve işlemlerin ileriye doğru nasıl yürütüldüğünde devrim yapacağından eminiz.