Skip to main content
Kripto Haberleri

DAO hazineleri 2021’de 40 kat arttı: DeepDAO

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış


Merkezi olmayan özerk kuruluşların kullanımı için hazinelerin veya yönetim altındaki varlıkların (AUM) toplam birleşik değeri, 2021 yılının Ocak ve Eylül ayları arasında yaklaşık 40 kat arttı.

DAO istatistik platformu DeepDAO’dan alınan verilere göre, platformda listelenen DAO hazinelerinin toplam AUM’si Ocak ayında yaklaşık 380 milyon dolardan Eylül ortasında yaklaşık 16 milyar dolara yükseldi.

Aralık ayının ortasından itibaren, toplam AUM, yüksek su işaretinin 11,5 milyar dolara oturmasından bu yana %28,1 azaldı ve yalnızca son 30 gün içinde 3.6 milyar dolarlık büyük bir düşüş yaşadı.

DAO’lara kullanıcı katılımı da 2021 boyunca arttı, toplam DAO üyeleri ve token hodlers Aralık ayında yaklaşık 1,3 milyona ulaştı ve yıl başından bu yana 130 kat artış gösterdi.

DeepDAO, merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap, genel amaçlı BitDAO ve merkezi olmayan finans stake platformu Lido Finance için DAO’ları toplam hazine değeri açısından 2,9 milyar dolar, 2,4 milyar dolar ve 602 milyon dolar ile ilk üç sıraya koyuyor.

Uniswap DAO’nun, projenin yol haritasına oy verebilecek ve DEX üzerinde yönetimi sürdürebilecek yaklaşık 275.000 üyesi var. Uniswap, 2021 boyunca baskın DEX oldu ve Dune Analytics verilerine göre diğer tüm DEX’lerin toplamından daha fazla işlem hacmi çekti.

Lido DAO, platformunu yönetir ve kullanıcılara Ethereum tabanlı LDO belirteci aracılığıyla yönetişim hakları verilir. Lido Finance, 2021’de de patladı ve platformun toplam kilitli değeri Ocak başında 12,5 milyon dolardan Aralık sonunda 11,68 milyar dolara yükseldi. DeFiLlama’nın verilerine göre, Lido Finance şu anda TVL açısından altıncı en yüksek dereceli DeFi platformu olarak yer alıyor.

İlişkili: DAO, Blockbuster Video’yu diriltmek için 5 milyon dolar toplamayı hedefliyor

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından oylanan herhangi bir blok zincirinde merkezi olmayan projeleri desteklemeye odaklanmıştır.

DAO’nun yaklaşık 10.000 üyesi var ve projelerle doğrudan ortaklıklar veya takaslar ile ilgili tekliflere ve özerk sanatçı loncaları, çiftçi kooperatifleri ve ekosistem fonlarının başlatılması gibi genişleme fırsatlarına odaklanıyor.