Skip to main content
NFT Haberleri

DAO’ların Bir Ruhu Olabilir – SBT’ler ve Değer Yaratma

Yazan Haziran 26th, 2022Yorum Yazılmamış

DAObir okumayı bitirdim kağıt Birkaç hafta önce Glen Weyl, Puja Ohlhaver ve Vitalik Buterin tarafından yayınlandı. Merkezi Olmayan Toplum – Web3’ün Ruhunu Bulma. Ön sayfada Lao Tzu’dan bir alıntı yaptıkları için olup olmadığından emin değilim, ama bunu DAO’lar için geçerli buldum.

Soulbound Jetonlar ve DAO’lar

Tezin kökünde, makale adı verilen bir terimi tanımlamaktadır. DeSoc“Ruhların ve toplulukların, farklı ölçeklerde çoğul ağ ürünleri üreten, birbirlerinin ortaya çıkan özellikleri olarak aşağıdan yukarıya bir araya geldiği ortak belirlenmiş bir sosyallik”. ruhlar hesaplar veya cüzdanlar ve Güneye Yönelik Jetonlar (SBT’ler) herkes tarafından görülebilir, devredilemez ve muhtemelen geri alınabilir jetonlardır.

Makale okuyuculardan “çoğu katılımcının bir dizi üyelik, üyelik ve kimlik bilgilerine karşılık gelen SBT’leri depolayan Ruhlara sahip olduğu bir dünya” düşünmelerini ister. Ancak bu mekanizmanın gerçek gücü, bir Ruh tarafından tutulan SBT’ler, ilişkinin karşı tarafı olan diğer Ruhlar tarafından yayınlanabildiğinde veya onaylanabildiğinde ortaya çıkar”.

Elbette, bu biraz kabarık gelebilir, ancak temel kavram, doğa. Daha önce ortaya çıkan fenomenlerin, yerden görünenin çok altındaki bir ormandaki ağaçları birbirine bağlayan miselyum ağlarıyla karşılaştırması hakkında yazmıştım. Kuantum fiziği ayrıca uzaydaki fiziksel mesafe ne olursa olsun iki parçacık birbirine bağlandığında dolaşıklık kavramını sunar. Bu kavramların her ikisi de, iç işleyişini tam olarak kavramamıza rağmen oldukça gerçektir.

Bir benzetme düşünelim. Holonların incelenmesi, çoğu şeyi daha büyük bir bütünlük resminin parçası olarak sunar, tıpkı hücrelerin organları oluşturması ve organların insanlar için biyolojik çerçeve olması gibi. Okyanusu uçsuz bucaksız bir su kütlesi olarak değil, koordineli ve rastgele hareketlerle akan su molekülleri topluluğu olarak hayal edin. Şimdi, her bir su molekülünün diğer su molekülleri ile ilişkileri ve etkileşimleri olduğunu düşünün ve daha soyut olarak, bir şekilde tüm okyanusa hizmet eden bu moleküller arasındaki bilgi alışverişini düşünün.

Ya bu bilgi okyanus için yeni bir toplu kapasiteye güç veriyorsa? Okyanus bu yeni yeteneği toplu olarak kontrol ederse, kulağa oldukça ilginç geliyor, ancak bir üçüncü taraf bu yeteneği kontrol ediyor ve kendi yararına kullanıyorsa, daha az ilginç hale geliyor. Dahası, ya her bir su molekülü katılımını kontrol edebilseydi ve bunun için ödüllendirilebilseydi?

Düşünürseniz, web2 (çoğunlukla sosyal medya) ile bu bilgiyi zaten veriyoruz. Bu durumda insanlar su molekülleridir ve etkileşimleri ve ilişkileri izlenir ve bu bilgiler üçüncü bir tarafça toplanır ve kullanılır. Verilerin sosyal bağlamı en güçlü parçalardan biridir.

Kişisel verilerle ilgili olarak, rahatlık ve mahremiyet ters orantılıdır, yani diğer insanlarla sorunsuz bağlantının rahatlığı için, bunun için mahremiyetiniz ile ödeme yaparsınız. Mevcut sistem bireylere nesneler olarak bakıyor.

İyi haber şu ki, aynı bireyleri aracı olarak gören yeni bir model ortaya çıkıyor. Eski sistemlere meydan okuyan yeni modeller, özellikle kullanıcıların çoğunluğu mahremiyete göre rahatlığı tercih ediyorsa, genellikle zorlu bir mücadeleye girer. Öyleyse soru şu: Tek tek su molekülleri bu koordineli yetenekte fayda sağlıyor mu ve bunun gerçekleşmesi için diğer su molekülleri ile bilgi paylaşmaya istekliler mi?

Peki bu DAO’lar için ne anlama gelebilir?

Proje Ekiplerini Dönüştürmek Ya minimum araştırma ve inceleme ile kendini kanıtlamış uzmanlardan oluşan bir ekibi hızlı bir şekilde bir araya getirmenin bir yolu olsaydı? Makale şu fikri sunar: Ruh Damlalarıtopluluklar içinde ve arasında benzersiz SBT kombinasyonlarını arayan bir hesaplama unsuruna sahip Air Drop’lara benzer.

DAO’lar bu yeteneği bir rotasyonel liderlik dinamiği belirli bir liderlik sezonunu yürütmek için ihtiyaç duyulan belirli süper güçlere sahip üyeleri tanımlar ve yükseltir. DAO’lar ayrıca, topluluğa taahhütlerini yerine getirmeyen üyeler için SBT’leri iptal ederek bedavacıları veya kötü oyuncuları kontrol etmek için SBT’leri kullanabilir.

Farklılıklar Arasında İşbirliğini Ödüllendirmek Bu, küresel topluluk üzerinde en büyük etkiye sahip en güçlü kullanım örneği olabilir. Makale, Elinor Ostrom’dan (müştereklerin yönetimi konusundaki çalışmalarıyla tanınan) bu alıntıya atıfta bulunuyor. “(Sorun) kusurlu bir şekilde işbirlikçi ancak sosyal olarak bağlı bireylerden oluşan toplulukların, daha geniş ağlarda ölçekte koordine etmek için sosyal farklılıklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktır”.

Aynı inançlara sahip insanlarla işbirliği yapmak kolaydır, ancak verimli çalışmak farklı inançlara sahip olanlarla daha güçlüdür. Bu tür bir işbirliği, daha anlayışlı ve bağlantılı bir küresel topluluğu teşvik edebilir mi? Bu onaylanmış süper güce sahip kişiler, belirli projeler için daha fazla aranır mıydı?

Nasıl test edebiliriz?

Web3’ün ne olabileceğine dair mükemmel bir mikro evren, Seed Club, Syndicate, SuperDAO, DAOHaus ve diğerleri gibi DAO ekosistemlerinde yetiştirilir. Ekosistemdeki her bir DAO, DAO’nun misyonunu ileriye taşımak için dahil olan, taahhütte bulunan ve iş yapanlara SBT’ler verirse ne olur? Bunun da ötesinde, her bir DAO ekosistemi, birden fazla DAO’da aynı şeyi yapan üyelere benzer bir SBT yayınladıysa ne olur?

İşte varsayımsal bir örnek:

Merritt, Lacrosse DAO’nun bir üyesidir ve DAO’yu destekleyecek altyapının oluşturulmasına yardımcı olmak için programlama becerilerini kullanır. Lacrosse DAO, Syndicate ekosisteminin bir parçasıdır. Lacrosse DAO, DAO’ya yaptığı sürekli katkıyı doğrulayarak SBT’yi Merritt’e dağıtır. Merritt’in arkadaşı ona aynı zamanda Syndicate ekosisteminin bir parçası olan Cheeseburger DAO’dan bahseder.

Merritt, Cheeseburger DAO ile uyumlu ve katılmak için başvuruyor. Çizburger DAO, SBT’sini Lacrosse DAO’dan görüyor ve bu onun değerli bir katkı sağladığını gösteriyor ve onu üye olarak kabul ediyor. Merritt devreye girer ve benzer programlama ile yeni DAO’ya yardım eder ve onu Çizburger DAO SBT ile ödüllendirirler. Syndicate, ekosistemlerindeki iki DAO’nun Merritt’e SBT’ler verdiğini hemen fark eder ve Syndicate, SBT’lerini, Syndicate ekosistemindeki birden fazla DAO’daki değerli katkıları doğrulayan Merritt’e verir.

Bu durumda, SBT’ler, DAO’lar içinde ve genelinde değer yaratma sinyali vermek için kullanılabilir. Topluluklar arası işlevsellik için zorlayıcı bir test olabilir. Felsefi tarafa geri dönersek, okyanustaki su molekülleri çoğul zekada değer buluyor mu ve bunun gerçekleşmesi için katılmaya istekliler mi?

Daha fazla istemek? NFT Plazas ile bağlantı kurun

Haftalık Bültene Katılın
Discordumuza Katılın
Bizi Twitter’da takip edin
Facebook’ta bizi beğenin
Bizi instagramda takip et

*NFT Plazas tarafından ifade edilen tüm yatırım/finansal görüşler, site moderatörlerimizin kişisel araştırma ve deneyimlerinden alınmıştır ve yalnızca eğitim materyali olarak tasarlanmıştır. Bireylerin herhangi bir yatırım yapmadan önce herhangi bir ürünü tam olarak araştırmaları gerekmektedir.

Posta DAO’ların Bir Ruhu Olabilir – SBT’ler ve Değer Yaratma ilk ortaya çıktı NFT Plazalar.