Skip to main content
NFT Haberleri

DAOnload: MODA DAO – Müziğin Geleceğin Kendi Versiyonu

Yazan Mart 5th, 2022Yorum Yazılmamış

DAOMüzik endüstrisindeki sanatçıların karşılaştığı zorluklar, yaklaşık yüz yıldır iyi bir şekilde belgelenmiştir ve teknolojik ilerlemeler olsa da, bazıları gerçekten hiçbir şeyin değişmediğini iddia edecektir. Değişim çok göz korkutucu olduğu için mi? Yoksa ekosistemdeki katılımcılar, müziklerinden elde edilen gelirin adil dağılımını sağlamak için aşılmaz bir tırmanış mı görüyor?

Geçmişte, müzik endüstrisinde “başarabilmenin” tek yolu, büyük bir plak şirketi tarafından yakalanmak ve bir dizi bağlantı ve etki yoluyla yıldız statüsüne yükseltilmekti. Bugün müzisyenler, Kevin Kelly’nin 1.000 Gerçek Hayran modelinden bir sayfa çıkarabilir, bu sayede size ve sanatınıza inanan 1.000 kişilik bir topluluk oluşturmak, sürdürülebilir bir yaşam yaratmak için yeterli para kazanmayı sağlayabilir. Web3, bu sanatçılar için benzer fırsatlar sunuyor.

Takip ettiğim bir DAO, onu birkaç adım daha ileri götürüyor.

MODA DAO değişim için inşa edildi ve kurucuları arasında Joel Zimmerman (deadmau5), Dean Wilson (mau5trap), Inder Phull (Pixelynx) ve diğer disiplinler arası müzik endüstrisi gazileri var. MODA DAO’nun vizyonu, aşağıda teknik incelemeleri ile tanımlanan Music3 adlı bir konsept tarafından yönlendirilir.

Music3, yaratıcıları güçlendirme ve yaratıcılar ile hayranlar arasında daha derin bir bağlantı kurma amacıyla Web3 dağıtılmış teknolojilerini kullanmak üzere tasarlanmış, birbirine bağlı yeni bir dizi teknolojiye, projeye, şirkete, yaklaşıma ve ideolojiye atıfta bulunan geniş bir etikettir.

MODA DAO’nun misyonu ve organizasyon metodolojisi eşit derecede zorlayıcıdır. Teknik incelemeyi inceledikten sonra, yaklaşımları, eski sistemleri yeni yapıya bağlamanın yollarını araştırırken, baştan başlayacaklarsa müzik endüstrisinin yapısını dikkate almayı hedefliyor.

Araştırmaları, mevcut sistemlerin karmaşıklığını, şeffaflığın eksikliğini ve idari süreçlerdeki verimsizlikleri ve müziğin gerçek değerini maskeleyen parçalanmış veri yapıları. MODA DAO, çekirdek bir ekibi bir araya getirmelerine ve mevcut iş dünyası ile somut bir arayüz oluşturmalarına yardımcı olan MODA Vakfı’nı oluşturarak başladı.

DAO’larda yeni olan birçok kişi, onların kesinlikle bilgisayar tarafından yönetilen bir varlık olduğunu düşünürken, diğerleri bir grup insanla başlayan ve sonunda misyonuna en iyi şekilde hizmet eden bir otomasyon düzeyine ulaşan bir topluluğa dönüşen bir yapı yelpazesi görüyor.

MODA DAO’nun Yapısı

MODA DAO’nun rolleri şunları içerir: Üyeler (5 jeton tutanlar), yaratıcılar (Twitter doğrulaması ile 10 jeton tutanlar), elçiler (3 aylık üyelik ve KYC ile 100 jeton tutanlar) ve koruyucular (6 aylık üyelik ve başvuru onayı ile 1.000 jetona sahip olanlar). Sekiz Koruyucu rolü başlangıçta MODA Vakfı tarafından atanmış ve bir tanesi topluluktan seçilmiştir. Her yıl, topluluktan bir Koruyucu eklenecektir.

Koruyucular, tüm topluluk üyelerine güncellemeler sağlayan MODA Vakfı’na danışma konseyi olarak hizmet edecek. Topluluk büyüdükçe, MODA Vakfı üyeleri, yelpaze vakıftan DAO’ya değişene kadar daha fazla MODA DAO Sorumlusuna yer açacak.

Bir Üye veya Yaratıcının bir fikri varsa, değerlendirilmek üzere Büyükelçilere resmi bir teklif sunmak. Büyükelçi teklifi beğenirse, Gözetmenler tarafından incelenmek ve değerlendirilmek üzere Anlık Görüntü’ye ekleyecektir.

Music3 stratejisi, Yaratıcı, Endüstri, Platform ve Tüketim olarak adlandırılan katmanlar etrafında hizalanırken, bu katmanlardaki mevcut zorlukları tanımlar. MODA DAO, bu zorluklara çözümler araştırmak ve geliştirmek için üç temel (MODA Yayıncılık, Müzik3 Araçları ve Standartları ve İnovasyon Laboratuvarı) uygular.

Oluşturucu Katmanı

Haziran 2021’de, Web3 dünyasında müzik izlemek için bir parmak izi algoritması oluşturmaya yönelik ilk girişimlerini başlattılar. Bugün, içerik oluşturucuların şarkı dosyalarını doğrudan yüklemelerine olanak tanıyan Genesis NFT adlı bir sürümü yayınlamaya yakınlar. Yüklendikten sonra, MODA DAO’nun aracı, haritadaki sesteki zirveleri veya benzersiz oluşumları işaretleyen bir frekans-zaman grafiği oluşturur.

Sonuç bir şarkının sonik yönlerinin görsel temsili MODA DAO algoritması aracılığıyla 50 ms taramaya dayalıdır. Tarama tamamlandığında, tepe noktaları veya benzersiz oluşumlar, kırmızı noktalardan oluşan bir model olarak tutulur ve vokal gövdeleriyle sıralanır. Bu bilgi, NFT’yi oluşturmak için blok zinciri ekibine teslim edilir.

Bu veri noktaları, parmak izine benzeyen ve size bir vinil kaydı hatırlatan dairesel bir temsile çizilir. Görevlerinin bir kısmı, endüstrinin eski yönleri Web3’eve ISRC’yi (Uluslararası Standart Kayıt Kodu) ve ISWC’yi (Uluslararası Standartlar Çalışma Kodu) birleştirmeyi planlıyorlar. Bunun gibi bir şeyin, Web3’e bir köprü olarak mevcut tüm eski içeriği arayabildiğini ve ekleyebildiğini hayal edin.

Endüstri Katmanı

Dünyanın en iyi müzik yöneticilerinden bazıları MODA DAO’ya zaten dahil ve müzik yöneticilerini bir sanatçının plak şirketi, yayıncı, halkla ilişkiler, rezervasyon ve endüstri dernekleri ile konumunun çoğunu veya tüm yönlerini denetleme eğiliminde oldukları için bir yol olarak görüyorlar. .

Etiketler aslında fiziksel ürünler üretirken, üretim, paketleme ve dağıtım için önemli maliyetler vardı. Müzik endüstrisi dijital ortama geçerken, etiketler ve sanatçılar arasındaki genel anlaşmalar gerçekten değişmedive bu maliyetler etiketler için marj haline geldi.

Müziği ekonomik deneyim yoluyla izlemek ve yönetmek için mevcut modeller karmaşık ve hatta karmaşıktır. Eski sistemler bu karmaşıklıktan gerçekten faydalanabileceğinden, MODA DAO, süreci basitleştirmenin ve ölçeklenebilir ve nihayetinde özerk bir şey yaratmanın yollarını arayarak bu soruna yaklaşıyor.

Platform Katmanı

Mevcut platformlar, tüm sanatçılar olmasa da çoğu kişiyi memnuniyetle karşılarken, akış gelirinin adil bir dağılımı hala görünmüyor. Gelirin çoğu büyük şirketlerdeki sanatçılara düşerken, çoğu bağımsız sanatçı daha fazlasını istiyor. Ayrıca mevcut platformlar, sanatçı ve hayran arasındaki gereksiz ayrım.

MODA DAO’nun araştırma ve geliştirmesi, müziğin yaratıcılar tarafından gerçekte nerede çekildiğine bakarak başladı. Bazı idari verimsizliklerin, Dijital Ses İş İstasyonu (DAW) düzeyinde doğru, blok zinciri tabanlı meta verilere yaklaşılarak çözülebileceğini iddia ediyorlar. WAV, MP3, MOV vb. ile birlikte NFT’yi dahil etmek için “farklı dışa aktarma” işlevini geliştirmeyi sık sık düşündüm. Bu, bir veri ekosistemini doğru ve kullanılabilir verilerle beslerken, bir idari süreçte yeni verimlilikler oluşturan daha akıcı işbirlikleri açabilir. bir buzul hızında hareket eder.

Tüketim Katmanı

Müzik tüketicileri, tartışmasız değer zincirindeki en kritik unsurlardan biridir, çünkü onlar olmadan yaratıcılar sanatlarından para kazanamazlardı. MODA DAO’nun bu katmana yaklaşımı, sanatçıların izleyicileriyle kendi bağlantılarına sahip olma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Tüketicilere hitap etme yollarından biri, NFT Müzik Toplayıcıbirden fazla NFT platformundan müzik NFT’lerinin akışına izin verir.

Bazen değişmek için en iyi yaklaşım gelecekte bir nokta seçmek ve şimdiki halinizi yazmaktır. Yıllar önce, Atlanta’daki The New School için yeni işler için öğrenci sunumlarını incelemek ve eleştirmek için bir panele oturdum. Bir öğrencinin dünyayı değiştirme yaklaşımı beni büyüledi. Doğru ve yanlışın iki taraflı güreşine kapılmak yerine, geleceği hayal etti ve görmek istediği dünyayı anlatan haber manşetleri yazdı.

Günümüzün çılgın koşuşturmacasına o kadar dalmış olabiliriz ki, dünyayı değiştirmek çok ulaşılmaz görünüyor. Ancak değişimin her seferinde küçük bir adım olduğunu fark ettiğimizde, değişimin aracıları olmanın bizim elimizde olduğunu anlarız.

MODA DAO’nun Music3 teknik incelemesi, 2030 yılından itibaren müzik endüstrisi için bir vizyon oluşturuyor. Geleceğin bu versiyonu, tüm müzisyenleri şu şekilde tanımlıyor: tüm şarkılarını ve performanslarını barındıran bir cüzdan Web3 dünyasında sorunsuz bir şekilde hareket etmelerini sağlamak için ayrıntılı meta verilerle. İçerik oluşturucular, diğer içerik oluşturucuların açık kaynaklı araçlarına ve kataloglarına erişebilir ve işbirliği, bir akıllı sözleşmeler ağında yakalanan ayrıntılarla büyük ölçüde otomatikleştirilir.

Gelecek, sanatçıların ve hayranların hiper bağlantılı hale gelmesine ve ilgili tüm taraflar için katılımcı deneyimler üretmesine işaret ediyor. MODA DAO, bu vizyona doğru her geçen gün adımlar atmaktadır. Yolculuklarını izlemekten, hatta atlamaktan ve çabalarına kendi süper güçlerimi uygulamaktan heyecan duyuyorum.

Devamını oku >> Music3 Teknik Raporu

Daha fazlasını öğrenin >> MODA DAO Litepaper

Daha fazla istemek? NFT Plazas ile bağlantı kurun

Haftalık Bültene Katılın
Discordumuza Katılın
Bizi Twitter’da takip edin
Facebook’ta bizi beğenin
Bizi instagramda takip et

*NFT Plazas tarafından ifade edilen tüm yatırım/finansal görüşler, site moderatörlerimizin kişisel araştırma ve deneyimlerinden alınmıştır ve yalnızca eğitim materyali olarak tasarlanmıştır. Bireylerin herhangi bir yatırım yapmadan önce herhangi bir ürünü tam olarak araştırmaları gerekmektedir.

Posta DAOnload: MODA DAO – Müziğin Geleceğin Kendi Versiyonu ilk ortaya çıktı NFT Plazalar.