Skip to main content
Kripto Haberleri

DeFi’nin geleceği hakkında Charles Hoskinson, “Bizi engelleyen tek şey biziz” diyor.

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


DeFi Llama’ya göre, merkezi olmayan finansta (DeFi) toplam değer kilitlendi veya TVL, 2021’in kapanmasıyla 250 milyar doların üzerine çıktı ve çoğu Ethereum’daki aktivite gerçekleşti. Tomurcuklanan DeFi endüstrisi sadece 2021 yazında yaygınlaştı.

TVL değerlemeleri sektörün hızlı büyümesinin altını çizerken, Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson DeFi’nin karşılaştığı zorluklar konusunda uyardı. “DApps ve Cardano DeFi Alliance” başlıklı bir YouTube videosunda Hoskinson, DeFi’nin potansiyelinin yanı sıra Cardano’nun sektördeki küçük rolünden bahsetti.

Geleneksel finansı dönüştürmek için on yıldır arayış içinde olan Hoskinson’a göre, geliştiriciler ve yaratıcılar arasında daha uzun vadeli bir vizyon olması gerekiyor:

“Bu tür bir mühendisliği yapmak ve bunu doğru yapmak, geleceğe yönelik bir göz ve öngörüyle çok zor. Ne yazık ki, bu alandaki projelerin çoğu zaman testine dayanamayacaktır. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde büyük bir yok oluş yaşanacağı sadece bir gerçek.”

İlgili: DeFi, 5 yıl içinde bugünden 100 kat daha büyük olabilir

2022’nin hem sektör hem de Cardano için “büyük bir yıl” olacağına inansa da, özellikle sertifikasyon standartları, DApp’lerin üretim kalitesi ve güvenlik söz konusu olduğunda “hala yapılacak çok şey var”. Sadece 2021 yılında sektördeki hack, dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarında neredeyse 10,5 milyar dolar kaybedildiğini belirtti.

Hoskinson, kripto topluluğunun “finansın genetiğinin ve insanlığın finansal işletim sisteminin 21. ABD. Birbirimizle savaşır, küçük düşer ve saldırırsak, tek yaptığımız diyaloğu üretken sonlara doğru yönlendirebilme yeteneğimizi zedelemektir.”

İlgili: Cardano’nun ADA fiyatı, potansiyel bir ‘üçlü dip’ kurulumuyla % 30 ralliye bakıyor

Oturum sırasında Hoskinson, Cardano’nun mevcut planlarından bahsetti ve geliştirme aşamasındaki 127 projesinden ve 2022’nin ilk yarısının “Cardano projelerinin ticarileştirilmesi ve faydalı olması için önemli bir pencere” olacağından bahsetti. Kullanıcı sayısının, söylenmeyen belirteç devrimi nedeniyle mevcut 2 milyon kullanıcıdan on kat artmasını bekliyor.

Hoskinson ayrıca geliştiriciler arasında işbirliğini sağlamak için Cardano DeFi Alliance veya CDA’yı tanıttı. Cardano’yu bir gözetim kuruluşu olmaktan çıkararak, tüm sektörde yüzlerce projeyi daha dahil etme yeteneğine sahip tamamen oluşturulmuş bir açık kaynaklı platforma götürmeyi umuyor.

Cardano’nun ADA’ı, 2021’in ilk yarısında en yüksek performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. Güçlü bir topluluk tarafından desteklilmesine rağmen, Cardano yavaş ilerlemesi ve uzun gelişim zaman çizelgeleri nedeniyle eleştirildi. Ağ, Eylül ayında Alonzo hard fork ile önemli bir kilometre taşı elde etti, ancak platform için gerçek faydanın hala uzak ufukta olduğu endişeleri devam etti.