Skip to main content
Kripto Haberleri

Diğer Para Birimlerine Kıyasla Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin’ler başlangıçta bir pazarlama hilesi olarak düşünülüyordu, ancak şimdi birçok işletme tarafından desteklenen ve birçok insanın zamanlarını bitcoin ticareti yaparak geçirdiği tam teşekküllü bir para birimi. Birçok kişi kar elde etmek için bitcoin alıp satıyor ve ayrıca birçok işletme ödemeleri müşteriler için daha çok yönlü ve daha kolay hale getirmek için ödeme seçeneği olarak kullanıyor. Blok zincir teknolojisi tarafından korunan ve tamamen anonim olmanın kapsamı, bitcoin işlemlerinin bu kadar popüler hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Mevcut piyasada bitcoin kullanmanın en büyük faydalarından bazıları aşağıda tartışılmıştır:

Enflasyon yok

Normal para birimleriyle ilgili ve bunları koruyan en önemli konulardan biri, piyasanın zaman zaman enflasyona karşı savunmasız olmasıdır. Bununla birlikte, bitcoinlerin döviz sınırı olmadığı için enflasyon riski yoktur ve bu nedenle kullanıcıların satın alma gücünde bir azalma riski yoktur. Bu nedenle, sınırsız bir para birimi oluşturmada bile enflasyon riski yoktur ve bitcoinlerin korunabilmesinin en iyi nedenlerinden biri budur.

Azalan dolandırıcılık

Bir müşterinin finansal ve kişisel bilgilerini satıcılara ifşa eden kredi ve banka kartlarının aksine, bitcoin bu risk olmadan işlem yapılabilir. Bitcoin alırken veya satarken herhangi bir kişisel bilgi vermek zorunda değildir, böylece finansal sahtekarlıklardan ve risklerden korur. Ayrıca, hacklenebilir bir ayak izi olmadan dijital nakit olduğu ve her türlü hedeflenen veri ihlalini önlediği için bitcoin hackleme şansı neredeyse yoktur.

Kullanım kolaylığı

Normal para birimi söz konusu olduğunda uluslararası işlemlerle ilgili en büyük sorunlardan biri döviz kuru ve her ülkenin kendi para birimine sahip olmasıdır, bu nedenle tüm süreci zor ve oldukça güçlükle hale getirmektedir. Ancak bitcoin söz konusu olduğunda, insanlar para birimlerini yerel banka ile değiştirmeden ve döviz kurunu bulmadan her türlü uluslararası işlemi kolayca yapabilirler. Yapılması gereken tek şey, bellek kartını ve bitcoin hesabını kullanarak belirli bir bitcoin miktarını başka bir kişinin hesabına çok fazla çaba sarf etmeden işlem yapmaktır.

Daha az ücret ve hızlı işlem

Normal para biriminin, banka veya kart tarafından kullanılan birçok nedenden dolayı, özellikle kredi kartlarıyla yapıldığında işlem yapması çok zaman alabilir. Ancak bitcoinler söz konusu olduğunda, tüm süreç dijital süreç üzerinden ve çok fazla engel olmadan yapıldığından işlemler 24 ila 48 saat içinde yapılır. Ayrıca, bitcoinlerin işlem ücretleri normal kart veya banka işlemlerinden çok daha azdır, böylece küçük veya orta ölçekli işletmeler için çok uygun bir seçenek haline gelir.

Güvenli ve üçüncü taraf yok

Bitcoin’in genel ekosistemi oldukça güvenli ve emniyetli, bu da işlemler söz konusu olduğunda neredeyse hiçbir güvenlik sorunu olmadığı anlamına geliyor. Her bitcoin işleminin kimliği dijital bir imza ile doğrulanır ve daha sonra blockchain’e gönderilir, böylece tüm sürecin güvenli ve temiz olduğu söylenebilir. Ayrıca, tüm süreç herhangi bir aracı olmadan bir uçtan diğerine ele alınır, bu nedenle ücretler, vergi talepleri vb.