Skip to main content
Kripto Haberleri

Dijital Altın? Bitcoin’in Altınla Korelasyonu Yıllık En Yüksek Seviyelere Ulaştı

Yazan Ekim 7th, 2022Yorum Yazılmamış

“Dijital altın” olarak ününü sürdüren Bitcoin’in fiziksel emtia ile ilişkisi son haftalarda gerçekten artıyor gibi görünüyor.

Her iki varlık arasındaki korelasyon katsayısı, geçen hafta 0,4 ile yılın en yüksek seviyesine ulaştı – bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek noktası.

“Dijital Altın” Gerçek mi?

Olarak kayıt edilmiş Kripto piyasası veri sağlayıcısı Kaiko tarafından, Bitcoin’in geçen yıldan bu yana altınla olan korelasyonu, pozitif 0.2 ile negatif 0.2 arasında salındı. Başka bir deyişle, bir varlığın hareketleri diğerinin hareketlerini tahmin etmek için çok az şey yaptı.

Ancak, Federal Rezerv’in sıkılaştırıcı para politikası piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya başlayınca bu eğilim değişti.

Firma, “ABD Doları hem kriptoyu hem de altını olumsuz etkileyerek güçlenmeye devam ettikçe, iki varlık arasındaki korelasyon değişti” dedi.

Bitcoin’in Altınla Korelasyonu. Kaynak: Kaiko

Bitcoin, Three Arrows Capital’in çöküşünün ardından sıkı para politikası, rekor düzeyde yüksek enflasyon ve endüstri çapında bulaşmanın ardından Haziran ayında sert bir çöküş yaşadı. Zamanında kripto piyasası heyecanının yanı sıra birleştirmeBitcoin o zamandan beri çok az oynaklık gördü.

İlginç bir şekilde, bu küçük oynaklık, üçüncü çeyrekte hisse senetleri gibi diğer varlıklara kıyasla göreceli güç verdi. Bloomberg’in endeksleri gösterdi geçen hafta doların yanında çeyreğin en iyi performans gösteren varlığıydı.

Altın da son birkaç ayda çoğunlukla düştü ve Mart ayında kabaca 2000$’dan yazım sırasında 1.712$’a düştü.

Çarşamba günü, Bloomberg Intelligence, Bitcoin’in daha fazla “güvenli liman” varlığına dönüşebileceğini öne süren bir rapor yayınladı. Ancak, aynı zamanda tahmin edilen Bitcoin, “ekonomik gelgit döndüğünde” hisse senetleri de dahil olmak üzere diğer varlıkların çoğundan daha iyi performans gösterecek.

Ancak bu bir süre için gelmeyebilir. Federal Rezerv Başkanı Philip Jefferson açıkladı Salı günü, merkez bankasının enflasyon düşene kadar faiz oranlarını sıkılaştırmaya kararlı olduğunu bildirdi.

Neden Karşılaştırma?

Bitcoin’in 21. yüzyılın “sağlam parası” olarak altını başarma potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor. Bunun nedeni, altına rakip olan kıtlığı, taşınabilirliği ve işlem yapmayı kolaylaştıran bölünebilirliğidir.

Genel olarak, her iki varlığın sınırlı arzı, onlara fiat para birimi tarzı değer düşüklüğüne karşı bağışık, enflasyondan korunma varlıkları olarak itibar kazandırdı. Bununla birlikte, enflasyon 2022’de yükselse bile, her iki varlık da değer kaybetmediyse sabit kaldı.

En son makalelerimizle güncel kalın