Skip to main content
Kripto Haberleri

Dijital Para Birimi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto Para Birimi

Kripto para birimi dijital bir para birimidir. Sanal para birimi olarak da adlandırılır. İşlemlerini şifreleme kullanarak işleyen, şifrelemenin girilemez şekilde kullanıldığı ve işlemleri onaylayan dijital bir varlıktır. Birçok ülkede kripto para birimleri alternatif para birimleri olarak kullanılmaktadır. Bitcoin, 2009 yılında ilk merkezi olmayan kripto para birimi olarak eklendi. Bundan sonra, birçok farklı kripto para piyasaya çıktı. Bunlar genellikle Altcoins olarak bilinir. Bu para birimleri merkezi olmayan yönetimi merkezi dijital para ve merkezi bankacılık sistemlerine karşı ağırlık olarak kullanır.

Dağıtılmış yönetim, Bitcoin’in blockchain işlem veritabanını ücretli bir defter gibi kullanır. Bir şifreleme cihazı, halka iletilen önceden tanımlanmış bir fiyata merkezi olmayan bir kripto para birimi oluşturur. Merkezi bankacılık ve Federal Rezerv Sistemi’nde, yönetim kurulları veya hükümetler para biriminin nakit baskı birimleri aracılığıyla verilmesini yönetir ve değişim dijital banka defterleri ile gerçekleştirilir. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir kripto para biriminde, şirketler veya hükümetler yeni varlıklar üretemez veya çeşitli şirketlere, bankalara veya varlık tutan şirketlere destek sağlayamaz.

Satoshi Nakamoto Group, merkezi olmayan kripto para birimleri için temel teknik aracı oluşturdu. Eylül 2017’ye kadar neredeyse bin kripto para birimi oluşturuldu ve bunların çoğu Bitcoin ile karşılaştırılabilir. Kripto para sistemlerinde, güvenlik, bütünlük ve genel defterler, madenciler olarak bilinen karşılıklı şüpheli taraflardan oluşan bir ekibin yardımıyla korunur, böylece genel halk bilgisayar sistemlerinin kullanımıyla doğrulanır ve zaman damgası işlemleri belirli zaman damgası düzeni tarafından korunur. Madenciler, ekonomik nedenlerden dolayı bir kripto para defterinin güvenliğini korumak için.

Çoğu kripto para birimi para birimi üretimini sürekli olarak en aza indiriyor, dolaşımdaki tüm para birimini kaplıyor ve değerli metalleri taklit ediyor. Hisse senedinde nakit bulundurmak gibi döviz kurumları aracılığıyla tutulan sıradan para birimlerinin aksine, kripto para birimlerinin kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirildiği zordur. Bu sorun, şifreleme teknolojilerinin kullanımından kaynaklanmaktadır. Ulbricht’in Bitcoin zulasının “şifrelendiğini” gösteren İpek Yolu davasında kolluk kuvvetleri yetkilileri bu sorunla karşı karşıya kaldı. Bitcoin gibi kripto para birimleri takma addır, ancak Zerocoin gibi eklentilerin gerçek anonimlik sağladığı öne sürtünmektedir.

Bazı bilinmeyen Kişi veya insanlar Satoshi Nakamoto unvanını kullandı ve ilk dijital para birimi olan Bitcoin’i 2009’da ekledi. Şifreleme karma işlevi olan SHA-256, içinde iş şeması olarak kullanıldı. Namecoin, Nisan 2011’de yer almaktadır. Litecoin, Ekim 2011’de piyasaya sürüldü, Scrypt içinde karma işleviydi. Kripto para birimi Peercoin, hibriti iş kanıtı olarak kullandı. IOTA blockchain kullanmadı, karışıklığı kullanıyor. Özelleştirilmiş bir blok zinciri üzerine inşa edilen Divi Projesi, cüzdandan para birimleri arasında zahmetsizce alım ve satıma ve işlemler için kamuya açık olmayan tanımlanabilir bilgileri kullanma yeteneğine izin tanır. Daha sonra birçok benzersiz kripto para birimi oluşturuldu, ancak teknik yeniliklerden yoksun oldukları için sadece birkaçı başarılı oldu.

İlk bitcoin ATM’si 20 Şubat 2014’te Abd’nin Teksas kentinde Robocoin’in yaratıcısı Jordan Kelley tarafından kuruldu.Bu ATM banka ATM’leriyle aynıydı, ancak tarayıcılar yardımıyla kullanıcının pasaport veya sürücü ehliyeti gibi kimliklerini inceledi. 2017’de farklı ülkelere neredeyse 1574 bitcoin ATM’si monte edilmişti ve 2017’de günde 3 ATM takılmıştı.

Kripto para birimlerinin yasal itibarı ülkeden ülkeye büyük ölçüde sapıyor ve birçoğunda hala devam ediyor. Bazı ülkeler açıkça kullanımlarına ve ticaretlerine izin vermiş olsalar da, diğerleri bunu yasakladı. Ayrıca, çeşitli devlet enstitüleri bitcoinleri farklı şekilde kısıtladı. 2014 yılında Çin Merkez Bankası, Bitcoin’lerin Çin’deki finansal kurumlar tarafından muamelesini yasaklamaktadır. Bununla birlikte, Rusya’da kripto para birimleri yasaldır, ancak Rus rublesi dışında mal satın almak için başka para birimlerini kullanmak suçtur. Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi, Bitcoin’in sermaye kazancı vergisine tabi olmasına izin verdi, 25 Mart 2014’te bu karar bitcoin’in yasallığını açıklığa kavuşturdu.