Skip to main content
Kripto Haberleri

Dijital varlıkları benimseyen beş hükümet örneği

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Dijital varlık fiyatları 2021’de yeni tarihi yükseklere çıkarken, birçok yargı bölgesi Bitcoin (BTC) ve diğer kripto tabanlı araçlar gibi kripto para birimlerini giderek daha fazla benimsiyor.

Bitcoin’in kuruluşundan bu yana ilk kez 68.000 doları geçmesinin yanı sıra, 2021 yılı Bitcoin’in El Salvador’da yasal ihale olarak tarihsel olarak kabul edilmesiyle hatırlanacak. Dünyanın ilk Bitcoin borsasında işlem gören fonu (ETF) da 2021’de, dünyadaki diğer birçok iyi huylu düzenleyici gelişmenin yanı sıra açıldı.

2021’deki önemli küresel düzenleyici anlara baktığımızda Cointelegraph, dost kripto düzenlemesinin en unutulmaz örneklerinden bazılarını seçti.

1. El Salvador: Dünyada Bitcoin’i yasal ihale olarak benimseyen ilk ülke

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador Cumhuriyeti, Bitcoin’i 7 Eylül 2021’de yasal ihale olarak resmen kabul etti ve bunu dünyanın ilk ülkesi oldu. Bitcoin, Bitcoin’in ülkede resmi olarak kabul edildiği gün yaklaşık 47.000 dolardan işlem görüyordu.

El Salvador’un cesur Bitcoin hamlesinin gerçekleşmesi birkaç ay sürdü, çünkü Başkan Nayib Bukele, Btc’nin Haziran 2021’de Abd dolarının yanında resmi bir ödeme yöntemi olarak kullanımına zemin hazırlayan “Bitcoin Yasası”nı ilk kez yürürlüğe koydu. Salvador Yasama Meclisi daha sonra 84 oydan 62’sinin üst yönetime sahip olduğu yasayı kabul etti.

“Volkanlar Ülkesi” olarak bilinen El Salvador, yeni Bitcoin üretmek için volkanik aktivitesini dağıtmak için de harekete geçti. Eylül ayında, Başkan Bukele El Salvador’da volkanik jeotermal enerji ile çalışan bir Bitcoin madencilik tesisiyle alay etti ve BTC’nin karbon ayak izini kesmek için önemli bir davaya işaret etti. Kısa bir süre sonra Bukele, BTC tahvilleri tarafından finanse edilen bir Bitcoin şehri kurma planlarını açıkladığında bahisleri daha da artırdı.

Kripto topluluğu El Salvador’un BTC güdüsünü kutlarken, Uluslararası Para Fonu gibi küresel finans otoriteleri hükümetin kriptoya geçmesi konusunda şüphelerini dile getirdiler.

İlgili: El Salvador, 21 Aralık 2021’i kutlamak için 21 Bitcoin satın aldı

El Salvador’daki bazı insanlar da Bitcoin Yasası’ndan memnun değilken, bazıları istikrarsız fiyatıyla ilgili endişeler nedeniyle Bitcoin’in benimsenmesini protesto etti. Hatta bazı protestolar Bitcoin ATM’lerinin yok olmasıyla sonuçlandı.

2. Birleşik Arap Emirlikleri: CZ’nin yeni evi

BAE, 2021 yılında başkenti Dubai’deki yetkililerin kripto endüstrisinin gelişmesini sağlamak için çalışmaları artırmasıyla en kripto dostu ülkelerden biri olarak ortaya çıktı.

Ocak ayında Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (DFSA), 2021 iş planının bir parçası olarak kapsamlı bir kripto düzenleyici çerçeve oluşturma planlarını açıkladı. DFSA daha sonra Ekim ayında kanada’nın büyük bir yatırım ürünü olan Bitcoin Fund için de dahil olmak üzere çeşitli düzenleyici onaylar yayınladı. DFSA, güvenlik ve türev jetonlar gibi yatırım araçları için düzenlemeler üzerinde de çalışmaktadır.

BAE düzenleyicileri de birden fazla düzenleme ile geldi Dubai’deki çeşitli serbest ekonomik bölgelerde kripto ticarete resmi olarak izin vermek ve desteklemek. Ülke, posta operatörü federasyonun 50’nci Ulusal Günü’nü anmak için Kasım ayında NFT’ler yayınladığı için, affedilemez jetonların (NFT) benimsenmesinde de adımlar atıyor.

2021’in sonlarında Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi, kripto para birimleri, ürünler, operatörler ve borsaların kapsamlı bir bölgesi ve düzenleyicisi haline geleceğini söyledi.

İlgili: Binance, Dubai Dünya Ticaret Merkezi tarafından yeni kripto merkezine katıldı

BAE, dünyanın en büyük kripto para şirketlerinden ve sektör figürlerinden bazıları için cazip bir destinasyon haline geliyor. Ekim ayında, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun “çok kripto yanlısı” Dubai’deki ilk evini satın aldığı bildirildi. Çinli-Kanadalı işletme yöneticisi daha önce Nisan 2021 itibarıyla herhangi bir gayrimenkul sahibi olmadığını iddia etmişti.

3. Kanada: Küresel Bitcoin ETF yarışını ezmek

Kanada, ana menkul kıymetler regülatörü yılın başında dünyanın ilk fiziksel olarak yerleşmiş Bitcoin ETF’sini havaya kaldırdığı anda 2021’in en kripto dostu ülkeleri listesinde yer aldı.

Kanadalı yatırım firması Purpose Investments tarafından Şubat ayı ortasında başlatılan Purpose Bitcoin ETF’ i, ticarete başladıktan sadece beş gün sonra yönetim altındaki varlıklarıyla 564 milyon dolarlık bir çıkış yaptı.

Fidelity Canada, Fidelity Advantage B’yi piyasaya sürerken Kanada küresel Bitcoin ETF yarışında liderliğe devam ettiitcoin ETF ve Aralık ayında kendi adını taşıyan karşılıklı Bitcoin ETF fonu.

Kanada’nın Bitcoin ETF’leri sadece perakende yatırımcılar için mevcut değildir, aynı zamanda Tax-Free Savings Hesapları gibi devlet tarafından kayıtlı yatırım hesapları açanlar için de önemli avantajlar sağlar.

İlgili: Kanada Merkez Bankası yetkilisi, kripto paranın şu ana kadar ekonomi için büyük bir risk oluşturmadığını söylüyor

Kripto ETF hakimiyetinin yanı sıra, Kanada son yıllarda kripto düzenlemelerine daha fazla açıklık getirmek için çalışıyor, 2020’de kripto firmalarını para hizmeti işletmeleri olarak resmen tanımak. 2021’in sonlarında, Kanada’nın Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi, Binance’in yerel iştiraki Binance Canada Capital Market için kayıt yayınladı.

Kanada, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre, toplam küresel hash oranının% 9,6’sını oluşturan Bitcoin madencilik gücü açısından dördüncü büyük ülkedir.

4. Singapur: Kripto ‘potansiyel bir geleceğe yatırımdır,’ diyor düzenleyici

Singapur, 2021 yılında da kripto para borsaları ve blockchain işletmeleri için dünyanın en büyük merkezlerinden biri olmaya devam etti ve ülkenin düzenleyicileri sektörü beslemek için büyük bir şey yaptı.

Kasım ayında Singapur, Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından düzenlenen Fintonia Group şirketi tarafından başlatılan iki yeni kurumsal sınıf Bitcoin fonunu memnuniyetle karşıladı. Daha önce MAS, Avustralya kripto borsası Independent Reserve ve DBS Bank’ın aracı kolu DBS Vickers gibi şirketlerin ülkede dijital ödeme jetonu hizmetleri sağlamasına resmen izin veriyor.

Singapur’un en büyük perakende ve ticari bankası olan DBS Bank, geçtiğimiz yıl kripto sektörüne giriş yapan en büyük yerel şirketlerden biridir. Firma, 2020’nin sonlarında kripto ticaret platformu DBS Digital Exchange’i başlattıktan sonra 1Ç 2021’de on kat kripto hacmi büyümesi yayınladı.

İlgili: Regülatör, Singapur’un kendisini küresel bir kripto merkezi olarak konumlandırdığını söylüyor

Singapur hükümetiyle yakın bağları olan bazı şirketlerin Bitcoin gibi kripto para birimlerinin büyük hayranları olduğu bildiriliyor. New York Dijital Yatırım Grubu CEO’su Robert Gutmann, Mart ayında Singapur hükümeti destekli holding şirketi Temasek’in büyük bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu iddia etti.

Singapur, bir ankete göre Singapurluların% 43’ü kriptoya sahip olduğu için perakende kripto benimsemesi açısından dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alıyor.

Yerel yetkililerin kripto endüstrisinin gelişimini memnuniyetle karşılamasına rağmen, çok sayıda kripto işletmesi görünüşe göre 2021’de Singapur’da faaliyet göstermek için lisans alamadı.

5. Cebelitarık: Çin’in çöküşünden sonra Huobi borsası için yeni hedef

Bir İngiliz Denizaşırı Toprağı olan ve dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Cebelitarık, 2021 yılında kripto para için cazip bir yer olarak ortaya çıkıyor.

Kasım ayında Cebelitarık, EOS tarafından başlatılan yeni bir kripto para borsası olan Bullish’i memnuniyetle karşıladı. GÇ protokol geliştiricisi, Block.one. Şirketin yerel şubesi daha önce Cebelitarık Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (GFSC) dağıtılmış bir defter teknolojisi lisansı aldı.

Eylül ayında GFSC, yeni bir yerel kripto borsası işletmesi olan Zubr Exchange Limited’in operasyonlarını da onayladı. Sam Bankman-Fried’in kripto devi FTX.

Cebelitarık hükümeti küresel blockchain ve kripto endüstrisi oyuncuları ile bağlarını güçlendiriyor. Mart ayında, Cebelitarık’ın dijital ve finansal hizmetlerden sorumlu bakanı Albert Isola, büyük bir endüstri birliği olan Küresel Blockchain İş Konseyi’nin elçisi oldu.

İlgili: Cebelitarık hükümeti blockchain ile kamu ve özel sektör arasındaki farkı kapatmayı planlıyor

Dünyanın en büyük kripto borsalarından bazıları, düzenleyici kurumların artan desteğiyle 2021’de Cebelitarık’a girdi.

GFSC’nin onayını alan kripto para borsası Huobi’nin, Çin’in kripto para birimi çöküşünün ardından spot ticaret operasyonlarını Cebelitarık merkezli iştirakine taşıdığı bildirildi. Firmaya göre, Çin operasyonları yasaktan önce toplam işlem hacimlerinin ve gelirlerinin en az% 30’unu oluşturuyor.

2021’in kripto dostu yargı bölgeleri: Mansiyon ödülü

El Salvador, BAE, Kanada, Singapur ve Cebelitarık elbette 2021’de iyi huylu kripto düzenleme örneklerine hizmet eden tek ülkeler değil.

Giderek artan diğer kripto dostu yargı bölgeleri arasında, yeni kripto düzenlemelerini benimsemek için aktif olarak hareket eden ve bu yıl kripto ile ilgili ETF listeleri için önemli bir yer haline gelen Avustralya da bulunmaktadır.

Dünyanın kişi başına düşen en zengin ülkesi Lihtenştayn, en çok anlanan ülke olduve bir PwC raporuna göre 2021’de üst üste ikinci yıl için kripto para vergi politikası. Avustralya ve Malta ikinci sırada yer alırken, onu Almanya izledi.