Skip to main content
Kripto Haberleri

ECB, Dijital Euro’su İçin Prototipler İnşa Etmek İçin Beş Teknoloji Firmasını Seçti

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para biriminin en dikkate değer kullanım örneklerinden biri, anında sınır ötesi ödemeleri etkinleştirmektir. Bu nedenle Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) programı dünya çapında yüzlerce yargı alanını kendine çekti ve Çin gibi bazı ülkeler teknolojiyi merkez bankalarıyla zaten ilişkilendirdi.

Benzer şekilde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) şu anda CBDC’nin araştırma aşamasındadır ve test için prototipler oluşturmak üzere beş şirket seçmiştir. E-ticaret devi Amazon, İtalyan merkezli önde gelen bankacılık merkezi Nexi ve İspanyol çok uluslu finans hizmeti CaixaBank’ı içeriyor. Geri kalan ikisi ise Avrupa Ödeme Kurumu (EPI) ve Fransız ödeme kanalı Worldline’ı içeriyor. ECB, bu beş teknoloji şirketini, ECB’nin Nisan ayı çağrısına yanıt veren diğer 50 ön uç geliştirici arasından seçti.

İlgili Okuma: Polisler Tarafından Aranan Do Kwon, Kaçmadığını Söylüyor

Her firma, dijital euronun kullanım durumları için farklı prototipler üretecek. ECB, özellikle hiçbir firmanın testten sonra geliştirilen arayüzleri kullanmayacağını ve entegre olmak isteyen şirketlerin yeni gelişeceğini söyledi.

ECB Şu Anda İki Yıllık Soruşturma Aşamasında

ECB’nin teknolojiden yararlanan gelişmiş ülkeler listesine katılmasına rağmen, dijital euro’sunu piyasaya sürmesi yaklaşık yarım on yıl sürebilir. Şu anda soruşturma aşamasından geçiyor ve bir dijital banka para biriminin piyasaya sürülüp sürülmeyeceğine resmi olarak karar vermedi. Soruşturma aşaması Ekim 2023’te sona erecek ve yetkililer bunu yılın ilk çeyreğinde bitirmeyi bekliyorlar.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda 20.000 doların üzerinde işlem görüyor. | Kaynak: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Avrupa’nın finans merkezi Frankfurt’ta bulunan bir teknoloji kurumu, önerilen prototipler hakkında şunları ekledi:

Bu prototipleme çalışmasının amacı, dijital bir euronun arkasındaki teknolojinin şirketler tarafından geliştirilen prototiplerle ne kadar iyi bütünleştiğini test etmektir.

Her Şirketin Farklı Kullanım Durumları İçin Uygulamalar Geliştirmesi

Ödeme aracı Worldline, bireyler arasında dijital Euro transferi için altyapı hazırlamak için çalışacak. Aynı şekilde CiaxaBank, bankalara ve diğer kamu ödeme kanallarına yapılan dijital euro transferlerini test etmek için bir mobil uygulama geliştirecek.

Benzer şekilde, Nexi grubu, perakende düzeyinde dijital ödeme transferleri için prototip geliştirecek projeye büyük ilgi duyduğunu belirtti. Avrupa Ödeme Enstitüsü de benzer gelişmeleri takip edecek. Nexi’nin Baş Strateji Sorumlusu Roberto Catanzaro yaptığı açıklamada şunları ekledi;

Nexi’nin dijital ödemeler alanındaki ve daha özel olarak Merchant çözümlerindeki en iyi bilinen teknik bilgisini Avrupa ödeme ortamında yeniliği teşvik etmek için getirmeyi dört gözle bekliyoruz.

İlgili Okuma: Bu Ukrayna Süpermarketi Binance Pay Aracılığıyla Kripto Kabul Etmeye Karar Verdi

CBDC ile ilgili niyetlerini ifade eden Amazon’un başkan yardımcısı bir e-postada şunları kaydetti;

Gelecek, modern, hızlı ve ucuz ödemeleri mümkün kılan yeni teknolojiler üzerine inşa edilecek.

Dünyanın merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyelini ve bazı rejimlerdeki gelişmeleri dikkate alma tepkisi, ECB yetkililerini merkez bankasının dijital avro biçimini açıklayıp açıklamayacağını veya ne zaman açıklayabileceğini araştırmaya yöneltti. Eylül 2021’de Avrupa merkez bankası, dijital ödemeleri incelemek için bir dizi grup oluşturdu. Gruplar, çevrimiçi pazarlamada ve geleneksel mağazalarda dijital para biriminin kullanılmasının avronun önemli bir özelliği olacağı sonucuna vardı.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com