Skip to main content
Kripto Haberleri

Ekonomi Kitap İncelemesi – Niall Ferguson’dan Dünyanın Finansal Tarihi Paranın Yükselişi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para birimi, esas olarak finansal işlemleri güvence altına almak, ek varlıkların oluşturulmasını kontrol etmek ve güçlü bir kriptografik teknoloji yardımıyla herhangi bir varlık transferinin doğrulanması için bir işlem aracı olarak kullanılan dijital bir varlıktır. Dijital para birimi veya sanal para birimi biçimi olarak da bilinir. Merkezi bankacılık sistemlerinden farklı olarak, esas olarak finansal işlemler için kullanılan bir blockchain aracılığıyla çalışan merkezi olmayan bir kontrol ve finansal işlem sistemidir.

2009 yılında geliştirilen ilk merkezi olmayan sanal para birimi, sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin’dir ve herhangi bir merkez bankası veya yöneticinin yardımı olmadan bağımsız olarak çalışır. O zamandan beri, bitcoin’in çeşitli varyantlarından yaklaşık 4000 altcoin geliştirildi. Bitcoin, kullanıcıların herhangi bir ara ürün olmadan doğrudan işlem gerçekleştirdiği eşler arası elektronik nakit sistemi olarak kabul edilir.

Blockchain, önceki tüm bitcoin işlemlerinin kayıtlarını tutan ve aynı zamanda yenilerinin oluşturulmasını sağlayan çok sayıda bloktan oluşan bir veri dosyasıdır. Her blok arasındaki normal ortalama süre yaklaşık 10 dakikadır. Bitcoin’in en sık kullanımı, Bitcoin cüzdanı adlı harici bir yazılım tarafından desteklenir. Bu yazılımı kullanarak, bitcoin birimlerinin işlemlerini kolayca saklayabilir, alabilir ve yönetebilir. Bitcoin kullanarak işlem yapabilmek için, dünyanın herhangi bir bitcoin borsasında bir hesaba sahip olmak ve itibari para birimini bu hesaba aktarmak gerekir. Böylece hesap sahibi bu fonları kullanarak gelecekteki işlemleri gerçekleştirebilir. Bitcoin dışında, diğer kripto para kaynaklarından bazıları esas olarak petrol ve mineral rezervleri için kullanılan petrodur.

Dijital para biriminin kullanımıyla ilişkili bazı artılar ve eksiler vardır. Sanal para birimi kullanmanın başlıca yararları şunlardır:-

• Hızlı bir saydamlık katmanı sağlar:-

Bitcoin genellikle her işlemi kaydeden ve izleyen Blockchain adlı bir defter yardımıyla çalışır. Bir hareket yapıldığında ve bu genel muhasebeye kaydedildiğinde statik olarak kabul edilir. Bu işlemler gelecekte herhangi bir zamanda daha fazla doğrulanabilir ve bu nedenle buna ek olarak, belirli bir hesap üzerinden yapılan tüm işlemler hakkında güvenlik ve gizlilik sağlar.

• Hızlı İşleme ve Taşınabilir Kullanım:-

Milyarlarca dolarlık bitcoin, tek bir bellek sürücüsü yardımıyla herhangi bir tespit olmadan bir konumdan diğerine kolayca aktarılabilir. Her türlü işlemi gerçekleştirirken, bu bitcoin teknolojisi kullanılarak herhangi bir üçüncü tarafın katılımı ortadan kaldırılabilir. Bu, üçüncü bir tarafın onayı olmadan kolay ve hızlı bir işlemle sonuçlanacaktır,

• Düşük işlem maliyetleri söz konusu:-

Bu dijital para birimlerinin değişiminde yer alan işlem maliyetleri çok daha azdır, bu da onu dünyadaki nüfus için gerçek para biriminden daha uygun hale getirir. Bu nedenle, yapılan her türlü işlemin maliyeti çok daha azdır, bu da herhangi bir işlem gerçekleştirdiklerinde nüfus için avantajlı bir özellik olduğu ortaya çıkar.

• Mücadeleler ve yoksulluğu ortadan kaldırır:-

Genellikle bankacılık sistemleri ve finans kurumları özellikle kırsal bölgelerdeki geri sınıflara yardım veya yardım sağlamaz. Bitcoin, sağlam finansal hizmetlerini internet erişimi olan herkese genişlettiği durumlarda bir alternatif görevi görür. Genellikle, çoğu durumda uygun bir alternatif verilmeyen yoksul ve ezilen sınıflar için bir destek görevi görür.

Yeni veya en son teknoloji geldiğinde, kullanımıyla ilgili bazı olumsuz faktörler de vardır: –

• Bilgi eksikliği ve nüfusun güvensiz yaklaşımı:-

Dijital para birimi ile ilgili bilgi eksikliği nedeniyle, insanların yaygın kullanımına güvenmiyor olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, bu kripto para kaynaklarını kabul eden ve bu nedenle günlük işlemlerinde sanal para birimini kullanmayı tercih eden iş sistemlerini sınırlayan çok az sayıda iş sistemi vardır.

• İzlenemez işlemler:-

Bitcoin tarafından yapılan işlemler takip edilemez olduğundan, cezai işlemler için bir oda sağlar. Bu gibi durumlarda, yasadışı faaliyetlerinin kolayca tespit olmaması için bu tür sanal paralardan faydalananlar uyuşturucu satıcıları ve titiz kişilerdir.

• Uçucu ve Belirsizlik doğası:-

Kripto para birimi zaman zaman değişkendir ve büyük ölçekte sık sık değişmeye devam eder. Bazen insanlar bu sanal para birimlerinin piyasa oranları fırladığında ve zaman zaman oldukça fazla para kazanıyorlar.ey de fiyat çöktüklerinde büyük kayıpla karşı karşıya kalır.

Kripto para birimi, tüm finansal piyasayı potansiyel olarak bozabilecek yenilikçi ama amatör bir kavramdır. Bu dijital para biriminin kısa sürede dünyanın dikkatini çekmiş olduğu doğrudur. Piyasada ortaya çıkan her yeni teknolojinin her zaman yararları ve dezavantajları vardır. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için, herhangi bir karar vermeden önce her iki tarafa da bakmak gerekir.