Skip to main content
Kripto Haberleri

El Salvador Yasa Taslağıyla Temel Atıyor

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

El Salvador ülkesinin Bitcoin volkan tahvilleri ihraç yolunda büyük bir adım attı. Proje gecikmelerle karşı karşıya kaldıktan sonra, dün Salvador Kongresi tarafından dijital menkul kıymetlere ilişkin bir yasa tasarısı sunuldu.

Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseyen ilk ülke olan El Salvador, böylece BTC destekli volkan tahvillerinin önünü açıyor. Başkan Najib Bukele, yatırımcıları ve sermayeyi El Salvador’a çekmeyi amaçlayan projeyi geçtiğimiz Kasım ayında açıklamıştı.

Başkan Bukele’nin planlarına göre, adını madencilik faaliyetinin enerji kaynağı olan Conchagua yanardağından alan BTC tahvilleri 1 milyar dolar toplayacak.

Bu milyar daha sonra ikiye bölünecek. Bir yarısı doğrudan BTC’ye yatırılacak, diğer 500 milyonu ise Bitcoin Şehri inşa etmenin yanı sıra bir enerji ve madencilik altyapısını finanse etmek ve inşa etmek için kullanılacak.

Bitcoin City’nin öncelikle yabancı yatırımcıları çekecek devasa bir proje olması bekleniyor. Planların düşük anahtar olmadığı, Bitcoin City’nin “Batı’nın Singapur’u” olacağı ifadesiyle de gösteriliyor.

Şehirde sadece yüzde 10 katma değer vergisi olacak. Diğer tüm vergiler çıkarılacaktır. Güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen enerji, en azından Bitcoin madenciliğine hizmet etmeyecek olan yakındaki volkan tarafından üretilecek.

Tahvil alıcıları, beş yıl sonra yüzde 6,5 getiri ve ayrıca hızlı vatandaşlık seçeneği alacak. Ek karlar, ilk 500 milyon dolardan para kazanıldıktan sonra Bitcoin temettü olarak yatırımcılarla ikiye bölünecek.

Bitcoin Volcano Bonds Ne Zaman?

Dün Salvador Kongresi’nde tanıtılan yasa tasarısı, tahvil alıcılarının tahvilleri satın alırken kendilerini güvende hissetmeleri için hükümet yönergeleri oluşturmayı amaçlıyor.

“Dijital menkul kıymetler yasası, El Salvador’un orta ve güney Amerika’nın finans merkezi olmasını sağlayacak” yazdı Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino.

Tahviller Blockstream’in ticarileştirilmiş Liquid Network’ünde çıkarılacak olsa da, işlemleri Bitfinex ve Tether’in arkasındaki ana şirket olan iFinex yürütecek. Bitfinex’in bu düzenlemeyi yapmak için El Salvador’da bir lisans alması bekleniyor.

Salvador hükümetine göre, temettü dağıtımları her yıl Blockstream’in varlık yönetimi platformu aracılığıyla yapılacak.

Bir sonraki adım, Başkan Bukele’nin Nuevas Ideas partisinin yasama meclisinde rahat bir çoğunluğa sahip olmasıyla, Salvador Kongresi’nin yasayı geçirmesi. göre bir kaynak hükümete yakın, yasanın Noel’den önce çıkarılması bekleniyor.

Paolo Ardoino daha önceki bir açıklamada, yanardağ tahvillerinin ihracının iki ila üç ay sonra beklenmesi gerektiğini açıkladı.

Basın zamanında, Bitcoin hafif toparlanmaya devam etti. BTC 16.548 dolardan işlem görüyor ve 15.600 doların üzerinde büyük bir direnç bölgesiyle karşılaşıyordu.

Bitcoin BTC USD_2022-11-23
Bitcoin fiyatı, 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView