Skip to main content
Kripto Haberleri

Elon Musk, Bitcoin Konusunda DOGE Edge’i Açıklıyor, Peki Nerede Yanılıyor?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Tesla Elon Musk CEO’su Lex Fridman Podcast’e verdiği röportajda Dogecoin (DOGE), Bitcoin, Web 3, akıllı sözleşmeler ve daha fazlası hakkında konuştu. Musk, 2021’de kripto alanıyla daha fazla ilgilendi, ancak çekimlerinin çoğu tartışmalara ve tartışmalara yol açtı.

İlgili Okuma | DOGE, İçerik Üreticinin Bu Kripto Para Biriminde Ne Kadar Tuttuğunu Açıkladığı İçin % 9 Dalıyor

DOGE’yi Bitcoin’e tercih ettiği sorulduğunda Musk, ilkinin bir şaka olarak yaratılmasına rağmen işlem hacmi ve yeteneği konusunda BTC’den daha üstün olduğunu iddia etti. Onun görüşüne göre, mem coin, kullanıcıların Bitcoin ağını kullanmak için ödemesi gereken “yüksek fiyata” karşı da uygun maliyetlidir.

Dahası, Tesla yöneticisi Bitcoin’in “daha iyi internet bağlantılarının” uzun senkronizasyon süreleri ve “küçük” blok boyutunun eskidiği mevcut zamanlara uyum sağlayamadığına inanıyor. Bu Bitcoin özelliklerinden “komik” olarak bahsetti ve bu kripto para biriminin ana özelliklerinden birini, sabit arzını ele alarak aşağıdakileri ekledi:

Oluşturulan para birimi miktarında (…) doğrusal bir artış olmasının bir değeri olduğunu düşünüyorum. Bir para birimi çok deflasyonel ise, bir para biriminin zaman içinde değerini artırması bekleniyorsa, harcamak için isteksizdir (…)

Musk’ın yanıtları, Bitcoin ile DOGE tartışmasında karşı argümanı göstermek için zaman alan bazı kullanıcılar için boşluklarla doluydu. “Bitcoin için Boğa Davası” kitabının yazarı Vijay Boyapati, bu görev için Twitter’a girdi ve Tesla yöneticisinin yaptığı hataya dikkat çekti.

Dogecoin için blok boyutu hakkında konuşan Boyapati, aslında Bitcoin’den daha büyük olmasına rağmen, ikinci katman çözümü Lightning Network aracılığıyla “daha fazla işlemsel verim siparişlerine” sahip olduğunu söyledi. Tarihsel olarak, BTC topluluğu ağın blok boyutunda herhangi bir değişikliğe karşı çıkmıştır.

Bunun nedeni, ağı değiştirebilecek ve hatta varlığını tehdit edebilecek sorunların sayısıdır. Bu anlamda Boyapati Söyledi:

Blockchain katmanında ölçekleme, merkeziyetsizleştirme ve protokol değişmezliğini önemli ölçüde baltaladığı için temel olarak kusurludur.

Elon Musk’ın Bitcoin v. DOGE Tartışmasında Kaçırdıkları

Boyapati, Musk’ın Bitcoin üzerinden Dogecoin’i desteklemek için diğer nedenlerine atıfta bulundu. DOGE’nin düşük işlem maliyetine değinen Boyapati, bunun üstün bir tasarımdan değil, ağ kullanımının düşüklüğünden kaynaklandığını iddia ediyor. Bitcoin ağ ücretlerine benzer bir şey olur.

Boğa fiyat eyleminin olduğu zamanlarda, Bitcoin ağının ücretleri genellikle fiyatı takip etme eğilimindedir. Bunun tersi, uzun düşüş trendi dönemlerinde gerçekleşir. Aslında, 2021’in ilk yarısında, Mempool.space göre, bugün 11 sat / vB’ye karşı 50 sats / vB’nin üzerinde işlem ücretleri gördü.

Son 6 aydaki BTC İşlem ücretleri. Kaynak: Mempool Explorer

Boyapati, geliştiricilerin bu özellikleri değiştirebilmeleri durumunda “merkez bankacısı” olacaklarını iddia ettiği için BTC para politikasına ve blok boyutuna çiviyi vurdu. Boyapati, Bitcoin’in piyasa değeri ve dünya çapında benimsenen 1 trilyon doları aştığını, çünkü insanların değişmezliğini doğrulayabileceğini de sözlerine ekledi:

Buradaki sorun, Elon’un paranın her şeyden önce bir değişim aracı olması gerektiğine inanmasıdır. Aksine, para her zaman önce bir değer deposu haline geldiği aşamalar yoluyla gelişir ve daha sonra bir değişim aracı haline gelir.

İlgili Okuma | Tesla, Dogecoin’i Mal İçin Kabul Ediyor, Jeton %30 Yükseliyor

Basın saati itibariyle BTC geçtiğimiz gün %2.4 kayıpla 47.940 dolardan işlem gördü.

Bitcoin BTC BTCUSD
BTC trendleri 4 saatlik grafikte aşağı yönlü. Kaynak: BTCUSD Tradingview