Skip to main content
Kripto Haberleri

Estonya, Kripto Para Birimi Düzenleme Çalışmalarına İlişkin Yasağı Açıkladı

Yazan Ocak 5th, 2022Yorum Yazılmamış

Estonya birçok ülkenin gündeminde olan kripto para yasakları kitabını kapattı. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, soru işaretlerine yanıt verilirken, Baltık ülkesinin kriptoyu reddetmeyeceği açıklandı.

Estonya’dan Kripto Açıklaması

bu estonyaca Maliye Bakanlığı, önerilen kara para aklama karşıtı mevzuat kapsamında kripto para birimine sahip olmasının ve işlem yapmasının yasaklanacağı yönündeki iddiaları reddetti. Sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP) için yeni taslak mevzuat, kullanıcıların kripto para yatırımı veya işlem yapmasını yasaklamayacak. Ancak, VASP’ler için önerilen gereksinimler, yüksek sermaye dahil, merkezi olmayan cüzdan sağlayıcıları için geçerli olabilir.

estonyaca Maliye Bakanı Keit Pentus-Rosimannus, tasarının, özellikle anonim hesapların oluşturulmasını azaltmak için şifre ile VASP’ler için kara para aklamayla mücadele (AML) gereksinimlerini karşılamak üzere oluşturulduğunu belirtti. Onaylanırsa, yeni yasanın gerektireceği estonyaca Hesapları veya cüzdanları sunarken kullanıcıları tanımlamak için VASP’ler.

Ancak, konuyu netleştirmek için, bu yasa tasarısı, kullanıcıların sanal varlıklara sahip olmasını veya işlem yapmasını yasaklayan herhangi bir önlem içermiyor. Bu, açıklamada belirtildiği gibi, kullanıcıların özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını gerektirmediği anlamına gelir. yeni fatura şu Estonya’nın VASP’lerin düzenlenmesine ilişkin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kılavuzuna yanıt.

Estonya Kripto Varlıkları Reddetmiyor

EstonyaBaltık bölgesinin teknoloji ve girişim merkezi olan , kripto varlıklarını katı bir regülasyon operasyonu ile kontrol etmek yerine, sistemin yapı taşlarını kırmadan denetim mekanizmasını entegre etmeye çalışıyor. Ülkemizde yürütülen düzenleme ve vergi çalışmaları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hız kazandı. Erdoğan daha önceki açıklamalarında kripto paraları reddeden bir tavır almıştı.