Skip to main content
Kripto Haberleri

Eth2’nin Roket Havuzu, beş haftada 350 milyon dolarlık TVL ve 635 düğüm operatörüne ulaştı

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış


Merkezi olmayan bir Ethereum 2.0 stake platformu olan Rocket Pool, resmi lansmanından sonraki beş hafta içinde 350 milyon dolar değerinde kilitli toplam değeri (TVL) aştı.

Proje, Eth2 stakers ve node operatörleri için giriş engellerini kaldırmayı amaçlıyor. Herhangi bir kullanıcının, Eth2 para yatırma sözleşmesinde gerekli olan 32 ETH’nin (119.000 $) yarısı olan 16 ETH (59.000 $) için bir düğüm çalıştırmasına izin verir. 0,01 ETH’ye sahip kullanıcılar da fonlarını stake edebilir ve getiri elde edebilir.

DefiLlama’dan elde edilen verilere göre, Rocket Pool, merkezi olmayan finans (DeFi) bahis platformu sıralamasını yükselterek 355,64 milyon dolarlık bir TVL ile üçüncü sıraya yerleşti. Proje şu anda 584,34 milyon dolar ile Keep3r Ağının arkasında ve 6,04 milyar dolar ile Lido Finance ilk sırada yer alıyor.

Lido Finance, Aralık 2020’de piyasaya sürüldü ve şu anda TVL açısından rakiplerinin üzerinde yükseliyor, ancak 2021’in 4. çeyreği itibariyle yalnızca 14 düğüm operatörüne sahipti.

Buna karşılık, Rocket Pool, platformun Ethereum’un ademi merkeziyetçiliğine daha fazla katkıda bulunduğunu söylediği yaklaşık 635 düğüm operatörüne sahip. TVL’nin geri kalanı platformun kendi token RPL’sinden olmak üzere, 252 milyon dolardan fazla değere sahip yaklaşık 67.000 ETH stake ediliyor.

Proje, Rocket Pool’un iki gün içinde toplam 1.088 staked Ether (ETH) ile 237 node operasyonunu kaydettiğini gören iki hafta önce başarılı bir Beta lansmanından sonra 22 Kasım’da resmen başladı.

Proje, ademi merkeziyetçiliğini, likit stake havuzunu, komisyonları ve stake ödüllerini ana satış noktaları olarak lanse ediyor. ve platform ayrıca kullanıcıların ETH’lerini stake etmelerine ve varlıkları karşılığında rETH jetonlarını almalarına olanak tanır ve bu da zaman içinde stake ödülleri tahakkuk ettirir.

Cointelegraph ile konuşan Rocket Pool genel müdürü Darren Langley, platformun ademi merkeziyetçiliğini, platformun güçlü bir şekilde piyasaya sürülmesinin ana nedeni olarak belirtti ve şunları kaydetti:

“Stake piyasasında, merkezi olmayan bir seçeneğe yönelik önemli bir gizli talep vardı – sadece bir cehennemi ateşlemek için lansmanımıza ihtiyaç vardı.”

“Ethereum ilkelerine saygı duyuyorsanız, merkezi olmayan bir havuzla stake yapacaksınız. Ethereum’un bakış açısından, merkezi olmayan bir havuz, solo stake kadar güvenlidir. Operasyonel ademi merkeziyetçilik son derece önemlidir” diye ekledi.

Rocket Pool’un uzun zamandır beklenen Eth2’ye geçiş için nasıl hazırlandığı ve 2022 ortası için planlanan bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması hakkında sorulan Langley, bunun kullanıcılar için birçok fırsat sağlayacağını belirtti.

“Birleştirmeden sonra sıvı staking daha karlı hale gelecek, bu yüzden faizde bir artış bekliyoruz” dedi ve “doğrulayıcılar PoW madencilerinin şu anda almakta olduğu öncelikli ücretleri almaya başlayacak” dedi.

İlişkili: Adil bir karşılaştırma? Ethereum büyümesi 2021’de Bitcoin’i geride bıraktı

2022’yi dört gözle bekleyen Langley, şirketin likit rETH tokeninin benimsenmesini hızlandırmayı ve platformdaki hizmetleri genişletmeyi umduğunu da belirtti.

“rETH’nin Ethereum ekosisteminde her yerde olmasını istiyoruz, bu nedenle DeFi entegrasyonlarına (AMM’ler, borç verme, cüzdanlar, çiftlikler) odaklanıyoruz. Ek olarak, Rocket Pool’un özelliklerini optimize etmek için ikinci katmandan yararlanmak için çalışacağız.”