Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum 2.0 stacking Nedir?

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Ethereum, bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimidir. Uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 standardına geçişte, birçok kişi geleceğin Ethereum için neler getireceğini merak ediyor. Ve orijinal Ether parasının (ETH) maliyeti ne olacak?

Şimdiye kadar, önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki Ethereum kumarhanelerinin görünümünün öncelikle olumlu olacağına inanmak için iyi bir neden var. Ancak bu, ETH’nin piyasa değerindeki hakimiyetine, popülaritesine ve çevrimiçi değer hesaplamasına bağlıdır ve ETH, ikincisinde bitcoin’i geride bırakır.

Ethereum, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına izin veren bir programlama diline sahiptir. Ethereum’un potansiyel uygulamaları neredeyse sınırsızdır. Ether, bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’dur, ancak herhangi bir algoritmik karmaşıklığın kodunu uygulama yeteneğini desteklediği için yapısında farklıdır. Dağıtılmış kayıt teknolojisinin geliştirilmesinde devrim niteliğinde bir adımdı. Ethereum, ilk evrensel blok zinciri platformu olarak kabul edilir.

Fiyatın, geçmiş performansa ve Ethereum blok zincirinin artan kabulüne dayalı olarak yukarı yönlü yörüngesini koruması bekleniyor. 20 milyar dolarlık sermayesi ve 12 milyar dolarlık günlük ticaret cirosu ile Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Pek çoğu, Ethereum’un ilk ve tek genel amaçlı blok zinciri olma durumu nedeniyle bir ETH atılımı bekliyor.

ETH 2.0’ı yığınlamak, bir ödül karşılığında belirli sayıda yayını çevrimiçi tutmak gibi görünüyor. Yaklaşım, günümüzde ETH 1.0 tarafından kullanılan fikir birliği algoritması olan Proof-of-Work’ten (PoW) ve önde gelen kripto para birimi bitcoin’den temel olarak farklıdır. PoW, en önemli bilgi işlem gücüne (madenciler) sahip olanlara blokları onaylama hakkı verir – bu çalışma için yeni oluşturulan madeni paralar ve işlem komisyonları şeklinde ödüllendirilirler. Bu, PoS’a kıyasla çok daha enerji yoğun bir ekstraksiyon yöntemidir. Madenciliğe çevre dostu bir alternatif olarak istifleme zamandan, paradan ve emekten tasarruf sağladığından, bu anlamda gelecek PoS içindir.

Ayrıca, ETH 2.0, blok zincirindeki işlemlerin şimdi olduğu gibi sırayla her bir düğüm tarafından değil, gruplara bölünerek kontrol edileceği parçalama sunar. Bu durumda, bu kesirlerin her biri işleme için belirli bir doğrulayıcıya emanet edilecektir. Böylece hava, ağ ölçeklenebilirliği sorununu çözer – komisyonlar düşerken işlemlerin hızı birçok kez artar.

Ethereum’daki komisyonların geçen yıl hızla arttığı ve öncelikle ünlü DeFi endüstrisinin gelişimini yavaşlattığı bir sır değil. Gazın maliyeti genellikle gönderilen miktarı aştığında Ethereum tabanlı bir finansal uygulama kullanmak tamamen gerçekçi değildir. Bu nedenle, parçalama, parlak bir geleceğe bir DeFi biletidir.