Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum ayıları, türev verilerine göre üstünlüğe sahip, ancak ne kadar süreyle?

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

Ether (ETH) fiyatı 20 Kasım’dan 22 Kasım’a kadar %11,9’luk bir düşüş yaşadı ve Temmuz’dan bu yana görülen en düşük seviye olan 1.074 $’a geriledi. Şu anda, kripto kredi şirketi Genesis’in 21 Kasım’da iflas söylentilerini tetikleyerek para toplamakta zorluklarla karşılaştığı bildirildikten sonra yatırımcıların endişelenmek için nedenleri var.

Ancak Genesis’in bir sözcüsü Cointelegraph’a, şirketin alacaklılarıyla görüşmeye devam etmesi nedeniyle yakın bir iflas planı olmadığını söyledi.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) merkezileştirilmesiyle ilgili rahatsızlık, Uniswap Labs’ın 17 Kasım’da gizlilik politikasını değiştirip halka açık blockchain verilerini, kullanıcıların tarayıcı bilgilerini, işletim sistemi verilerini ve hizmet sağlayıcılarıyla etkileşimlerini topladığını ortaya çıkarmasından sonra su yüzüne çıktı.

Frakalara ek olarak, 447 milyon dolarlık FTX borsa hırsızlığının arkasındaki bilgisayar korsanı, Ether fonlarını hareket ettirirken görüldü. 20 Kasım’da saldırgan, 50.000 ETH’yi ayrı bir cüzdana aktardı ve iki renBTC köprüsü kullanarak Bitcoin’e dönüştürdü.

Tüccarlar, bilgisayar korsanının kaldıraçlı kısa bahisler kullanarak kar elde etmek için Ether’in fiyatını bastırıyor olabileceğinden korkuyor. Söylenti, Twitter gönderisi ifşa olmamasına rağmen 15 Kasım’da @kundunsan tarafından gündeme getirildi.

Kötüleşen piyasa koşullarının kripto yatırımcılarının duyarlılığını etkileyip etkilemediğini anlamak için Ether türevleri verilerine bakalım.

Profesyonel tüccarlar 10 Kasım’dan beri panik modunda.

Perakende tüccarlar, spot piyasalardan fiyat farkı nedeniyle genellikle üç aylık vadeli işlemlerden kaçınırlar, ancak bunlar, sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde sıklıkla meydana gelen fonlama oranlarındaki dalgalanmaları önledikleri için profesyonel tüccarların tercih ettiği araçlardır.

Eter 2 aylık vadeli yıllıklaştırılmış prim. Kaynak: Laevitas.ch

Üç aylık vadeli yıllıklaştırılmış prim, maliyetleri ve ilgili riskleri karşılamak için sağlıklı piyasalarda +%4 ila +%8 arasında işlem görmelidir. Yukarıdaki tablo, Ether vadeli işlem priminin negatif olması nedeniyle türev tüccarlarının 10 Kasım’dan beri düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Şu anda sözleşmelerde gerileme var ve bu durum alışılmadık bir durum ve genellikle düşüş eğilimi olarak görülüyor. Profesyonel tüccarların kaldıraçlı uzun (boğa) pozisyonlar ekleme konusundaki isteksizliğini yansıtan ETH 22 Kasım’da %5 ralli yaptıktan sonra metrik iyileşmedi.

Yatırımcılar, vadeli işlem enstrümanına özgü dışsallıkları dışlamak için Ether’in opsiyon piyasalarını da analiz etmelidir.

Opsiyon tüccarları ek çökmelerden korkuyor

%25’lik delta çarpıklığı, piyasa yapıcıların ve arbitraj masalarının yukarı veya aşağı koruma için fazla ücret talep ettiği zaman belirleyici bir işarettir.

Ayı piyasalarında, opsiyon yatırımcıları fiyat düşüşü için daha yüksek oranlar vererek çarpıklık göstergesinin %10’un üzerine çıkmasına neden olur. Öte yandan, yükseliş piyasaları çarpıklık göstergesini -%10’un altına çekme eğilimindedir, bu da aşağı yönlü satış opsiyonlarının iskonto edildiği anlamına gelir.

Ether 60 günlük seçenekler %25 delta kayması: Kaynak: Laevitas.ch

Delta çarpıklığı, 9 Kasım’dan bu yana %10 eşiğinin üzerinde, bu da opsiyon tacirlerinin aşağı yönlü koruma sunmaya daha az eğilimli olduğunun sinyalini veriyor. Delta çarpıklık göstergesi %20’nin üzerine çıktığı için durum sonraki günlerde daha da kötüleşti.

60 günlük delta kayması şu anda %23 seviyesinde bulunuyor, bu nedenle balinalar ve piyasa yapıcılar, Ether için daha yüksek fiyat düşüşü olasılıklarını fiyatlıyor. Sonuç olarak, Ether 1.100 $ desteğini tutmaya çalışırken türev verileri düşük güven gösteriyor.

Verilere göre, Ether boğaları henüz havlu atmamalı çünkü bu ölçümler geriye dönük olma eğiliminde. FTX’in iflasını takip eden panik ve ardından Genesis’teki likidite sorunları, borsaların kamuya açık rezerv kanıtı ve düşüş sırasında Bitcoin riskini ekleyen kurumsal yatırımcıların piyasa katılımcıları tarafından pozitif olarak yorumlanması durumunda hızla dağılabilir.

Bununla birlikte, şu anda Ether ayıları, ETH türev metriklerine göre hala üstün durumda.