Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum Killers 2022’de Yatırım

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Son birkaç yıldır, dünya blockchain tıkanıklığı sorununun sonucunu biliyordu: işlemlerin yavaş yürütülmesi. Bu, dünya çapındaki geliştiricileri soruna bir çözüm aramaya motive etti. Piyasa bu bağlamda “Ethereum katilleri” hakkında konuşmaya başladı.

Bu tanım muhtemelen aşırı kışkırtıcıdır. Ethereum’un zincir tıkanıklığı sorunları olmasına rağmen, ETH 2.0 (veya Ethereum 2.0) projesi sahaya önemli haberler getirmelidir. Bu arada, blockchain kullanıcıları ve kripto meraklıları için bariz faydaları olan pazar artan bir rekabet yaşıyor.

Bu makalede, 2022’de mükemmel büyüme potansiyeline sahip “Ethereum katilleri” olarak etiketlenen bazı kripto para birimlerinden bahsedilecektir. Ancak, bu incelemenin içeriği kimse tarafından finansal danışmanlık olarak görülmemelidir. Bu konuda, okuyucuları piyasalara yatırım yapmadan önce araştırmalarını yapmaya teşvik ediyoruz.

Bununla birlikte, 2022 için kripto yatırım fikirlerine atlayalım.

Cardano (ADA)

Cardano, fikir birliği Proof of Stake (POS) yöntemiyle gelen halka açık bir blockchain platformu oluşturmak için açık kaynaklı bir projedir. POS sistemi, kriptoların bulunduruldukunun somut gösteriminden oluşur.

Şu anda ADA olarak bilinen para birimi etrafında büyük bir ilgi var. ADA, Cardano’nun eşler arası akıllı sözleşmelerindeki değişim jetonudur ve bugün piyasadaki en popüler altcoin’lerden biridir.

Bitcoin’den sonra gelen tüm jetonlar gibi, sistem ölçeklenebilirliğini, hızını ve güvenlik seviyesini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle Ethereum teknolojisini bile aşan üçüncü nesil bir kripto para biriminden bahsediyoruz.

Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından oluşturulan Cardano’nun amacı çevresel sürdürülebilirlik konusunda daha hassas bir blockchain oluşturmak. Bitcoin ve Tesla Inc.’in olaylarını takip ettiyseniz, piyasanın kriptoların ekolojik etkisi hakkında nasıl endişe duyduğunu iyi bileceksiniz.

Ne yazık ki, çevresel yönü kripto para sektörü için kötü bir kartvizittir. Bununla birlikte, bu konu, memnuniyetle Cardano’ya yönelen en etkili yatırımcıları önemli ölçüde etkiledi. Akademik araştırmacılar tarafından desteklenen bir yapıya sahip olan Cardano ve ADA, 2022’de başarılı olmak için tüm özelliklere sahiptir.

Polkadot (DOT)

Polkadot, çeşitli kripto para ağlarına katılmak için tasarlanmış bir projedir. Birden fazla blockchain ile etkileşime girebildiği için genellikle çok zincirli bir sistem olarak adlandırılır.

Nihai amacı, teknolojiyi destekleyen tüm blockchain’ler için bir çerçeve olarak hareket etmektir. Fikir, dağınık ve pahalı kripto para madenciliği süreçleriyle ilgilenmek ve geliştiricilerin dApp’ler ve akıllı sözleşmeler oluşturmaya odaklanmalarını sağlamaktır.

İki blockchain Polkadot üzerinden bağlanabilir ve “parachains” olarak paralel olarak çalışabilir. Bu işlemin amacı, örneğin, hareketlerin proof-of-stake doğrulamasına erişmek olabilir.

Polkadot’a bağlı blockchain’ler kendi POS mekanizmalarını kullanabilir, kodlarını ne zaman ve nasıl güncelleyebileceklerine karar verebilir ve dApp’leri yürütebilirler. Esasen zincirlerin güvenliklerini korumalarına ve yeni protokoller eklemelerine izin veren bir seçim özgürlüğüdür.

Bitcoin ve Ethereum piyasaya hakim olduğunda, kimse farklı zincirleri bağlama ihtiyacı hissetmedi. Ancak, iki pazar devine alternatiflerin artmasıyla, bu mutlak bir gereklilik haline geldi. Bu nedenle 2022 yılında zincirler arası sektörün popülaritesinde büyüme beklemek mantıklıdır.

Tezos (XTZ)

Tezos projesi, kripto sektöründe kendi kendini yükseltebilen açık kaynaklı bir blockchain sunan ilk projedir.

Birincil amacı, kullanıcıları tarafından yönetilen merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve Akıllı Sözleşmeler oluşturmaktır. Projenin evrimi madencilik sürecine değil, eşler arası mekanizmaya dayanmaktadır. Bunun dışında, girişim Liquid Proof-of-Stake (LPOS) teknolojisi ve Zincir Üzerinde Yönetişim sistemi üzerinde büyümektedir.

Proje, 2014 yılında Tezos Vakfı başkanları tarafından geliştirilen bir teknik inceleme ile kamuoyuna açıklandı.

Belge, eşler arası teknoloji aracılığıyla önerilen hesaplamalı enerji dağıtımına odaklandı. Blockchain ekosistemleri tarafından hala kötü bir şekilde sömürülen bu yöntemin sunduğu birden fazla avantajı gösteren kapsamlı bir analizle birlikte geldi.

Tezos’un kullandığı teknoloji ve son derece demokratik işleyişi tüm girişime önemli bir değer vermektedir. Dahası, diğer projelere kıyasla Tezos, Ethereum’un 2022’deki başarı yarışını yavaşlatabilecek yeni bir ekosistem yaratma gücüne sahip gibi görünüyor.

Solana (SOL)

Solana’nın fikri önceki blockchain’lerin ana sorunlarını çözebilecek bir kripto para birimi oluşturmaktan oluşur. Bunun dışında Solana, DeFi sektörünü geliştirmeye, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler oluşturmaya uygun bir sistem sunmak istiyor.

Bu açıdan bakıldığında Solana kripto para projesi 2017 yılında başladı. Solana’nın gelişimi, temel yeni teknolojisi sayesinde sadece üç yıl sürdü. Bu aşamada, projenin ekibi hızlı ve güvenilir bir ağ geliştirmeye büyük önem verdi.

Solana, dakikada 50.000’den fazla operasyona izin verilen bir protokol üzerine geliştirilmiş bir blockchain ağına dayanmaktadır. Bu nedenle, saniyede ortalama 1.000 işlemden bahsediyoruz ve Solana’yı tüm kripto evreninin en verimli ve en hızlı zincirlerinden biri haline getiriyoruz.

Ancak, kötü üne sahip bir sektörde bu kadar yüksek hıza ulaşmak nasıl mümkün olabilir? Sır, bir POS sistemiyle birlikte “Tarih Kanıtı” (POH) adını alan yeni bir algoritma türünde yatmıştır.

Fütüristik bir ödeme yöntemi, hiçbir şekilde çok yavaş bir sistemde çalışmaya gücü yetmez. Tam da bu nedenle Solana’nın 2022 boyunca izlenecek en heyecan verici projeler arasında olduğuna inanıyoruz.

Crypto 2022 – Peki ya diğer altcoin’ler?

Bu derlemede bahsedilen altcoinler, hızla büyüyen bir sektörün buzdağının sadece görünen kısmıdır. Örneğin, 2021’de elde edilen başarı göz önüne alındığında, Stellar (XLM), Binance Coin (BNB), Avalanche (AVAX) kalibresinde umut verici girişimler de not edebilirdik.

Kesin olan şu ki, 2022’de zaten oluşan eğilimlerin güçlendiğini gözlemlemeliyiz. Yeşil bir blockchain’e dikkat etmek, hızlı işlem sistemleri arayışı ve Metaverse’in keşfi bunlardan sadece birkaçı.

En son makalelerimizden haberdar olun